Beton - klasy, rodzaje i właściwości

Klasy betonuBeton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów we współczesnym budownictwie. Na jego rodzaj i jakość wpływają składniki wykorzystane do przygotowania mieszanki, a także ich wzajemne proporcje. Jakie właściwości posiada beton? Czym charakteryzują się poszczególne klasy i rodzaje betonu?

Więcej…

 

O czym musisz pamiętać, zanim zaczniesz budować dom?

Rozpoczęcie budowy domuPrzed rozpoczęciem budowy domu konieczne jest wybranie lub zamówienie jego projektu. Opracowanie projektowe dotyczące budynku jednorodzinnego jest niezbędne zarówno w przypadku zgłoszenia robót, jak i wnioskowania o wydanie pozwolenia na budowę.

Więcej…

   

Cegła ceramiczna, pustak ceramiczny - rodzaje, wymiary, cena, zalety i wady

Pustak ceramicznyCegła czy pustak ceramiczny, czym różnią się te dwa materiały budowlane. Jaką cegłę wybrać? Pełną, kratówkę czy dziurawkę? Sprawdź, jakie właściwości ma cegła oraz który rodzaj cegły najlepiej sprawdza się do budowy ścian nośnych, a jaki wybrać do ścian działowych. Podpowiadamy, jakie właściwości ma pustak ceramiczny, kiedy warto zamienić cegły na pustaki ceramiczne oraz jakiego materiału najszybciej zbudujesz dom.

Więcej…

 

Rusztowania aluminiowe - wady i zalety

Rusztowanie aluminioweHistorycy uważają, że rusztowania towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. Rzecz jasna w czasach prehistorycznych nie wyglądały tak samo jak dziś, ale miały i mają ciągle to samo zadanie - pomóc człowiekowi sięgnąć wysoko, powyżej zasięgu jego wyciągniętej w górę ręki. Dowody archeologiczne wskazują, iż rusztowań używali nasi prehistoryczni przodkowie. Ślady w skale, że mogło być tam mocowane rusztowanie, odnaleziono w słynnej jaskini w Lascaux we Francji - tej samej, z której pochodzą malowidła ścienne przedstawiające sceny polowań.

Więcej…

   

Gazobeton - czym jest beton komórkowy? Właściwości, zastosowanie, cena

Bloczki z gazobetonuGazobeton nazywany jest również betonem komórkowym. Dysponuje właściwościami, które wyróżniają go na tle innych materiałów budowlanych - m.in. doskonałą izolacyjnością termiczną, prostotą obróbki czy wytrzymałością. Jakie jeszcze parametry i walory użytkowe posiada beton komórkowy?

Więcej…

 

Tynk na elewację - rodzaje, charakterystyka tynków elewacyjnych

Tynk na elewacjęElewacja potrafi zmienić nasz dom nie do poznania. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ona i dach stanowią funkcję reprezentacyjną. Najczęściej nasz wybór pada na tynk. Niekiedy decydujemy się na dodatki w postaci cegły klinkierowej lub drewna, które ostatnimi czasy jest niezwykle popularne. Dodatki te są niezwykle gustowne. Niestety wiąże się to z większymi kosztami. Dlatego też najczęściej pozostajemy przy tańszym rozwiązaniu jakim jest tynk. Na rynku znajdziemy jednak różne rodzaje tego materiału. Który jest godny naszej uwagi?

Więcej…