8 sposobów na ogrodzenie działki, domu

Ogrodzenie metalowe z drucianej siatkiOgrodzenie działki lub domu jest jednym z elementów zabudowy, który dba o naszą prywatność. I chociaż coraz częściej dajemy się ponieść trendom, które przybywają do nas zza zachodniej granicy, w dalszym ciągu niewielu daje się przekonać do rezygnacji z konstrukcji otaczającej posesję. Ogrodzenie jest wyznacznikiem bezpieczeństwa. Chroni nas przed intruzami oraz przed wzrokiem ludzi mijających dom.

Sprawia, że możemy bez przeszkód odpocząć w zaciszu ogrodu, ciesząc się czasem spędzonym w pojedynkę, czy też w towarzystwie rodziny lub znajomych. Nie można zaprzeczyć, że ogrodzenie pełni także funkcję estetyczną. Różnorodność materiałów sprawia, że bez problemu możemy znaleźć ten, który najcelniej trafi w nasze oczekiwania i, co ważne, będzie dobrze współgrał z designem domu. W końcu to właśnie ogrodzenie jest wizytówką naszej posiadłości, z którą już na wejściu stykają się nasi goście. Architekci przekonują, że warto o nim pomyśleć już na etapie planowania budowy. Rozmieszczenie furtki i bramy oraz określenie materiałów, z których powstanie ogrodzenie zaowocuje spójnym, przemyślanym designem, który przez wiele lat będzie cieszył nas praktycznością i elegancką stylistyką. Jeśli chcecie bliżej przyjrzeć się rozmaitym rozwiązaniom, które wyznaczą granice waszych posesji, zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas wskazówkami. Oprócz tradycyjnych ogrodzeń znajdziecie także nowoczesne, ciekawe zabudowy, które być może w bliższej lub dalszej przyszłości zagoszczą na waszej działce.

Ogrodzenie drewniane

Drewno to materiał, który od wieków używany jest do wznoszenia różnego rodzaju zabudowań. Jeszcze do niedawna, drewniane płoty przeważały wśród rozwiązań, który zadaniem było wyznaczenie terenu danej posesji. Dziś drewno ponownie wraca do łask. Ten naturalny materiał znakomicie komponuje się z roślinnością ogrodu i jest przyjazny dla środowiska. Drewniane ogrodzenie posiada jednakże niejedno oblicze. W nowoczesnym budownictwie doskonale sprawdzą się drewniane przęsła wsparte na niewielkiej podmurówce. Z kolei rustykalne domy i wiejskie zabudowy zyskają jeszcze bardziej przytulny design, jeśli ogrodzimy je klasycznymi sztachetami lub pokusimy się o płot wzniesiony z okrągłych bali. Warto wspomnieć, że nawet najbardziej szczelne drewniane ogrodzenie nie wywołuje uczucia całkowitej izolacji. Dobrze sprawdza się także na niewielkich działkach. Nie zapominajmy przy tym, że nawet najbardziej wytrzymałe drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Malowanie i impregnacja wykonywana co kilka lat to warunek, aby przez długi czas cieszyć się jego urokiem. W przeciwnym razie pojedyncze elementy mogą zacząć butwieć pod wpływem wilgoci, a ich powierzchnia pokryje się porostami i glonami.

Ogrodzenie metalowe

Równie popularnym materiałem, z którego wznosi się ogrodzenia jest metal. W wersji najbardziej ekonomicznej można spotkać druciane siatki rozpostarte na stalowych wspornikach. Najdroższe i zarazem najbardziej efektowne są ogrodzenia metalowe wykonywane na zamówienie w kuźni. Finezyjne kute elementy doskonale komponują się z okazałymi domami zaprojektowanymi w nowoczesnym lub pałacowym stylu. Wystające, ostre elementy bardzo często pełnią rolę dodatkowego zabezpieczenia, utrudniającego przedostanie się intruza na teren posesji. Wersją pośrednią między siatką i ogrodzeniem kutym są metalowe przęsła, które dobrze wyglądają w towarzystwie budynków o klasycznej, ponadczasowej architekturze. Zaletą ogrodzenia wykonanego z metalu jest jego trwałość. Cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe poszczególnych elementów na długie lata chroni przed korozją i zapewnia trwałość na uszkodzenia mechaniczne.

Ogrodzenie z tworzywa sztucznego

Alternatywą dla metalu są tworzywa sztuczne, najczęściej polichlorek winylu czyli PCV. Domieszka substancji uszlachetniających sprawia, że materiał wyróżnia się ogromną trwałością. Jest odporny na blaknięcie pod wpływem promieniowania UV, skutecznie opiera się także niekorzystnym wpływom niskich temperatur. Nie butwieje i nie koroduje, jak dwa wymienione powyżej materiały. Nie wymaga więc kosztownej i czasochłonnej konserwacji. Plastyczność tworzywa sprawia, że można znaleźć prawdziwe bogactwo wzorów, które doskonale dopasują się do designu domu. Ogrodzenie z PCV dobrze prezentuje się w duecie z nowoczesnymi i klasycznymi domami, gorzej z budynkami w stylu rustykalnym czy wiejskim. Najczęściej ogrodzenie z polichlorku winylu przybiera postać niewysokiego płotu, który jedynie formalnie wyznacza granicę posesji, nie pełni jednak funkcji zabezpieczającej przed wniknięciem na jej teren nieproszonych gości.

