Czy da się pomalować styropian budowlany i jak to zrobić?

Styropian budowlanyNajlepszą farbą do stosowania na styropianie jest farba akrylowa, która dobrze do niego przylega, a ponieważ styropian budowlany jest tak porowaty, prawdopodobnie będzie trzeba użyć kilku warstw farby, aby go dokładnie pokryć. Za pomocą pędzla piankowego należy nanieś farbę i poczekać, aż warstwa wyschnie, a następnie dodać kolejne.

Styropian jest doskonałym materiałem do zastosowania w budownictwie, ponieważ jest bardzo lekki oraz występuje w wielu kształtach i rozmiarach.

Malowanie styropianu - wybór farby

Aby pomalować zgodnie z żądaniem styropian budowlany należy kupić akrylową farbę w wybranym kolorze. Farba akrylowa jest najlepszym rodzajem farby, którą można stosować na styropianie, ponieważ:

  • nie spowoduje żadnych uszkodzeń
  • dobrze przykleja się do styropianu

Aby zakupić taką farbę najlepiej odwiedzić lokalny sklep z artykułami dla domu lub przejść do trybu online, aby znaleźć farbę akrylową w wybranym przez siebie kolorze. Pamiętaj jednak, aby zakupić wystarczającą ilość farby, tak aby pokryć cały styropian budowlany. Jeśli malujesz tylko kilka kulek styropianowych lub małą kostkę styropianową, prawdopodobnie potrzebujesz tylko małej butelki farby, ale w przypadku większych projektów rozważ zakup większego pojemnika z farbą, aby mieć jej wystarczająco dużo na kilka warstw. Jeśli nie masz pewności, ile farby potrzebujesz, wybierz kolor, który możesz z łatwością dokupić, jeśli będzie to konieczne.

Malowany styropian budowlany - o czym należy pamiętać?

Unikaj malowania natryskowego, ponieważ styropian w ten sposób zostanie rozpuszczony. Zwykłe farby w sprayu, takie jak lateksowe lub emaliowane, również się nie nadają. Jeśli chcesz zachować kształt i teksturę styropianu - trzymaj się z dala od farb w sprayu, bowiem znajdujące się w nim substancje chemiczne powodują jego uszkodzenie.

Jeśli musisz użyć farby, która nie jest w stanie tak dobrze pokryć styropianu w takim stopniu jak akrylowa uszczelnij go wcześniej. Możesz użyć zwykłego uszczelniacza uniwersalnego lub możesz celować w taki dedykowany pod styropian np. używając czegoś takiego jak wykończenie pianką. Nałóż uszczelniacz za pomocą piankowego lub zwykłego pędzla, a następnie pozwól mu całkowicie wyschnąć przed malowaniem, wtedy będziesz mógł się spodziewać najlepszych możliwych efektów już po zastosowaniu wybranej farby, nawet jeśli nie będzie to ta najlepsza do tego rodzaju tworzywa, czyli akrylowa. Powodzenia w tym wcale nietrudnym zadaniu z tak wdzięcznym materiałem.

Źródło: www.styropmin.pl.

Komentarze