Dlaczego zużycie prądu zależy od instalacji elektrycznej?

Instalacja elektrycznaWiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć swoje rachunki za prąd. W tym celu stosujemy różne rozwiązania – m.in. wymieniamy żarówki oraz zwracamy uwagę na klasę energetyczną kupowanych sprzętów RTV i AGD. Coraz częściej zmieniamy także dostawcę prądu, na tego, który zaproponuje nam korzystniejszą cenowo ofertę. Wszelkie starania obniżenia rachunków za energię elektryczną mogą jednak okazać się niewystarczające, gdy w domu posiadamy starą instalację. Dlaczego?

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez instalacji elektrycznej. Dzięki niej życie staje łatwiejsze i zdecydowanie wygodniejsze. Warto jednak pamiętać, że w starych budynkach należy ją w pewnym momencie wymienić. Nowa instalacja elektryczna nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo, ale też ma znaczący wpływ na wysokość rachunków. Chcesz swoje obniżyć stałe opłaty za energię? Zobacz zatem, dlaczego powinieneś/powinnaś zwrócić szczególną uwagę na stan zamontowanej instalacji.

Stara instalacja przyczynia się do strat energii

Dawniej instalacja elektryczna wykonywana była z aluminium. Materiał ten jest znacznie bardziej narażony na różnego rodzaju reakcje chemiczne niż popularniejsza w dzisiejszych czasach miedź. Stara instalacja elektryczna oparta na aluminium ma tendencję do przegrzewania się, co w rezultacie doprowadza do straty energii. Im więcej się jej marnuje, tym wyższe są rachunki za prąd.

Aluminiowa instalacja może być niebezpieczna

Starsze instalacje są także bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zniekształcenia. Nietrudno się domyślić, że te mogą spowodować zwarcia lub uszkodzenia sprzętów. Stąd już bardzo prosta droga np. do pożaru. Wymiana instalacji na nowszą umotywować należy więc nie tylko kwestiami ekonomicznymi, ale także bezpieczeństwem.

Zwróć uwagę na instalację przy zmianie dostawcy prądu

Coraz częściej dostawcy energii elektrycznej zlecają sprawdzenie u pozyskanych klientów stanu zamontowanej instalacji. Wszystko po to, by mieć pewność, że świadczone przez nich usługi będą najwyższej jakości. Jeśli mieszkasz w starym domu i właśnie zastanawiasz się nad podpisaniem nowej umowy na prąd, z pewnością powinieneś/powinnaś zainteresować się wykonaniem odpowiednich pomiarów.

Instalacja w nowym domu - o czym pamiętać?

W nowym budownictwie nie stosuje się już instalacji aluminiowych. Zabraniają tego odpowiednie normy i przepisy prawne. Warto o tym pamiętać w przypadku planowania własnego domu. Należy raz jeszcze podkreślić, że miedziowa instalacja jest zdecydowanie wydajniejsza i zapewnia nam bezpieczeństwo. Wpływa ona również na prawidłowe działanie podłączonych do niej sprzętów.

Kiedy należy wymienić instalację elektryczną?

  • Jeśli wykorzystano do zasilania przestarzałe przewody aluminiowe podatne na uszkodzenia i zniekształcenia.
  • Jeśli w domu stwierdzono zbyt małą liczbę obwodów.
  • Jeśli w pomieszczeniach o sporej wilgoci zamontowano instalację dwużyłową.

Autor: www.el12.pl.

Komentarze

Tompiel
Szczególnie trzeba zwrócić uwagę jeżeli ma się instalacje fotowoltaiczną. U mnie główny pion był aluminiowy, przez co gdy fotowoltaika działała był cały czas gorący, oczywiście fachowcy od montażu nie doradzili mi wymiany dla własnego bezpieczeństwa, dopiero zauważyłem problem jak rozdzielnia prawie się stopiła. Teraz mam miedź i śpię spokojnie a koszt wymiany pionu (30m przewodu 10mm2) razem z robocizną 500 zł tyle raptem kosztowało mnie moje bezpieczeństwo w domu, więc niska cena.
Robin
Trzeba robić przeglądy raz na 5 lat to nie będzie problemów z instalacją i nie będzie utraty energii. Polecam dobrą firmę Intelectro - elektrycy z uprawnieniami do położenia instalacji i do przeglądu.