Czego potrzebujesz, aby wyposażyć swój dom w oczyszczalnie ścieków?

Domowa oczyszczalnia ściekówPrzydomowa oczyszczalnia ścieków to alternatywa dla popularnego niegdyś szamba, która wykorzystuje proces tlenowego i beztlenowego oczyszczania. Ponadto, oczyszczalnie ścieków są ekologiczne, wydajne i opłacalne. Co musisz wiedzieć o oczyszczalni i czego potrzebujesz, by móc ją zainstalować na swojej działce? Podpowiadamy!


Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przewagą przydomowej oczyszczalni nad szambem jest ekologiczny aspekt tego rozwiązania. Oczyszczalnia charakteryzuje się w pełni bezobsługowym działaniem, dlatego tak często jest wybierana do nowoczesnego budownictwa. Sprawdza się również na działkach, gdzie doprowadzenie sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub zbyt kosztowne. Przydomowa oczyszczalnia jest wygodna, a oprócz tego gwarantuje niskie koszty eksploatacji. Wśród jej rodzajów wyróżnić można:

  • Oczyszczalnie ekologiczne
  • Oczyszczalnie biologiczne

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Każdy rodzaj oczyszczalni przydomowej w pierwszym etapie wykorzystuje proces beztlenowego oczyszczania, a następnie oczyszczania z udziałem tlenu. Etap ten trwa kilka dni i kończy się oddzieleniem płynnej części ścieków od nieczystości. W drugim natomiast rozkładane są i neutralizowane pozostałe substancje.

Oczyszczalnia drenażowa

Drenażowa oczyszczalnia to rozwiązanie, którego działanie opiera się na filtrach piaskowych lub żwirowych oraz drenażu rozsączającym. To najtańsza i najmniej skomplikowana opcja - dlatego tak popularna. Składa się z systemu rur z otworami, które wkopane są w ziemię i obłożone żwirem. Z góry natomiast pokryte są geowłókniną i gruntem. Odpowiednio napowietrzony drenaż ma zdolność rozprowadzania oczyszczonych w pojemniku ścieków po dużej powierzchni działki.

Oczyszczalnia biologiczna

Stosowana na niewielkich działkach, gdzie niemożliwe jest zamontowanie oczyszczalni z drenażem. Nadaje się do każdego rodzaju gruntu. Zajmuje mniej miejsca, ponieważ proces oczyszczania odbywa się w jednym zbiorniku. Uzyskana w tym procesie woda może być użyta ponownie - np. do podlewania kwiatów lub mycia samochodu.

Co musisz zrobić, żeby mieć własną oczyszczalnię ścieków?

Przede wszystkim konieczne jest zgromadzenie pełnej dokumentacji i pozwoleń. Co prawda oczyszczalnia o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale konieczne jest zgłoszenie chęci jej zainstalowania. Trzeba to zrobić w starostwie powiatowym, a do wniosku należy dołączyć:

  • mapę terenu ze wskazaniem lokalizacji instalacji
  • certyfikat jakościowy oczyszczalni oraz dokumentację techniczną produktu
  • oświadczenie o własności działki

W przypadku oczyszczalni odprowadzającej więcej niż 5 m3 niezbędne jest także uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Może się jednak zdarzyć, że plan zagospodarowania przestrzennego zakazuje instalację przydomowej oczyszczalni.

Ile miejsca potrzeba na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Drugim ważnym aspektem, o jaki należy zadbać, to odpowiednia ilość miejsca i właściwy grunt. Oczyszczalnia nie może być zainstalowana na terenach okresowo zalewowych. Oprócz tego trzeba zachować minimalne odległości od przydomowej infrastruktury:

  • 15 metrów od studni wody pitnej
  • 5 metrów od okien pomieszczeń użytkowych
  • 3 metry od drzew
  • 2 metry od granicy działki
  • 0,8 metra od kabli energetycznych

Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może być więc zamontowana na każdej działce. Zależy to m.in. od warunków wodno-gruntowych. Duże znaczenie ma też wielkość działki.

Trzeba mieć świadomość, że podziemna część instalacji często zajmuje sporo miejsca. Jedną z kluczowych zasad jest zachowanie 5 m odległości oczyszczalni od drzwi i okien domu. Powierzchnia montażu zależy od rodzaju oczyszczalni:

  • drenażowa w przypadku osadnika gnilnego potrzebuje około 4 m2, a system drenażu nawet 90 m2
  • biologiczna potrzebuje zaledwie kilkunastu m2 (jednozbiornikowa dla około 5-os. rodziny wymaga maksymalnie 8-10 m2)

Planując przydomową oczyszczalnię, koniecznie musisz zadbać o odpowiednią pojemność osadnika gnilnego. W nim ścieki zostają nawet przez 3 dni, dlatego musi on zmieścić kilkudniowe nieczystości wytworzone przez wszystkich domowników.

Zanim wybierzesz konkretny produkt, skonsultuj się z profesjonalistami, którzy doradzą Ci najlepszy rodzaj dopasowany do Twojej działki. W XYMEN dokładnie znamy każdy oferowany produkt, dzięki czemu masz nasze wsparcie oraz zaufanie.

Komentarze