Altany ogrodowe: z nami dowiesz się jak mądrze je wybierać!

Altana ogrodowaWśród elementów małej architektury, altanki ogrodowe zajmują wyjątkowe miejsce. Mają bardzo szerokie zastosowanie, są równie wdzięczne w aranżacjach przydomowych ogrodów, jak i w przestrzeni publicznej. Magia niewielkie altanki z drewna tkwi w jej bliskości z naturą: drewno to materiał biodegradowalny, doskonale wpisujący się w zielony krajobraz na zewnątrz. Dziś postaramy się podpowiedzieć wam, gdzie kupić altanę ogrodową oraz jak mądrze ją wybrać!

Altany ogrodowe mogą mieć masę funkcji dla domowników. Jeśli wciąż zastanawiacie się, czy inwestycja ta jest zasadna dla domowego budżetu, w pośpiechu odpowiadamy - nie ma lepszej! Ceny altanek drewnianych nie są dzisiaj wygórowane, a stawiając jedną z nich w swoim ogrodzie, zyskujemy miejsce do wspólnego spędzania czasu, relaksu, zabawy, nawet pracy na świeżym powietrzu. Drewniane altanki poprawiają funkcjonalność ogrodu, sprawiając, że miejsce to staje się integralną częścią domu - swoistym "zielonym salonem" latem i wiosną.

Altanki ogrodowe - style

Wybrana przez nas altana drewniana musi wpisywać się w koncepcję architektoniczną naszego otoczenia. Weźmy pod uwagę to, w jakim stylu zagospodarowano elewację budynku, czy w ogrodzie znajdują się już jakieś inne budowle albo elementy wystroju. Warto wziąć pod uwagę każdy detal, altana ogrodowa jest dość mocno wyeksponowanym elementem układanki i jeśli jej styl będzie wyraźnie odbiegał od reszty, zwyczajnie będzie ona kuła po oczach.

Altana ogrodowa

Większość dostępnych na rynku produktów to altany drewniane (www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe). Ceny tych konstrukcji są niskie, łatwo się je montuje i są dość odporne, służą przez lata. Drewniana altanka pasuje do większości stylizacji, przy czym nawet jeśli surowa, świeżo zamontowana altanka ogrodowa nie pasuje do końca do całej aranżacji, zawsze pozostaje jeszcze jej wystrój: obsadzenie kwiatami, oświetlenie, elementy ozdobne itd. To dość wdzięczny obiekt do "kombinacji" z różnymi stylami.

Wymiary altany ogrodowej

To dość trywialne, ale zanim zaczniemy wybierać interesujące nas kształty, gatunki drewna czy rozwiązania konstrukcyjne, warto w pierwszej kolejności znaleźć przyszłą lokalizację altany ogrodowej i zebrać niezbędne wymiary. Istnieje ryzyko, że w kupimy za dużą altankę drewnianą i wówczas będą problemy z jej montażem w ogrodzie. Katalogowe altany ogrodowe większości producentów mieszczą się w rozmiarach 3,5 m szerokości i 2,0 m wysokości. Oczywiście rozmiary altanki drewnianej powinniśmy dobrać do potrzeb swojej rodziny oraz do możliwości ogrodu. Bardzo duże altany ogrodowe wymagają dodatkowych pozwoleń (warto też zapoznać się z warunkami, w jakiej odległości od granicy działki można budować altanę ogrodową).

Altana ogrodowa

Dlaczego altanki drewniane?

Z charakterystyczną nam powtarzalnością przywoływaliśmy w tym artykule altanki drewniane. Warto jednak wspomnieć, że oprócz nich, na rynku natrafimy także na konstrukcje ze stali nierdzewnej oraz kamienia. Altanka ogrodowa z drewna ma jednak wiele widocznych zalet, których ciężko upatrywać w budowlach z innych materiałów. Pierwszą jest zdecydowanie dostępność. Jeśli zastanawiacie się, gdzie kupić altankę ogrodową, to odpowiedź jest prosta: katalogowe rozwiązania znajdziemy praktycznie w każdym dużym markecie budowlanym, jednak większość sprzedawanych dzisiaj produktów zamawiana jest przez Internet.

Altanki drewniane można stosunkowo łatwo transportować oraz montować samodzielnie, bez użycia ciężkiego sprzętu i specjalistycznych narzędzi. Drewno jest materiałem biodegradowalnym, co jest ważnym argumentem w aspekcie środowiska naturalnego. Kiedy kupować altankę ogrodową? Najlepszym sezonem jest późna jesień i zima, gdyż ze względu na aurę wielu producentów decyduje się na obniżki cen.

Komentarze