Ogrodzenie betonowe

Trwałym i niewymagającym specjalistycznych zabiegów konserwujących jest też ogrodzenie betonowe. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika wykonanego z PCV, beton pozwala stworzyć solidną ochronę, która w pełni odizoluje posesję od świata zewnętrznego. Warto jednak pamiętać, że prawo budowlane obowiązujące na niektórych terenach zabrania wznoszenia wysokiego betonowego muru. U podstaw takiej polityki leżą często względy estetyczne oraz środowiskowe - całkowita bariera może utrudniać migrację zwierząt zadomowionych na danym obszarze. Ogrodzenie betonowe wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Nie wymaga konserwacji i jest stosunkowo niedrogie. Podpowiadamy Wam jednak, że beton dobrze sprawdza się na dużych działkach. W przypadku mniejszej posesji może wprowadzić uczucie ciężkości i przytłoczenia. Jego niekwestionowanym atutem jest fakt, że dobrze komponuje się z innymi materiałami - drewnem, metalem czy kamieniem. Jest ponadto bezkonkurencyjny w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych domów, które przykuwają uwagę surowym designem.

Kamień naturalny

Materiałem zbliżonym do betonu, jakkolwiek bardziej szlachetnym jest kamień naturalny. Różnorodne gatunki i ciekawe wzornictwo sprawiają, że bez trudu można dopasować ogrodzenie do stylu zabudowy. Nowoczesne domy prezentują się znakomicie w towarzystwie ogrodzenia wykonanego z bazaltu, przybierającego ciemne, chłodne tonacje. Dla budowli rustykalnych, idealnym duetem są z kolei ciepłe wapienie i piaskowce o chropowatej fakturze. Kamienne mury prezentują się wyjątkowo majestatycznie. Podobnie jak betonowe ogrodzenie, najlepiej sprawdzają się na działkach o dużej powierzchni. Kamień, jako surowiec naturalny, wymaga także odpowiedniej impregnacji, która zabezpieczy go przed erozją, działaniem czynników atmosferycznych oraz inwazją glonów i porostów.

Gabiony

Nowoczesnym zamiennikiem dla ogrodzeń kamiennych są gabiony - to stalowe siatki wypełnione w środku odpowiednim materiałem. Najczęściej są to kamienie, rzadziej szkło czy gruz pozostający po budowie domu. Gabiony świetnie sprawdzają się w przypadku zabudowań o minimalistycznym designie, chociaż niektórzy architekci oryginalnie komponują je także z domami zaaranżowanymi w stylu rustykalnym. Tworząc masywne ogrodzenie, doskonale oddzielają działkę od świata zewnętrznego, gwarantując maksimum prywatności. Dobrze izolują od hałasu, kurzu i zanieczyszczeń. Są stosunkowo niedrogie i łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Co ważne, gabiony doskonale prezentują się w towarzystwie metalowych automatycznych bram wjazdowych. Można je także łączyć z kamiennymi elementami w postaci cokołów lub słupków.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej

Popularny materiał, który bardzo często jest wykorzystywany do odgrodzenia posesji, stanowi cegła klinkierowa. Wykonana z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze, jest odporna na mróz, działanie ognia i promieniowanie UV. Jej nasiąkliwość oscyluje w granicach 6%, co sprawia, że nie ma tutaj mowy o erozji. Jest także wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Łatwa w pielęgnacji i niewymagająca zabiegów konserwacyjnych cegła klinkierowa cieszy swoim urokiem przez wiele lat. Tworzy ciekawe połączenia z innymi materiałami. W budownictwie rustykalnym można śmiało połączyć jej ciemnoczerwone warianty z drewnem. Nowoczesne domy otaczają zwykle cegły klinkierowe w ciemnych kolorach, wśród których na prowadzenie wysuwa się bardzo modny ostatnio antracyt tworzący zgrany duet z metalem. Dworkowe budowle można z kolei otoczyć ogrodzeniem składającym się z kutych przęseł wspartych na cokołach i słupkach wykonanych z cegły klinkierowej.

Rośliny na ogrodzenie

Na koniec propozycja dla miłośników natury, którzy nie mogą oprzeć się budownictwu ekologicznemu. Jeśli chcemy w pełni cieszyć się otaczającą przyrodą, dobrym pomysłem będzie… doskonale wszystkim znany żywopłot. Różnorodność gatunków roślin sprawi, że bez problemu stworzymy oryginalne kompozycje, które będą przykuwały wzrok przechodniów. Żywopłot będzie znakomicie harmonizował z roślinnością w ogrodzie. Uwagę, jaką poświęcimy mu na przez pierwszych kilka lat, wynagrodzi nam bezproblemowym użytkowaniem w przyszłości. Żywopłot wymaga jedynie przycinania. Nie musimy martwić się więc o impregnację i wszelkie inne zabezpieczenia chroniące przed mrozem, deszczem, czy promieniami UV. Sam się oczyszcza i doskonale pochłania kurz oraz hałas. Chroni przed wiatrem i, co ważne, stanowi barierę trudną do przekroczenia przez intruzów.

Komentarze