Dom w stanie surowym otwartym, zamkniętym. Stan zerowy budynku

Stan surowyStan surowy otwarty to wzniesiony i niewykończony budynek bez żadnych instalacji i bez okien. Natomiast stan surowy zamknięty to budynek wzniesiony niewykończony, ale z zamkniętymi otworami, czyli wstawionymi drzwiami wejściowymi i oknami. Stan surowy otwarty i zamknięty to pojęcia zwyczajowe i nieuregulowane prawnie, dlatego różne firmy budowlane w różny sposób interpretują te pojęcia. Sprawdź, co dokładnie oznacza stan surowy otwarty i zamknięty oraz jak jednoznacznie uregulować zakres prac zaliczanych do stanu surowego w obu przypadkach.

Więcej…

 

Nadzór budowlany - czym się zajmuje?

Nadzór budowlanyW czasie budowy budynku mieszkalnego, kontrola ze strony nadzoru budowlanego może się zdarzyć każdemu, gdyż w celu jej przeprowadzenia wystarczający będzie pojedynczy donos od sąsiadów. Nierzadko będzie ona również konieczna z uwagi na obowiązujące prawo budowlane. Czym dokładnie zajmuje się nadzór budowlany i w jakim celu przeprowadza kontrolę? Na to pytanie postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi w poniższym artykule.

Więcej…

   

Pokrycia dachowe: blachodachówki, dachówki ceramiczne, cementowe

Pokrycie dachoweW projekcie domu są z reguły podane ogólne informacje dotyczące pokrycia dachu. Przeważnie jest to blachodachówka lub dachówka (betonowa, ceramiczna), bez wskazania konkretnego produktu. Architekt zazwyczaj sugeruje rodzaj pokrycia, a do inwestora należy decyzja w sprawie modelu. Rodzaju pokrycia nie możemy jednak zmieniać samodzielnie, ponieważ istotny jest tu rodzaj zaprojektowanej więźby i podkładu oraz dopuszczalne obciążenia ciężarem pokrycia. Dowiedz się, czym najlepiej pokryć dach?

Więcej…

 

Dom modułowy, czyli jak kupić i postawić dom oszczędnie?

Dom modułowyDom modułowe w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to najszybsza obecnie technologia budownictwa. Jakie są zalety domów modułowych? Dlaczego są to oszczędne rozwiązania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Więcej…

   

Jak to właściwie jest z tym pozwoleniem na budowę?

Pozwolenie na budowęCzy pozwolenie na budowę domu jest kosztowne? Zależy. Ceny za poszczególne elementy wahają się od 2000 do nawet 15000 złotych. Najdroższe jest sporządzenie projektu budowlanego. Do tego dochodzi mapa do celów projektowych, ekspertyza dotycząca stanu obecnego po przebudowie istniejącego budynku i szereg innych wydatków, jak chociażby wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Więcej…

 

Beton - klasy, rodzaje i właściwości

Klasy betonuBeton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów we współczesnym budownictwie. Na jego rodzaj i jakość wpływają składniki wykorzystane do przygotowania mieszanki, a także ich wzajemne proporcje. Jakie właściwości posiada beton? Czym charakteryzują się poszczególne klasy i rodzaje betonu?

Więcej…