Czym malować ściany - pistoletem czy wałkiem

Malowanie wałkiemMalowanie ścian to nie lada wyzwanie, wymaga czasu i precyzji, niektórzy zatrudniają do tego fachowców, inni chcą sami spróbować swoich sił. Jedną z wątpliwości pojawiających się na samym początku jest to, na jaką metodę malowania się zdecydować - pistoletem czy wałkiem? Zatem jeżeli szykujesz się do remontu i malowania ścian to warto, żebyś wiedział, jakie są różnice pomiędzy malowaniem ścian pistoletem natryskowym, a klasycznym wałkiem.

Dwie możliwości malowania ścian

W tym poradniku skupimy się na dwóch możliwościach malowania ścian, będzie to malowanie pistoletem natryskowym oraz wałkiem. Jedno i drugie niesie ze sobą wady jak i zalety, sprawdź sam, która z metod bardziej będzie Ci odpowiadać.

Malowanie natryskowe za pomocą pistoletu

Nakładanie farby metodą natryskową jest innowacją, po którą sięga coraz większa ilość osób. Warto wspomnieć, że takim urządzeniem jak pistolet natryskowy możemy malować za pomocą farb:

 • olejno-żywicznych,
 • bitumicznych,
 • alkilowych,
 • chlorokauczukowych,
 • winylowych,
 • poliwinylowych,
 • epoksydowych,
 • epoksydowo-bitumicznych,
 • poliuretanowych,
 • krzemianowo-cynkowych,
 • tiksotropowych (akrylowych),
 • lateksowych.
 • Jak widać, wybór jest bardzo duży.

Pistolet natryskowy jest narzędziem, dzięki któremu malowanie stanie się dokładniejsze i mniej problematyczne. Rozprowadza on farbę w drobnych kropelkach za pomocą ciśnienia. Dzięki temu łatwo maluje się np. ściany strukturalne oraz w prosty sposób można pomalować ściany w trudno dostępnych miejscach.

Agregat malarski

Zdjęcie pochodzi ze strony https://agregatymalarskie.pl/kat/pistolety-do-malowania-drewna-i-metalu/.

Obsługa pistoletu natryskowego wymaga nieco doświadczenia i trochę wprawy. Warto wcześniej gdzieś poćwiczyć, np. na kartonie albo ścianie, którą później zamalujemy. Sytuację ratuje nieco możliwość wielu ustawień w pistolecie natryskowym. Jest to np. regulacja ciśnienia oraz ilości farby, jaki trafia na ścianę. Pistolety natryskowe są tak skonstruowane, że mają wymienne głowice poprzez odkręcenia. Sprzęt ten po prostu myje się wodą. Oprócz pistoletu potrzebny będzie kompresor (sprężarka) do malowania natryskowego, przewód ciśnieniowy łączący pistolet z kompresorem.

Malowanie za pomocą wałka

Jest to stary wyga jeżeli chodzi o malowanie ścian. Wałki można znaleźć w różnych rodzajach i różnych rozmiarach. Wałkiem z odpowiednim włosiem można malować różne powierzchnie, np. wałki o dłuższym włosiu świetnie nadają się na chropowatą powierzchnię, a wałki z krótkim włosiem na gładką. Jeżeli chcemy pomalować np. sufit albo wysoką ścianę i nie dosięgamy, a pod ręka nie ma drabiny to żaden problem, bo do wałka zazwyczaj można zamontować specjalny kij, dzięki któremu będziemy w stanie wszędzie dosięgnąć.

Na rynku można spotkać wałki z naturalnym włosiem oraz sztucznym. Modele z włosiem naturalnym np. wełną nie pozostawiają smug, zaś modele ze sztucznym włosiem są łatwiejsze w czyszczeniu.

Minusem wałków do malowania jest brak precyzji nakładania farby. Kolejną kwestią jest fakt, że wiele osób nie potrafi malować wałkiem bez pozostawiania smug.

