Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach to szarości królują w aranżacjach wnętrz. Aktualnie coraz śmielej zastępuje je kolor niebieski. W jaki sposób zestawiać tę barwę podczas urządzania i aranżacji wnętrz?
Kolor niebieski wyróżnia mnóstwo odcieni od jasnych po ciemne, od ciepłych po zimne. Okazuje się, że można sięgnąć po luksusowy i szlachetny ciemnoniebieski kolor, który będzie tajemniczy i intrygujący. Jak dobrać go do wnętrza?
Sposoby na zastosowanie koloru niebieskiego w urządzaniu wnętrz
Kolor niebieski a naturalne światło
Używając koloru niebieskiego we wnętrzach, trzeba zachować ostrożność. Niebieskie odcienie uwielbiają promienie słońca i naturalne światło - zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. - W związku z tym najbezpieczniej stosować je w pokojach, których okna wychodzą na południe, południowy wschód lub południowy zachód. Jeśli zastosujemy kolor niebieski w zbyt ciemnym i niedoświetlonym pokoju od strony północnej, to może on się stać zimny i ponury.
Kolor niebieski w małym pomieszczeniu
Ciemnoniebieskie dekoracje na ścianach najlepiej sprawdzą się w mniejszych pokojach. To rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne i komfortowe. Idealnie sprawdza się w małych sypialniach i gabinetach.
Niebieski na dużej przestrzeni
Zastosowanie ciemnoniebieskiej barwy na dużej powierzchni w przestronnym pokoju może powodować ponurą i przygnębiającą atmosferę. Do takich przestrzeni lepiej wybrać kolory błękitny, turkusowy czy lawendowy. Jasne odcienie niebieskiego można kontrastowo zaakcentować poprzez fotel, zasłony, poduszki, obrazy czy pufę.
Odcienie niebieskiego a doświetlenie wnętrza
Używając granatowych odcieni podczas urządzania wnętrz, warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe doświetlenie. Połączyć żyrandol sufitowy, z punktowymi reflektorami i kinkietami. Zimny błękit zneutralizujemy również za pomocą ciepłego światła lamp stołowych i świec.
Z czym połączyć niebieski kolor we wnętrzu?
Klasyczne połączenie niebieskiego i białego stwarza uczucie świeżości i lekkości. Kolor biały świetnie łączy się z absolutnie każdym z odcieni niebieskiego: od kobaltu i indygo po lazurowy błękit i turkus. Ta kombinacja znajduje odzwierciedlenie w morskim motywie, odpowiednim do łazienki, pokoju dziecięcego lub do wnętrza letniego wiejskiego domu.
Jak łączyć niebieski we wnętrzach?
Niebieski doskonale prezentuje się w połączeniu z bielą i różnymi wzorami takimi jak romby i zygzaki w stylu art deco, obrazy z francuskiej Prowansji lub niebiesko-biała ceramika. Ciepłe odcienie piasku i beżu doskonale uzupełniają i ocieplają niebieską barwę. Dobrym pomysłem jest również dynamiczne połączenie kilku odcieni niebieskiego z lazurową, turkusową czy fioletową barwą lub odcieniami szarości. Szlachetny i elegancki klimat we wnętrzu powstanie z połączenia błękitu i drewna w różnych odcieniach: ciemny orzech, kasztan, mahoń, ciemny dąb czy wiśnia.
Kolor niebieski fantastycznie uzupełnia odcienie żółtego i pomarańczowego. W takim przypadku łączymy ciepłe barwy z ciepłymi i zimne - z zimnymi. Zbyt kontrastowe połączenie kolorów sprawi, że stworzymy wnętrze w stylu eklektycznym. Osoby lubiące odważne rozwiązania, mogą pokusić się o połączenie niebieskiego z intensywną czerwienią, fioletem lub różem. Barwy te podkreślają nasycenie koloru niebieskiego. To doskonałe rozwiązanie dla otwartych i kreatywnych ludzi, które nie boją się eksperymentów. Wyrafinowaną atmosferę w stylu Glamour lub Art Deco zyskamy przez zestawienie koloru niebieskiego z kolorami złota i srebra.
Warto wprowadzić powiew świeżości, jakim jest kolor niebieski, do swojego mieszkania. Dzięki jego umiejętnemu połączeniu poprzez dobór odpowiednich dodatków, mebli i dekoracji można uzyskać stylowe i komfortowe wnętrze.
Komentarze