Bojler elektryczny do podgrzewania wody w domu

Bojler elektrycznyJednym z najczęściej stosowanych sposobów uzyskania ciepłej wody użytkowej (c.w.u) jest podgrzanie jej za pomocą energii elektrycznej. To rozwiązanie wykorzystuje się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Przydaje się szczególnie w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a instalacja lokalnego systemu ogrzewania jest nieopłacalna. W takiej sytuacji bojler elektryczny okazuje się naprawdę dobrym pomysłem. Jak działa, jakie są jego zalety i o czym należy pamiętać, decydując się na niego?

Bojler elektryczny - co to jest?

Profesjonalna nazwa bojlera elektrycznego do ciepłej wody użytkowej to "pojemnościowy ogrzewacz elektryczny". To zbiornik wyposażony w grzałki elektryczne o mocy 2-3 kW, których moc pracy można regulować. Moc mniejszych bojlerów wynosi zazwyczaj do 6 kW (wystarczy do nich instalacja jednofazowa). Mocniejsze urządzenia wymagają instalacji trójfazowej. Bardzo ważnym elementem sprzętu jest jego izolacja. Przeciwdziała wychładzaniu się ogrzanej wody, która dzięki temu zachowuje wysoką temperaturę przez długi czas.

Zalety bojlera elektrycznego

Bojler elektryczny

Łatwy montaż

W porównaniu do wielu innych systemów i instalacji podgrzewania ciepłej wody użytkowej bojler elektryczny jest bardzo łatwo zamontować. Zazwyczaj wystarczy stosować się do załączonej do urządzenia instrukcji. W kilku krokach uda się podłączyć pojemnościowy ogrzewacz do instalacji wodociągowej oraz elektrycznej. Pod tym względem bojler elektryczny do ciepłej wody użytkowej ma niemałą przewagę w porównaniu do innych sposobów jej uzyskiwania.

Komfort użytkowania

Bojler elektryczny to urządzenie, które po wstępnym skonfigurowaniu jest w stanie zapewniać ciepłą wodę użytkową domownikom przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jej dostarczenie nie zależy od sieci ciepłowniczej czy gazowej, a więc wszelkie problemy z nimi związane nie dotyczą posiadaczy pojemnościowego ogrzewacza elektrycznego. Ponadto nawet jeśli pojawi się przerwa w dostawie prądu, nadal ma się do dyspozycji już podgrzaną wodę. Przydaje się też wtedy instalacja fotowoltaiczna, do której bojler może zostać podłączony.

Jak wybrać bojler elektryczny?

Główną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając bojler elektryczny, jest jego pojemność. Powinna być dostosowana do liczby domowników tak, aby odpowiadała łącznemu zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową. Przy oszczędnym gospodarowaniu ciepłą wodą powinno wystarczyć ok.18 l na osobę. Do umywalki w zupełności wystarczający będzie mały bojler elektryczny o pojemności do 10 litrów. Na rynku są dostępne modele podumywalkowe oraz nadumywalkowe np. Kospel POC inox 5/10.

Warto zwrócić uwagę także na markę. Choć cena ma duże znaczenie, najbardziej istotne okazują się niezawodność oraz efektywność. Sprawdzone marki - takie jak np. bojlery elektryczne Kospel - gwarantują wysoką jakość wykonania produktu oraz zadowalającą efektywność przez cały czas eksploatacji sprzętu. Zwróć uwagę także na moc pojemnościowego ogrzewacza wody. Im większa, tym szybciej woda zostanie podgrzana, jednak urządzenie większej mocy wymaga podłączenia do trójfazowej instalacji elektrycznej.

Źródło: www.kospel.pl.