Aranżacja dużych pomieszczeń w domu - porady

Aranżacja dużych pomieszczeń w domuPrzestronny dom z dużymi powierzchniami to coś, o czym marzy wiele osób. Żeby marzenie stało się rzeczywistością, w ostatnich latach coraz więcej osób, które są właścicielami starszych nieruchomości, zdecydowało się na wyburzanie ścian we wnętrzach. Z kolei nowo wyprodukowane domy są budowane na otwartym planie. Umeblowanie dużych powierzchni może być trudne. W tym artykule znajdziesz porady jak zaaranżować duże pomieszczenia, by stworzyć w nich komfort mieszkalny.

Normą stają się wielofunkcyjne pomieszczenia, w których w końcu nie musisz się ograniczać tylko do najpotrzebniejszych rzeczy. Takie powierzchnie będą również zapraszać do większych spotkań towarzyskich i spełniać kilka funkcji - co za wspaniała wizja! Jednocześnie coraz więcej osób potrzebuje pomocy projektantów wnętrz, aby wielkie powierzchnie, którymi dysponują, mniej przypominały puste przedpokoje, a bardziej przyjemne i funkcjonalne pomieszczenia.

Porady aranżacyjne dużych pomieszczeń w domu

Jak wspomniano we wstępie, duże pokoje są często trudne do umeblowania. Jak to możliwe? Otóż w mniejszym pokoju z czterema ścianami łatwo jest wyrobić sobie wyobrażenie o tym, jak pomieszczenie powinno być umeblowane. Często istnieje tylko jedna lub kilka opcji, w jaki sposób może stać sofa lub łóżko. Jeśli natomiast masz otwarte lub wielkie pomieszczenie, o wiele trudniej jest znaleźć meble, które wydają się naturalnie komponować z wnętrzem. Jeśli pomieszczenie spełnia również kilka funkcji, uzyskanie przejrzystości i jednocześnie stworzenie przyjemnego wrażenia może być naprawdę trudne.

1. Meblowanie w grupach

Zanim zaczniesz urządzać wielkie powierzchnie, zastanów się, jakie podstawowe funkcje powinno spełniać pomieszczenie. Czy istnieje jedna czy więcej funkcji? Aby odnieść sukces w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie, możesz pomyśleć o funkcjach jako o urządzeniach. Być może pomieszczenie, które aranżujesz, podzielone jest na dwie funkcje: jadalnię i część wypoczynkową. Obie części powinny być wyraźnie oddzielone odległością, co sprawia, że pomieszczenie jest jasne i czytelne. Taka klarowność sprawia wrażenie harmonijnej i przewiewnej. Jednak nie zawsze jest to takie proste, funkcji może być więcej, a powierzchnia podłogi nie jest tak duża, jak byśmy chcieli. W takim przypadku istnieje więcej sztuczek niż tylko odległość, aby stworzyć wyraźne pogrupowania mebli w pokojach.

2. Przejrzystość dzięki dywanom

Czasami trudno jest określić, co sprawia, że wnętrze wydaje się naturalne i kompletne, zwłaszcza jeśli chodzi o wielkie pomieszczenia o wielu funkcjach. Jednym z problemów w aranżacji takich wnętrz może być trudność z odczytaniem, które meble należą do których części pokoju. Aby duże pomieszczenie z wieloma funkcjami było przyjemne, nasze zmysły muszą być w stanie łatwo zidentyfikować różne części pomieszczenia. Jednym ze sposobów na ułatwienie tego jest oznaczenie obszarów dużymi dywanikami. Niech będą to znaczniki na podłodze, które pokażą miejsce różnych funkcji w pomieszczeniu. Za pomocą dywanów otrzymujesz wizualny znacznik, który działa jak rozgraniczenie reszty pomieszczenia. Dywan gromadzi grupę mebli, a nasze zmysły odczytują je jako wyraźną całość. Użyj jednego dywanu na funkcję, a pomieszczenie będzie bardziej przejrzyste, a przez to bardziej harmonijne. Dzięki dużemu dywanowi pod stołem w jadalni, jadalnia staje się wyraźnie wydzieloną częścią dużego pokoju.

