Ciekawe pomysły na aranżację wnętrza

Salon połączony z kuchniąDla wielu osób to właśnie aranżacja wnętrza jest najprzyjemniejszym momentem inwestycji, polegającej na wybudowaniu domu.

Oddanie posiadłości w stanie surowym pozwala nam na rozpoczęcie prac wykończeniowych, mających na celu nadanie jej oryginalnego i niepowtarzalnego charakteru.

Wnętrze można zaaranżować na różne sposoby. Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie nurtu, który pasuje do reszty domu: jego metrażu oraz stylu. Najbardziej bezpieczną metodą jest postawienie na styl klasyczny, który, mimo swojej prostoty, zachwyca i dodaje wnętrzom elegancji.

Klasyka

Istotą klasyki jest skupienie się na prostych formach oraz naturalnych dodatkach. W takich wnętrzach przeważają jasne kolory. Styl klasyczny pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia. Stanowi bazę do wielu stylizacji, ale może również grać główną rolę w aranżacji danego pomieszczenia.

Po stylu typowo klasycznym przychodzi czas na różnego typu inspiracje oraz rozwiązania nowatorskie.

Minimalizm

Ostatnimi czasy coraz popularniejszy staje się modny minimalizm, skupiający się na maksymalnej funkcjonalności pomieszczeń z jednoczesną rezygnacją z ozdób. To sprzęty codziennego użytku mają być dekoracyjne, ale powinny przede wszystkim spełniać powierzoną im rolę. Wnętrza minimalistyczne wielu osobom mogą wydawać się puste, a nawet surowe, ale w tej prostocie tkwi właśnie urok nurtu. Minimalizm jest stylem dla ludzi ceniących sobie porządek, czystość i harmonię.

Futuryzm

Popularny jest również styl futurystyczny, jeden z najbardziej ciekawych nowoczesnych nurtów. Jego istotą jest odchodzenie od form klasycznych na rzecz tych niestandardowych, niecodziennych. Futuryzm zaskakuje, czasem wręcz szokuje, ale z pewnością nie można odmówić mu oryginalności.

Styl antyczny i styl barokowy

Kolejnymi, interesującymi propozycjami w aranżacji wnętrz są style inspirowane architekturą wnętrz różnych epok czy miejsc na świecie. Do tej pierwszej grupy należą styl antyczny oraz barokowy. Cechami wyróżniającymi stylu antycznego są nawiązania do architektury starożytnej Grecji i Rzymu. Pojawiają się kolumny, zdobienia, antyczne meble, fantazyjnie upięcie zasłony oraz dekoracje, nawiązujące właśnie do tej epoki. Kolejnym, ciekawym pomysłem na aranżację wnętrza jest czerpanie inspiracji z epoki baroku. Dla tego stylu charakterystyczne są bogate zdobienia, wielość dekoracji oraz przepych. Nurt barokowy znakomicie sprawdza się więc w pomieszczeniach przestronnych, w których wiele bibelotów nie sprawi wrażenia chaosu.

Nurty skandynawskie

Jeśli z kolei interesują nas podróże oraz style, inspirowane architekturą różnych krajów, z pewnością przypadną nam do gustu nurty skandynawskie oraz zachodnio i południowoeuropejskie. Styl skandynawski jest połączeniem klasyki i minimalizmu. Choć ten duet wydaje się praktycznie niemożliwy, to nurt typowy dla krajów północnej Europy można właśnie tak opisać. Styl skandynawski czerpie bowiem z bezpiecznych form klasyki i prostoty minimalizmu. Z pierwszego nurtu zaczerpnął również jasne, wręcz pastelowe kolory, dominujące we wnętrzach. Minimalizm z kolei zainspirował go brakiem dodatków i dekoracji, stawiając na funkcjonalne i ozdobne przedmioty codziennego użytku.

Nurt francuski

Najpopularniejszym stylem zachodnim jest nurt francuski. Można go opisać w trzech słowach: elegancja, wyrafinowanie i luksus. Wnętrza, utrzymane w stylu francuskim cechuje stosowana ilość dodatków. Są one estetyczne, gustowne i bardzo szykowne. W pomieszczeniach dominują jasne kolory, w tym biel, beże i odcienie pastelowe. Meble mogą być stylizowane na antyki, co nadaje pomieszczeniom charakteru pałacowych komnat. Bardzo ciekawe style przywędrowały do nas również z południa kontynentu. Są to styl włoski oraz grecki.

Styl włoski

Styl włoski jest kwintesencją elegancji i nowoczesności. Takie wnętrza utrzymane są w jasnych kolorach, a faktury poszczególnych materiałów idealnie ze sobą współgrają. Istotą stylu włoskiego jest właśnie harmonia oraz spójność wszystkich elementów. Bardzo ważną rolę gra oświetlenie. Z pomocą dobrze dobranych lamp można odpowiednio podkreślić walory pomieszczenia.

Styl grecki

Z kolei styl grecki nawiązuje do stylu marynarskiego, umiejętnie łącząc go z klasycznym antykiem. We wnętrzach przeważają odcienie bieli i niebieskiego, tworząc przyjemny, ciepły klimat. We wnętrzu, urządzonym w stylu greckim, nie może zabraknąć również roślin, które stanowią jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych.

Jak widać, pomysłów na aranżację wnętrz jest naprawdę wiele. Można więc dowolnie bawić się stylami i konwencjami, pamiętając jednak o zasadach, istotnych z punktu widzenia konkretnego nurtu.

Źródła:

Ocena: 5.0

Komentarze

Helena
Co człowiek to inne wnętrze. Każdy z nas ma swój styl. Jedni lubią klasykę inni nowoczesne wnętrze. Mi bardzo podobają się otwarte przestrzenie i takie też mam u siebie. Dół domu to otwarta kuchnia z jadalnią i salonem. Do tego ogromny taras za przeszkoloną ściną. Wszystko razem daje efekt przestronności.