Czym powinna charakteryzować się jadalnia nowoczesna?

Nowoczesna jadalniaOddzielenie części jadalnej od kuchni czy salonu ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza jeżeli chodzi o stworzenie komfortowych warunków do spożywania posiłków. Bardzo ważny będzie tutaj także wystrój, który powinien być właściwie zaaranżowany. Jak wyposażyć nowoczesną jadalnię? Czym powinna się charakteryzować?

Jak urządzić nowoczesną jadalnię?

Jeszcze jakiś czas temu, jadalnie kojarzyły nam się niezbyt dobrze, głównie ze staroświeckim wystrojem i funkcją, która w dzisiejszych zabieganych czasach nie ma już racji bytu. Powoli zaczyna się to zmieniać, widać między innymi, że coraz większą wagę zwraca się na celebrację wspólnych posiłków, a do tego potrzebne jest też odpowiednio zaaranżowane miejsce. Jadalnia może więc zyskać nowy charakter, a pomoże w tym odpowiednie wyposażenie - meble i dodatki.

Jakie meble dobrać do nowoczesnej jadalni?

Podstawą w nowoczesnej jadalni będą przede wszystkim meble. Muszą się one odpowiednio stylowo prezentować i nie ma tutaj zbytnio miejsca na klasyczne rozwiązania. Jadalnia nowoczesna to m.in. szklany lub metalowy stół (meblobranie.pl), a także tapicerowane krzesła, nierzadko o dość futurystycznych kształtach. Nie można także zapomnieć o innym wyposażeniu, jak choćby kredensie, komodzie czy witrynie, które posłużą do przechowywania wielu rzeczy, w tym zastawy stołowej. Bardzo popularny jest minimalizm, który sprawia, że w wystroju ograniczamy się jedynie do skromnej funkcjonalności.

Jakie kolory do nowoczesnej jadalni?

Jak zostało wspomniane, w nowoczesnej jadalni dominuje minimalizm i widoczne jest to przede wszystkim w jednolitej kolorystyce. Dużą popularnością cieszy się między innymi biel, a więc i białe meble. Wystrój dla urozmaicenia może być przełamany czymś wyraźniejszym, np. do białego stołu można przystawić czarne czy kolorowe krzesła. Przytulności nadają także wstawki wykonane z drewna.

Można też zastosować inny trik i na przykład postawić na wyrazisty kolor ścian. Do bieli pasuje wiele barw, dzięki czemu można trochę poeksperymentować. Można też postawić na odwrotność - ciemne meble i wyposażenie, połączone z jasnym otoczeniem - bielą ścian i jasnych dodatków.

Jakie oświetlenie do nowoczesnej jadalni?

Bardzo istotną rolę w tworzeniu atmosfery będzie pełniło także dobrze dobrane oświetlenie. Na rynku nie brakuje lamp nowoczesnych, które mogą zawisnąć tuż nad stołem, najlepiej by były ono wysoko pod sufitem, co pozwoli na lepsze oświetlenie większej powierzchni.

Można też zainstalować oświetlenie dodatkowe, np. w postaci kinkietów naściennych lub lamp stojących. Warto też w ten sposób ustawić meble, by stół znajdował się jak najbliżej okna, dzięki temu, dłużej zachowana zostanie jasność. Blask światła lamp nie powinien być zbyt intensywny, warto zadbać o naturalny ciepły odcień. Można też zawiesić lampę nisko nad stołem, dzięki czemu stworzy się bardzo kameralną atmosferę.

Jakie dodatki do nowoczesnej jadalni?

Dużo o wnętrzu mówią także dodatki i dekoracje, jakie są w nim umieszczone. W przypadku jadalni urządzonych powinno się stawiać na minimalizm, czyli maksymalnie jak najmniejszą liczbę dekoracji, które jednak będą jednocześnie tworzyć klimat. Ładnie zaprezentują się też kwiaty w donicach lub w wazonach. Można postawić również na obrazy, albo figurki, które umieści się na komodzie czy półce. Ciekawym pomysłem jest także położenie dywanu na podłodze. W ten sposób całe pomieszczenie nabierze bardziej przytulnego charakteru.

Komentarze