Czy powinno się ocieplać dom latem?

Ocieplenie domu latemKwestia najlepszej pory roku na wykonanie ocieplenia domu budzi dosyć dużo kontrowersji. Zdania na ten temat są bowiem bardzo podzielone. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się faktom. Czy lato to dobry czas na montaż styropianu? Jakie znaczenie ma pora roku i czy w ogóle jakieś ma? Sprawdzamy!

Odpowiednia temperatura i jej znaczenie

Zacznijmy od wyjaśnienia, że owszem, pora roku ma znaczenie dla efektów wykonania ocieplenia. Nie każda jest tak samo dobra. Czy lato to odpowiedni czas? Aby to wyjaśnić, przyjrzymy się czynnikom, które w tej kwestii mają znaczenie.

Przede wszystkim jest to temperatura. Aby ocieplenie zostało wykonane prawidłowo i zapewniało utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku, musi dojść do odpowiedniego związania zaprawy. Natomiast reakcja ta jest zależna od temperatury. Zaprawa najlepiej pracuje w umiarkowanej temperaturze, wynoszącej kilkanaście stopni Celsjusza. Generalnie według specjalistów dopuszczalny zakres temperatur to od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Latem temperatura czasami znacząco przekracza 25 stopni. Zwłaszcza w słońcu. Czy oznacza to, że ocieplenie można wykonywać latem, jednak tylko w okresie niższych temperatur? Teoretycznie tak, jednak jest to rozwiązanie dosyć ryzykowne. Nigdy nie wiadomo, kiedy temperatura wzrośnie. Prognozy pogody bywają zawodne.

Trzeba w tym miejscu pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o 1 chłodniejszy dzień, ale tak naprawdę co najmniej o kilka dni. Temperatura musi być odpowiednia podczas montażu styropianu, jak ten dostępny na https://styro24.pl/, czy też wełny mineralnej, a także przez kilka kolejnych dni. Zaprawa potrzebuje nieco czasu, aby całkowicie stwardnieć.

Warto mieć na uwadze, że wysoka temperatura powietrza nie sprzyja też robotnikom wykonującym ocieplenie. W skwarze trudno pracować wydajnie. Co więcej, wysokie temperatury przyczyniają się również do częstszego popełniania błędów. Tym samym chcąc mieć poprawnie wykonane ocieplenie, lepiej nie zlecać jego wykonania w upalne dni.

Warto też mieć na uwadze, że w gorące dni dochodzi do nagrzewania powierzchni i przedmiotów. Między innymi styropianu. Tym samym montaż styropianu latem może być po prostu niemożliwy, a w każdym razie będzie bardzo trudny.

Długie dni i dostęp do wody

Poza czynnikami zniechęcającymi do przeprowadzenia montażu ocieplenia latem istnieją też takie, które jak najbardziej do tego zachęcają. Po pierwsze latem dni są bardzo długie. Tym samym pracę można kontynuować do późnych godzin wieczornych. Dzięki temu realizacja projektu trwa zdecydowanie krócej.

Co więcej, nie ma problemu z zamarzającą lub też zbyt zimną wodą wykorzystywaną podczas przygotowywania zaprawy. Trzeba jednak chronić wodę przed przegrzaniem. Skorzystanie z gorącej wody może negatywnie wpłynąć na jakość zaprawy.

Podsumowując, wykonanie ocieplenia latem jest możliwe, o ile wybierze się odpowiedni okres, kiedy temperatury nie są najwyższe. Niemniej jednak najlepiej byłoby wykonać ocieplenie nieco wcześniej - wiosną. Dobrym czasem na to jest też jesień.

Komentarze