Bezpieczeństwo i komfort inteligentnego domu

Nowoczesny inteligentny domCodzienne, rutynowe zadania przejmowane są w naszych domach przez uczące się maszyny niemal niepostrzeżenie. Ułatwiają nam życie oraz pomagają oszczędzać czas i pieniądze. Oparte o odpowiednią technologię urządzenia elektryczne podłączone do jednej sieci Wi-Fi tworzą system inteligentnego domu, wysyłając nam sygnały na telefon oraz je od nas odbierając. Dowiedz się, jakie są zalety smart home i jak zadbać o bezpieczeństwo stosowanych w nim rozwiązań.

Czym jest inteligentny dom?

Technologia inteligentnego domu (ang. smart home) odnosi się do urządzeń elektronicznych (takich jak termostaty, systemy kin domowych, urządzenia RTV i AGD), które zostały wyposażone w zdolność komunikacji zdalnej i automatyzacji. Urządzenia te są podłączone do internetu i pozwalają właścicielom domów na sterowanie nimi za pomocą smartfonów, laptopów lub tabletów.

Dostęp do inteligentnych urządzeń odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej, która pozwala monitorować urządzenia i zarządzać wszelkimi regulacjami online w czasie rzeczywistym. Inteligentne urządzenia zbierają też przydatne dane (na przykład na temat zużycia prądu działających w danym momencie sprzętów), które mogą pomóc właścicielom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zarządzania ich domami.

Wybór systemu inteligentnego domu

Konfigurowanie inteligentnego domu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, ale wybór odpowiedniego systemu to kwestia poważnych rozważań. Firmy prześcigają się w tworzeniu nowych aplikacji oraz asystentów głosowych służących do sterowania urządzeniami. Z ich inteligentnych głośników, ekosystemów i funkcji głosowych korzysta coraz więcej gospodarstw domowych, a prowadzenie domu z ich pomocą staje się dziecinną zabawą. Zanim dokonasz wyboru, przyjrzyj się niektórym urządzeniom, o których zakupie myślisz lub które posiadasz i sprawdź, z jakimi platformami współpracują.

Jakie są zalety inteligentnego domu?

  • Zdalne sterowanie urządzeniami jest ogromną zaletą. Jeśli zapomnisz wyłączyć piekarnik lub zawieruszysz gdzieś pilota do klimatyzacji, możesz je łatwo wyłączyć przy pomocy aplikacji lub systemu aktywowanego głosem.
  • Inteligentny dom jest wyposażony w zautomatyzowane systemy monitorowania, które służą do efektywnego wykorzystywania zasobów. Możesz ustawić automatyczne wyłączanie się światła, gdy ktoś wyjdzie z pokoju, a także zdalnie sterować ogrzewaniem i klimatyzacją, gdy nikogo nie ma w domu.
  • Wreszcie, środowisko inteligentnego domu daje niezwykłą wygodę, będąc też bardzo pomocnym dla osób z niepełnosprawnościami, dla których wykonywanie podstawowych czynności domowych bywa niekiedy uciążliwe. Do smart ułatwień zaliczyć można między innymi: odkurzanie przy pomocy robota sprzątającego, który może być sterowany za pomocą telefonu, funkcje wideodomofonu czy asystenta głosowego, którym można sterować urządzeniami podłączonymi do Wi-Fi, możliwość skonfigurowania oświetlenia z czujnikami ruchu.

Jak zabezpieczyć inteligentny dom?

Co możesz zrobić, żeby poczuć się bezpieczniej:

  • przede wszystkim zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi,
  • upewnij się, że wszystkie hasła do kont i urządzeń są silne i unikalne,
  • włącz uwierzytelnianie wieloczynnikowe,
  • regularnie aktualizuj swoje urządzenia,
  • dodatkowo rozważ skonfigurowanie „sieci smart home” dedykowanej tylko dla urządzeń inteligentnych. Druga sieć na routerze pozwoli na oddzielenie innych urządzeń (np. smartfonów naszych gości) od urządzeń IoT (ang. Internet of Things).

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Komentarze