Czy zasłony to lepsze rozwiązanie niż rolety?

ZasłonyWybór odpowiedniej przesłony okna to kwestia, nad którą dobrze jest się zastanowić. W końcu będziemy korzystać z tego rozwiązania przez długi czas. Warto wcześniej poznać wady i zalety konkretnych artykułów. W poniższym tekście zajmiemy się porównaniem zasłon oraz rolet. Które rozwiązanie jest lepsze? Czy w ogóle można użyć takiego określenia?

Zasłony, czyli znana klasyka

Niektórzy są wierni klasycznym rozwiązaniom. A takim właśnie jest zastosowanie zasłon. Niewątpliwą ich zaletą, jest ogromna ilość wzorów i faktur tkanin, które można sprawdzić tutaj: https://alena-firany.pl/zaslony.html. Również sposoby upięcia, użycie ozdobnych klamer, przepięć, taśm daje nieskończoną ilość możliwości aranżacyjnych. Nie można nie wspomnieć o dekoracyjnej funkcji samych karniszy, do których umocowany jest materiał. Zasłony zwykle wiesza się razem z firanami, dzięki czemu mamy dużą dowolność, jeśli chodzi o ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Poza tym otrzymujemy dość przestrzenną aranżację, która sprawi, że pokój będzie prezentował się ciekawiej, zyska dodatkową wizualną głębię.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest łatwość czyszczenia zasłon, zwykle bez problemu można je wyprać w pralce. W ten sposób nie trzeba wydawać pieniędzy na pralnię. Do tego, sama zmiana także jest bezproblemowa i zależy od rodzaju zastosowanych karniszy. Zatem dobrze jest zwrócić uwagę na sposób mocowania, gdy decydujemy się na zakup nowych zasłon. Czy zasłony jednak to same zalety?

Dużą niedogodnością jest to, że tkaniny po prostu bardziej absorbują kurz, czy wilgoć. W tym pierwszym przypadku dyskomfort mogą odczuwać alergicy, dla których przebywanie w pomieszczeniu, gdzie zasłony nie są regularnie czyszczone, to prawdziwa męka. Z kolei wchłanialność wody sprawia, że tego typu rozwiązanie nie będzie odpowiednie wszędzie tam, gdzie jest dużo pary wodnej, na przykład w łazienkach.

Rolety, co kryje się za tym rozwiązaniem

Na wstępie należy zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów rolet. Wymienić trzeba rolety rzymskie, jak również te proste, materiałowe, które mogą być zwijane na różne sposoby. Obecnie dość popularne jest tak zwane rozwiązanie dzień-noc, które nieco przypomina działanie żaluzji. Poza tym materiał, który służy do zasłaniania okna, jest chowany w specjalnej kasecie, rolce, a może być też po prostu wolno wiszący. Tutaj wybór tkanin także jest obecnie dość spory, natomiast oczywiście nie możemy mówić o aż takiej różnorodności, jak to ma miejsce w przypadku zasłon.

Ciekawy wydaje się także sam mechanizm, który służy do poruszania roletą. Obecnie możliwe jest całkowite zautomatyzowanie tej czynności, tak jak to ma miejsce w domach inteligentnych. Wtedy możemy sterować roletami na odległość, za pomocą aplikacji dostępnej w telefonie. Oczywiście można z powodzeniem zasłaniać okna po prostu ręcznie, Wiele osób wciąż woli korzystać z takiego właśnie tradycyjnego systemu.

Porównując rolety do zasłon, trzeba wspomnieć o tym, że w przypadku tych pierwszych, nie tak szybko zmienimy materiał, czy w ogóle poszczególne elementy całego systemu. Wymaga to większego nakładu pracy i czasu. Jednak z drugiej strony, rolety lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność, a przy tym zastosowana tkanina nie chłonie tak zapachów. Na koniec warto jeszcze dodać, że w przypadku okien na poddaszu, nie sposób zamontować zasłony, bo technicznie jest to niewykonalne. Tutaj w grę wchodzi tylko roleta. Jednak z drugiej strony, istnieją takie miejsca w domu, ze ścianami w kształcie łuku, gdzie zasłona to jedyne rozwiązanie.

Jak widać, każde z przedstawionych powyżej sposobów na zasłanianie okien, znajdzie swoje indywidualne zastosowanie. Aby dokonać właściwego wyboru, warto przeanalizować wszystkie wady i zalety, ale także mieć świadomość, że nie wszędzie da się dany system zamontować. Gdy dobrze zastanowimy się nad tym, jak wizualnie ma wyglądać aranżacja okna, ale także czego oczekujemy, jeśli chodzi o sam mechanizm, to wtedy uda się podjąć właściwą decyzję.

Komentarze