Czy dom drewniany sprawdzi się w polskim klimacie?

Drewniany domDomy drewniane urzekają estetyką i paradoksalnie nierzadko zachęcają ceną. Czy jednak ich budowa w polskim klimacie w ogóle ma sens? Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, trzeba zwykle rozpatrzyć kilka szczególnych warunków.

Dla kogo dom drewniany

Drewno jest materiałem bardzo wytrzymałym, ale ma swoje słabe strony, przede wszystkim osłabia je wilgoć i promieniowanie UV. Podstawowym warunkiem użyteczności będzie więc zadbanie o to, by domki drewniane były w prawidłowy sposób zabezpieczone. Jak podkreślają eksperci z firmy drewnolandia.pl, dotyczy to zarówno szkieletu (elementów konstrukcyjnych), jak i wypełnień oraz detali dekoracyjnych. Bez impregnacji i zabezpieczenia przed ultrafioletem, na pewno nie można mówić o satysfakcjonującej trwałości, ale to dopiero początek.

Prawidłowo zabezpieczone drewno może bez dodatkowych zabiegów konserwacyjnych przetrwać w idealnym stanie nawet kilkanaście lat. Problemem bywa jednak jakość budulca - nie chodzi tylko o przedkładanie niskich kosztów domku nad wytrzymałość w dłuższej perspektywie, ale również o szukanie oszczędności na technikach połączeń czy choćby grubości deskowania. Należy wyraźnie zaznaczyć, że producenci domów drewnianych często mają w swojej ofercie propozycje domków typowo sezonowych, szop narzędziowych czy drewutni, a także domów, które przy odrobinie chęci można zamienić w całoroczne. Poszczególne modele będą różniły się wytrzymałością, budulcem i technologią budowy i tu w większości przypadku nie warto szukać oszczędności.

Zwróć uwagę na materiały

Domki drewniane można budować z praktycznie każdego gatunku drewna, jednak ze względów praktycznych katalog ten ulega znacznemu zawężeniu. Ekonomicznym rozwiązaniem jest na przykład sosnowy szkielet i świerkowe deskowanie, choć w projektach z nieco wyższej półki cenowej również konstrukcja wykonywana jest z odpowiednio przygotowanego drewna świerkowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku domków całorocznych, które będą dodatkowo ocieplane. Tu znaczenia nabiera również wykończenie dachu, ponieważ cała konstrukcja będzie musiała podtrzymać ocieplenie z wełny. Poszczególne gatunki drewna będą także różniły się odpornością, nasiąkliwością, elastycznością i sztywnością. Są to informacje, które są potrzebne raczej projektantowi, a nie użytkownikowi, ale warto je zapamiętać, ponieważ często przekonanie o tym, że domy drewniane się w Polsce nie sprawdzają, wynika właśnie z nieznajomości charakterystyki drewna.

Dodatkowe elementy zwiększające funkcjonalność

Aby można było zwiększyć funkcjonalność domu drewnianego i podnieść jego trwałość, trzeba zadbać o spełnienie pewnych dodatkowych wymagań. Należą do nich:

  • ocieplenie (wełną o grubości 10 centymetrów), jeśli domek ma być użytkowany poza porą letnią, ale warto rozważyć to również w standardowej konstrukcji;
  • zabezpieczenie budynku rynnami i rurami spustowymi (bez względu na sposób wykorzystywania);
  • opcjonalna zmiana drewnianego wykończenia dachu na przykład na blachodachówkę o zwiększonej trwałości;
  • instalacje elektryczna i hydrauliczna (realizowane na etapie budowy domku);
  • wybudowanie modułowego kominka (nie tylko na sezon chłodniejszy, ale również w domkach przeznaczonych do użytkowania w okresie tzw. sezonu niskiego).

W wielu przypadkach godną rozważenia opcją będzie też wymiana standardowych okien na dwuszybowe z szybą zespoloną - to zdecydowanie minimalizuje ucieczkę ciepła, ale też sprawia, że wnętrze jest nieco lepiej wytłumione. Tę modyfikację warto przemyśleć nie tylko w przypadku domów całorocznych, gdzie jest oczywistością, ale też typowo letniskowych, ponieważ podnosi się komfort i prestiż.

Komentarze