Dachówki ceramiczne - fakty i mity, zalety i wady

Dachówki ceramiczneDachówka ceramiczna to synonim trwałości i solidności, dach z tego materiału sprawdza się zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach, nadając im szczególny charakter i sprawiając, że wyglądają po prostu pięknie. Jakie jeszcze zalety ma to pokrycie i dlaczego mimo korzyści wynikających z jego zastosowania, wciąż wielu ludzi rezygnuje z tego rozwiązania?

Kwestia odpowiedniej perspektywy

Praktycznie wszyscy inwestorzy, choć przez moment zastanawiają się, czy pokrycie dachu dachówką nie byłoby najlepszym z rozwiązań, finalnie jednak decyduje się na niego stosunkowo niewiele osób - dlaczego tak się dzieje? Powodem jest powszechna opinia, mówiąca o tym, że dachówka to rozwiązanie ciężkie i drogie. Czy takie tezy mają jednak coś wspólnego z prawdą? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie z nieco innej strony, traktując duży ciężar dachu jako ewidentną zaletę tego pokrycia i pokazując, że cena dachówek może być porównywalna lub nawet niższa od innych materiałów - nie wierzysz? Sprawdź!

Ciężar pokrycia, a zalety dachówek ceramicznych

Niezwykle dynamiczna pogoda, z którą mamy aktualnie do czynienia także w naszym kraju, dosadnie pokazuje, że największym uszkodzeniom ulegają lekkie pokrycia - silne wiatry czy huragany najbardziej dają się we znaki właścicielom posiadającym lekkie pokrycia dachowe, takie jak np. blacha. Czy zatem faktycznie ciężar dachówek ceramicznych warto traktować wyłącznie jako wadę? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: nie. Wiatr ma dużo mniejszą szansę na zerwanie dachówek właśnie z powodu ich ciężaru, ale także tego, że wzajemnie się dociskają, niwelując niszczycielskie działanie wiatru. Tego samego nie można powiedzieć jednak o blachach tworzących wielkie płaszczyzny, których mocowanie wkrętami i gwoździami nie jest wystarczającą ochroną przez ekstremalnym wiatrem. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że dachówki jako pokrycie składające się z wielu małowymiarowych elementów można łatwo "naprawiać", gdyby okazało, że któryś z elementów jest do wymiany.

Koszty pokrycia dachu w odniesieniu do dachówek ceramicznych

Bardzo ważnym argumentem przeciwników dachówek ceramicznych są wysokie koszty pokrycia, co nie zawsze jest jednak zgodne z prawdą, ponieważ w swoich obliczeniach nie uwzględniają oni wszystkich niezbędnych elementów składających się na prawidłową, wieloletnią eksploatację dachu (mowa tutaj np. o kosztach konserwacji).

Montaż dachówek ceramicznych

Co równie ważne, aktualnie zaobserwować można, że niektóre blachodachówki czy ocynkowana blacha płaska układana na rąbek (bardzo modne ostatnio rozwiązanie) mogą być nawet droższe od niektórych rodzajów dachówki ceramicznej. To jednak nie wszystko, uwzględniając zalety dachówki, takie jak największa trwałość spośród wszystkich powszechnie dostępnych materiałów pokryciowych, kryterium cenowe przestaje mieć już tak kluczowe znaczenie. W perspektywie lat bardzo często okazuje się bowiem, że blacha wcale nie jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, dodatkowe koszty objawiają się jednak później i nie są przez inwestorów traktowane jako koszt pokrycia, co jest dużym błędem, prowadzącym do niezrozumienia, iż dachówka wcale nie jest taka droga, jak się to powszechnie przyjęło.

Poznaj pozostałe zalety dachówek ceramicznych

Skoro udało się nam już przebrnąć przez temat mitów narosłych wokół dachówek ceramicznych, czas przejść do zalet tego rozwiązania. Jako jedną z pierwszych korzyści wynikających z ich zastosowania warto wymienić wysoki stopień tłumienia hałasu - dźwięki takie, jakie uderzenia deszczu o dach nie są przenoszone przez pokrycie i nie dodzierają do znajdujących się pod nim pomieszczeń, a to wszystko dzięki ciężarowi pokrycia, który jak widać, nie zawsze musi stanowić jednoznaczną wadę.

Kolejna zaleta to komfort termiczny - dachówki kumulują ciepło, dzięki czemu zapewniają stabilną temperaturę na poddaszu. Niestety tego samego nie można powiedzieć o szybko nagrzewających się i szybko schładzających się blachach.

Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany, to koniecznie odwiedź stare budynki w Twojej okolicy, na których dachówki leżą na dachu nawet kilkaset lat - niezwykle trudno wyobrazić sobie lepszą reklamę.

Komentarze