3. Umeblowanie od środka pomieszczenia

Wielkie pomieszczenia mają największy dostęp do powierzchni. Często jesteśmy przyzwyczajeni do umieszczania naszych mebli wzdłuż ścian, ponieważ jeśli zrobiłeś/łaś inaczej, zwykle nie będziesz miał/ła miejsca na poruszanie się w pokoju. Z drugiej strony, jeśli masz wielki pokój z dużą ilością miejsca na podłodze, powinieneś/powinnaś myśleć inaczej. Pomieszczenie wydaje się opuszczone i puste, gdy meble są ustawione wzdłuż ścian. Aby pokój był dobrze zbalansowany pod względem umeblowania, należy zacząć od środka pokoju i kierować się na zewnątrz. Zwykle masz wyczucie, do której ściany chcesz się kierować, ponieważ meblujesz ze środka pokoju, będziesz mieć również wygodniejszą odległość od przeciwległej ściany, co oznacza, że możesz np. oglądać telewizję z kanapy, bez użycia przysłowiowej lornetki.

Kolejną zaletą rozpoczynania aranżacji od środka pokoju jest to, że można maksymalnie wykorzystać ściany, na przykład stworzyć zabudowany magazyn.

Postawienie sofy na środku pokoju z widocznymi plecami może wydawać się niezwykłym pomysłem. Jeśli wejdziesz do pokoju i spotkasz się z dużym oparciem sofy, może to również zostać odebrane jako niegościnne. Aby obejść problem, możesz dodać wąski stolik boczny za tyłem sofy. W ten sposób maskujesz tył sofy i nadajesz mu bardziej przytulnego wyglądu. Ponadto świetnie jest móc umieścić za sofą lampkę do czytania i kilka ładnych czasopism lub książek. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne i stylowe.

Meble do przechowywania są również bardzo skuteczne, gdy chcesz podzielić większy pokój na mniejsze sekcje, nie naruszając zbytnio jego otwartości i objętości.

4. Odważ się dzielić powierzchnie kolorem

Z tego samego powodu, dla którego można z powodzeniem używać dywanów do dzielenia wielkich pomieszczeń na mniejsze części, możesz stworzyć strefy w pokoju, używając koloru na ścianach i meblach. Możesz też wybrać dopasowywanie kolorów mebli, które należą do funkcji w pokoju, a także pozwolić, aby kolor ściany zaznaczył na przykład obszar kuchni. Najważniejsze jest to, by kolory wyraźnie dzieliły różne funkcje w dużym pomieszczeniu.

Oczywiście posiadanie różnych kolorów w tym samym pomieszczeniu może wydawać się wyzwaniem, ale nie jest to takie trudne. Pamiętaj tylko, aby znaleźć kolory, które dobrze się ze sobą współgrają, aby uzyskać komfortowy efekt. Sztuczka polega na użyciu kontrastujących neutralnych kolorów, takich jak jasnoszary i ciemnoszary - odcienie, które pasują również do większości innych kolorów.

5. Wybierz meble w zależności od powierzchni

Oprócz używania dywanów i farby, aby stworzyć równowagę w pomieszczeniu, ogólną wskazówką jest udekorowanie większymi meblami i odważenie się, gdy dostępna będzie przestrzeń. Zbyt schludne meble mają tendencję do znikania i raczej przyczyniają się do bałaganu, gdy powierzchnie są wielkie. Więc raczej myśl, że "więcej znaczy więcej", kiedy dekorujesz duże pomieszczenia.

6. Skalowanie detali wnętrza

Po rozmieszczeniu funkcji w pomieszczeniu i ustawieniu dla nich mebli, czas na "drobny druk". Wyzwaniem w dużych pomieszczeniach jest sprawienie, aby powierzchnie były ciepłe i przytulne. Często przestrzeń może powodować zbyt wiele miejsca między grupami mebli. W najgorszym przypadku nawet rogi pokoju są puste. W takim razie naszą najlepszą i najłatwiejszą radą jest zwiększenie rozmiaru detali wnętrza. Skorzystaj z tego, że masz do dyspozycji wiele miejsca na podłodze - użyj wielkich donic z wysokimi roślinami, a także drzew, które poradzą sobie zarówno z wysokością, jak i szerokością. Zapytaj profesjonalistów, jakie odmiany nadają się do uprawy w dużych pomieszczeniach.

7. Sprawdź wysokość wnętrza

Czy masz wysokie sufity? Zmaksymalizuj oświetlenie sufitowe nad dowolną grupą mebli. Nawet lampy podłogowe i kinkiety z wielkimi ekranami lub ramionami sprawiają, że pomieszczenie kurczy się w wygodny i efektywny sposób. To samo w przypadku ścian - zainwestuj w ogromne miejsce do przechowywania rzeczy lub też naprawdę dużej wielkości obrazy.

Komentarze