Co powinieneś wiedzieć o dotacjach do fotowoltaiki w 2020 roku?

FotowoltaikaOdnawialne źródła energii są coraz chętniej wykorzystywane jako pomocnicze, a nawet główne źródła zasilania gospodarstw domowych. W ostatnich latach bardzo dużą popularność zdobyła w Polsce fotowoltaika. Jest to instalacja, która znacząco wpływa na redukcję kosztów wszędzie tam, gdzie została zastosowana. Mimo, że założenie ogniw fotowoltaicznych jest dość drogie, to dzięki otrzymaniu dofinansowania cena całej instalacji staje się znacznie bardziej atrakcyjna. Jakie dotacje zostały przygotowane na rok 2020?

Energia odnawialna - szeroka gama zastosowań

Moduły fotowoltaiczne podobnie jak inne źródła energii odnawialnej są produktami wspierającymi ekologię. Instalacje te nie wytwarzają zanieczyszczeń i hałasu co sprawia, że są bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto, znacząco redukują emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dużą zaletą modułów jest ich strona wizualna, dzięki czemu można je łatwo wkomponować w istniejącą architekturę. Panele słoneczne mogą być wykorzystywane m.in. jako przydomowe elektrownie, źródło zasilania dla firm, a także nowoczesne parkingi energetyczne.

Najważniejsze dotacje rządowe na rok 2020

Dla osób fizycznych, które chcą wytwarzać prąd na własny użytek został stworzony program „Mój Prąd”, który jest dotacją zarządzaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 5 000 zł obejmuje przydomowe instalacje o mocy mieszczącej się w przedziale 2-10 kWp. Program ten ma trwać do końca 2025 roku.

Kolejnym ogólnopolskim programem jest „Czyste Powietrze”. Jego głównym celem jest wymiana przestarzałych źródeł ogrzewania, które wytwarzają duże ilości zanieczyszczeń, na nowoczesne instalacje spełniające najwyższe normy i ograniczające emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Program ten umożliwia uzyskanie zwrotu części poniesionych kosztów. Całe przedsięwzięcie natomiast musi się mieścić w przedziale 7 000-53 000 zł. Wysokość dofinansowania (może występować w formie pożyczki lub dotacji) uzależniona jest od miesięcznych dochodów na osobę w gospodarstwie domowym. Czas realizacji programu jest zaplanowany na okres 2018-2029.

Panele słoneczne

W roku 2020 można skorzystać z drugiej edycji programu o nazwie „Prosument 2”. Jego celem również jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej za sprawną odnawialnych źródeł, takich jak właśnie ogniwa fotowoltaiczne. Dotacja wraz z pożyczką/kredytem preferencyjnym może pokryć do 100% kosztów instalacji. Wysokość dotacji wynosi 15 lub 30% dofinansowania całej inwestycji, natomiast zobowiązanie finansowe może zostać udzielone na 15 lat, a jego oprocentowanie to zaledwie 1%. Podobnie jak w przypadku programu „Mój Prąd”, wnioski należy składać do NFOŚiGW.

Wybór firmy z wieloletnim doświadczeniem i bogatą ofertą

Decydując się na montaż paneli słonecznych, warto wybrać firmę, która nie tylko świadczy szeroki zakres usług, ale również pomoże nam wybrać najdogodniejszą opcję finansowania całego przedsięwzięcia. Takie działania prowadzi m.in. Suncurrent. Dzięki temu można mieć pewność, że cała inwestycja zostanie sprawnie i profesjonalnie zrealizowana.

Komentarze