Kilka porad do malowania natryskowego

Jeżeli chcesz spróbować malowania natryskowego, warto, abyś zapoznał się z kilkoma punktami znajdującymi się poniżej. Ułatwi Ci to pracę oraz pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.

 1. Należy zacząć od sprawdzenia farby czy nie jest za gęsta, aby ją zastosować w pistolecie. Jeżeli jest, należy ją rozcieńczyć do pożądanej konsystencji. Po uzupełnieniu pojemnika farbą można wykonać próbę malowania.
 2. Jeżeli podczas próby pistolet "pluje" farbą to znak, że jest ona słabo rozcieńczona. Można też próbować wyregulować ciśnienie w pistolecie. Objaw "plucia" lub powstawania pasów po bokach jest objawem za niskiego ciśnienia.
 3. Jeżeli chodzi o trzymanie pistoletu to najlepiej zastosować się do rad producenta. Często jest to około 30cm od malowanej powierzchni. Pamiętajmy, że trzymając pistolet za blisko, ilość farby nałożona na jedno miejsce będzie zbyt duża, co za tym idzie - mogą zrobić się zacieki.
 4. Podczas malowania pistoletem warto zaopatrzyć się w maseczkę ochronną. Natryskowe malowanie pistoletem ma taką zaletę, że pistolet nie brudzi i nie "chlapie". Można go zawsze postawić w wybranym miejscu bez obaw o powierzchnię.

Kilka porad do malowania wałkiem

Jeżeli już zabieramy się za malowanie wałkiem, najpierw trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni wałek oraz podstawkę pod niego. Przy wyborze wałka trzeba pamiętać też o pędzlu, aby dojść w trudno dostępne miejsca, gdzie wałek nie dotrze.

 1. Malując wałkiem, pamiętajmy o tym, że zawsze zaczynamy malować od góry do dołu. Panuje także zasada, że malowanie zawsze zaczynamy od strony okna. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, to nie ma to większego znaczenia, gdzie zaczniemy malować.
 2. Malując od góry do dołu, trzeba pamiętać też o tym, żeby delikatnie manewrować wałkiem w różne strony, ale w taki sposób żeby pasy nachodziły na siebie, wtedy nie powstaną smugi.
 3. Podczas malowania wałek po każdorazowym pociągnięciu należy na moment odciągać od ściany.
 4. Ważne są ostatnie pociągnięcia blisko okien. Warto wiedzieć, że powinniśmy je prowadzić prostopadle do okien, co zapobiegnie powstawaniu smug.

Podsumowanie

Jeżeli już zdecydowałeś się na malowanie ścian to po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, która metoda bardziej Ci będzie odpowiadał. Jeden i drugi ma swoje wady jak i zalety.

Malowanie natryskowe jest dokładniejsze i szybsze, ale zakup samego pistoletu jest droższy niż zakup wałka. Kolejną rzeczą jest wymóg pewnej wprawy w malowaniu za pomocą tego sprzętu. Malować pistoletem może każdy, ale trzeba pamiętać o odpowiednich, wcześniejszych ćwiczeniach.

Malowanie wałkiem jest prostsze, ale wymaga poświęcenia większej ilości czasu jak też zakupu pędzla. Ważna jest także odpowiednia technika malowania. Podczas pokrywania farbą trudno dostępnych miejsc warto zastosować malowanie pędzlem. Kolejną rzeczą jest "mocna ręka" gdyż mówi się, że w malowaniu wałkiem nie wolno robić przerw, co za tym idzie potrzeba dużo siły, aby sprostać malowaniu dużych powierzchni.

Komentarze

Lon
Malowałem wałkiem całe mieszkanie. Kupiłem Śnieżkę Eko bo parter szedł cały na biało. Farba gęsta i dobrze kryjąca. Dodatkowo jeszcze odporna na zmywanie więc zabrudzenia schodzą bez problemów