Cegła czy pustak ceramiczny, czym różnią się te dwa materiały budowlane. Jaką cegłę wybrać? Pełną, kratówkę czy dziurawkę? Sprawdź, jakie właściwości ma cegła oraz który rodzaj cegły najlepiej sprawdza się do budowy ścian nośnych, a jaki wybrać do ścian działowych. Podpowiadamy, jakie właściwości ma pustak ceramiczny, kiedy warto zamienić cegły na pustaki ceramiczne oraz jakiego materiału najszybciej zbudujesz dom.
Cegła ceramiczna, pustak ceramiczny - rodzaje, wymiary, cena, zalety i wady
Dom w stanie surowym otwartym, zamkniętym. Stan zerowy budynku
Stan surowy otwarty to wzniesiony i niewykończony budynek bez żadnych instalacji i bez okien. Natomiast stan surowy zamknięty to budynek wzniesiony niewykończony, ale z zamkniętymi otworami, czyli wstawionymi drzwiami wejściowymi i oknami. Stan surowy otwarty i zamknięty to pojęcia zwyczajowe i nieuregulowane prawnie, dlatego różne firmy budowlane w różny sposób interpretują te pojęcia. Sprawdź, co dokładnie oznacza stan surowy otwarty i zamknięty oraz jak jednoznacznie uregulować zakres prac zaliczanych do stanu surowego w obu przypadkach.
Pokrycia dachowe: blachodachówki, dachówki ceramiczne, cementowe
W projekcie domu są z reguły podane ogólne informacje dotyczące pokrycia dachu. Przeważnie jest to blachodachówka lub dachówka (betonowa, ceramiczna), bez wskazania konkretnego produktu. Architekt zazwyczaj sugeruje rodzaj pokrycia, a do inwestora należy decyzja w sprawie modelu. Rodzaju pokrycia nie możemy jednak zmieniać samodzielnie, ponieważ istotny jest tu rodzaj zaprojektowanej więźby i podkładu oraz dopuszczalne obciążenia ciężarem pokrycia. Dowiedz się, czym najlepiej pokryć dach?
Beton - klasy, rodzaje i właściwości
Beton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów we współczesnym budownictwie. Na jego rodzaj i jakość wpływają składniki wykorzystane do przygotowania mieszanki, a także ich wzajemne proporcje. Jakie właściwości posiada beton? Czym charakteryzują się poszczególne klasy i rodzaje betonu?
Gazobeton - czym jest beton komórkowy? Właściwości, zastosowanie, cena
Gazobeton nazywany jest również betonem komórkowym. Dysponuje właściwościami, które wyróżniają go na tle innych materiałów budowlanych - m.in. doskonałą izolacyjnością termiczną, prostotą obróbki czy wytrzymałością. Jakie jeszcze parametry i walory użytkowe posiada beton komórkowy?
Taras z kostki brukowej
Odpowiednio zaaranżowany taras pozwoli na wygodny odpoczynek i spędzanie czasu w gronie najbliższych, ale też będzie się zjawiskowo prezentował. Jeśli stoisz przed dylematem: "taras z kostki czy z płyty tarasowej" albo zastanawiasz się, jak dopasować styl tarasu do elewacji i ogrodu - świetnie trafiłeś! We współpracy z ekspertami firmy Semmelrock przygotowaliśmy praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalny i estetyczny taras z kostki brukowej.
Więcej artykułów…
- Styrobeton - czym jest? Jakie ma zastosowanie? Jak zrobić styrobeton?
- Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?
- Rusztowania aluminiowe - wady i zalety
- Stan deweloperski domu, mieszkania, lokalu
- Tynk na elewację - rodzaje, charakterystyka tynków elewacyjnych
- Nowoczesne elewacje - materiały, kolorystyka
- Dom murowany czy prefabrykowany z czego opłaca się stawiać zewnętrzne ściany budynku - która technologia będzie warta zainteresowania?
- Czym bloczki wapienno-piaskowe różnią się od betonu komórkowego?
- Elewacje drewniane - co warto o nich wiedzieć?
- Ocena techniczna - co to takiego?
- Ocieplanie budynków - metody tradycyjne i nowoczesne
- Elewacje z ceramiki, kamienia, płytek