Czy warto zlecić zaprojektowanie ogrodu na działce domu jednorodzinnego?

Dom na działceEstetyczny ogród to wizytówka każdej posesji oraz miejsce, w którym z przyjemnością spędzimy swój wolny czas. Choć przygotowanie takiej aranżacji wydaje się z pozoru proste, w rzeczywistości dość łatwo jest popełnić błędy, skutkujące niezbyt dobrym efektem końcowym. Jeżeli więc zależy nam, by nasz ogródek stał się małym dziełem sztuki, zdecydujmy się na nawiązanie współpracy ze specjalistą zajmującym się projektowaniem zieleni.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny projekt ogrodu?

Kto z nas nie marzy o własnym, przepięknym ogrodzie, zachwycającym feerią barw i zapachów, a przy tym eleganckim i funkcjonalnym? Takie pragnienie jest możliwe do zrealizowania; wymaga jednak poświęcenia sporego nakładu sił i czasu, a także posiadania sporej wiedzy na temat roślinności. Aby ogród wokół naszego domu jednorodzinnego prezentował się okazale, niezbędne jest prawidłowe dopasowanie roślin pod kątem ich wymagań glebowych, zapotrzebowania na słońce czy nawodnienie. Ważne jest także dobranie poszczególnych nasadzeń do wielkości posesji, planowanego sposobu jej wykorzystania oraz stylistyki samego budynku. To bardzo trudne zadanie.

Obawiamy się, że przygotowanie takiego projektu jest ponad nasze siły? W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie nam specjalista z firmy specjalizującej się w aranżowaniu ogrodów.

Kiedy warto wykonać profesjonalny projekt ogrodu?

Przygotowanie koncepcji wyglądu ogrodu należy przeprowadzić w odpowiednim czasie. Z całą pewnością należy z tym poczekać co najmniej do chwili, gdy ustalimy już ostateczne położenie budynku i najważniejszych obiektów na terenie naszej posesji. Jednocześnie z zatrudnieniem projektanta od aranżacji zieleni nie powinniśmy zwlekać zbyt długo. Gdy nasz dom jest już wykończony, przed nim położona została kostka brukowa, a wokół zasadziliśmy różnego rodzaju rośliny - opracowanie optymalnego planu zagospodarowania działki będzie znacznie trudniejsze. Może też narazić nas na dodatkowe koszty jeśli konieczne będzie przesadzanie już rosnących czy korygowanie kształtu podjazdu lub ścieżek. Z tego względu nawiązanie współpracy ze specjalistą od urządzania ogrodów warto zaplanować w tym samym czasie, w którym będzie powstawał nasz budynek mieszkalny.

Na czym polega projektowanie przydomowego ogrodu?

Opracowanie projektu ogrodu to praca wieloetapowa, wymagająca wszechstronnej wiedzy i doświadczenia. Projektanci oferujący takie usługi zazwyczaj doskonale orientują się w zagadnieniach związanych z branżą architektoniczną, geodezyjną, botaniczną czy dendrologiczną. Po omówieniu z klientem szczegółów dotyczących jego oczekiwań i preferencji, zazwyczaj udają się oni z wizytą na działkę, aby jeszcze lepiej zapoznać się z obecnymi na niej warunkami. Następnie przygotowują uzgodnioną liczbę projektów koncepcyjnych, a po zaakceptowaniu przez inwestora jednego spośród nich - opracowują projekt wykonawczy. Nierzadko takie osoby świadczą kompleksowe usługi, proponując również realizację prac związanych w wcieleniem w życie stworzonej przez siebie koncepcji - założenie trawnika, wykonanie nasadzeń czy budowę oczka wodnego bądź małej architektury.

Jak chyba każdy właściciel nieruchomości, chcielibyśmy posiadać ładny i zadbany ogród? W takim wypadku czeka nas szereg czynności, związanych z opracowaniem optymalnego planu zagospodarowania działki oraz jego wdrożeniem. Jeżeli gatunki roślin, ich wymagania oraz podstawowe zasady projektowania zieleni są nam całkowicie obce, założenie przydomowego ogródka powierzmy specjaliście. Nawiązując z nim współpracę zyskamy pewność, że nasza posesja będzie prezentować się świetnie bez względu na porę roku. Zwłaszcza, że końcowy efekt pracy projektanta nierzadko może wręcz przerosnąć nasze oczekiwania.

Zdjęcie: Projekt C444o - Czterolistna koniczyna - wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: Projekty domów MURATORA - https://projekty.muratordom.pl.

Komentarze