Co to jest telemetria?

TelemetriaTelemetria niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala na przykład zdalnie sprawdzić stan licznika prądu czy wykryć nieuczciwość i złapać winnego. Przyczynia się także do zoptymalizowania pracę firmy. Dowiedz się więcej na temat telemetrii.

Usługi telemetryczne zyskują na popularności

Telemetria to specjalna sieć łącząca konkretne urządzenia. Dzięki niej można zdalnie zbierać dane i wysyłać je do jednostki centralnej. Może działać zarówno w układzie lokalnym, jak i centralnym - w domu, w biurze, magazynie, a nawet w kilku budynkach znajdujących się w różnych lokalizacjach.

Telemetria pozwala na zdalny odczyt pomiarów, kontrolę zużywania energii elektrycznej w wybranych obiektach (domach, parkach logistycznych, centrach handlowych czy węzłach światłowodowych).

Może odnosić się do całego systemu, w którego skład będą wchodzić różne urządzenia telemetryczne - na przykład czujniki oraz moduły pamięci - a dodatkowo system operacyjny oraz opcjonalnie serwer. kontrolować zużycie energii elektrycznej w dużych obiektach, m.in. w sieciach handlowych czy węzłach światłowodowych.

Stworzenie telemetrii nie jest trudne. Dostępne są różne rozwiązania, w tym odpowiednie dla osoby, która nie ma fachowej wiedzy ani doświadczenia. Usługi telemetryczne można znaleźć w ofercie firmy F&F Filipowski. Zostały one opracowane na bazie sprawdzonych rozwiązań w branży elektroinstalacyjnej.

Podstawowa funkcjonalność - zdalny odczyt zużycia prądu

Zastosowanie telemetrii jest bardzo szerokie, ale najpopularniejszy stał się z pewnością zdalny odczyt licznika prądu. Sieć telemetryczna może jednak być wykorzystywana także do innych celów. Pozwala kontrolować też inne parametry, np. poziom wilgotności, temperaturę w danym pomieszczeniu lub napięcie prądu.

Jeśli dany system będzie wyposażony dodatkowo w przetworniki pomiarowe, będzie można także pobrać inne dane. Mogą one dotyczyć między innymi czasu pracy, liczby cykli pracy maszyny. Zebrane w ten sposób dane będą czytelne i dostępne nawet dla laika - zwykle mają one formę strony internetowej. Można korzystać z różnych narzędzi, m.in. prezentacji tabel czy wykresów, które będą bardzo przydatne podczas analizy.

Więcej o innych zastosowaniach i atutach sieci telemetrycznej przeczytasz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/co-to-jest-telemetria.

Komentarze