Dom murowany czy prefabrykowany z czego opłaca się stawiać zewnętrzne ściany budynku - która technologia będzie warta zainteresowania?

Murowany domW Polsce budowa prefabrykowanych domów jest jeszcze w przysłowiowych powijakach. Ludzie nie wiedzą, jak taka inwestycja wygląda i czego spodziewać się po zakończeniu realizacji. Tymczasem na rynek wchodzą kolejne firmy, które budują takie domy, a czas wykonania jest niezwykle krótki.

Dlaczego nie dom prefabrykowany?

Oczywiście więcej jest osób, które preferują tylko i wyłącznie budownictwo murowane. Na pewno charakteryzuje się ono wysoką trwałością, energooszczędnością i doskonałą izolacją termiczną, ale niestety, dom powstaje od roku do około trzech lat. W przypadku domów prefabrykowanych budynki wznoszone są w bardzo krótkim czasie - do trzech tygodni i również są mocno ekonomiczne oraz dobrze izolują. Co więcej system ich budowy pozwala na przenoszenie całej konstrukcji w inne miejsce. Natomiast poziom ich trwałości nie jest wcale taki zły, jak sądzą niektórzy. Jeśli projekt i budowę domu wykona uznana na rynku firma, mająca duże doświadczenie w takim budownictwie, nie ma obaw o jej solidną konstrukcję. Niektórzy obawiają się, że trudno im będzie wybrać gotowy projekt domu, ale także i tutaj można zaadaptować projekt budynku (niektóre firmy wykonują takie usługi).

Inne zalety domów z prefabrykatów i koszty

Do niewątpliwych zalet mieszkania w domu wykonanego z prefabrykatów należy komfort i wygoda pod każdym względem. Owszem, może tego typu domy szybciej się nagrzewają, ale też dłużej zatrzymują ciepło. Można je wybudować w taki sposób, aby energia pozyskiwana ze środowiska pokrywała prawie 100% energii potrzebnej na co dzień. Oprócz tego, prefabrykaty dają dobrą izolację akustyczną oraz są wodno i ognioodporne. A co najważniejsze koszt ich utrzymania może być o 70% niższy niż domu murowanego.

A może keramzyt?

To wysokiej jakości kruszywo wyprodukowane z glin pęczniejących służy m.in. do wyrobu ceramicznych prefabrykatów keramzytowych. Za pomocą keramzytu można doskonale izolować ściany fundamentowe, podłogi czy stropy, ponieważ materiał ten ma świetne właściwości izolacyjne. Jeśli ktoś zdecyduje się budowę domu w oparciu o ten surowiec, to może być pewien, że budowa będzie błyskawiczna. Na jego bazie można wykonywać nawet najbardziej zindywidualizowane konstrukcje - zaokrąglenia, skosy, łuki itd., ale do takiej inwestycji należy wybrać firmę o dużym doświadczeniu w wykonywaniu takich prac budowlanych.

Pustaki z dodatkiem keramzytu

Z tego surowca można również produkować takie elementy budowlane jak pustaki, bloczki i kształtki. Keramzybeton jest niezwykle lekki i wykazuje doskonałe właściwości izolacyjne, zarówno termiczne, jak i akustyczne. Oprócz tego materiał ten powoli nasiąka i jest odporny na przepuszczanie pary i niskich temperatur. Gwarantuje również dobrą ochronę przeciwpożarową, a dzięki niskiej wadze można zdecydowanie odciążyć konstrukcję budynku. Pustaki keramzytowe są wyprofilowane w taki sposób, że można je łączyć ze sobą na pióro i wypust bez wykonywania spoiwa pionowego. Są doskonałe do wykonywania ścian dwu i trzywarstwowych oraz konstrukcji wewnątrz domu. Dla alergików keramzyt jest idealnym rozwiązaniem ze względu na jego odporność na grzyby, pleśń i szkodniki. Ze względu na niską wagę łatwo się go muruje, a dzięki chropowatej powierzchni nie sprawia problemów przy tynkowaniu. Czy ten surowic ma jakieś wady? Na pewno cenę, ponieważ postawienie domu na jego bazie nie należy do najniższych. Trzeba tez mieć dużą działkę z możliwością dojazdu ciężkich maszyn, ponieważ tego wymaga budowa domu z keramzytu.

Możliwości, zarówno na projekt domku, jak i jego budowę są bardzo duże. Jeśli wybierze się dobrego wykonawcę i dobrej jakości prefabrykaty można naprawdę wiele zyskać. Trwały, solidny i ekonomiczny budynek oraz doskonałe właściwości izolacyjne.

Autor: www.domoweklimaty.pl.

Komentarze

Maciek
A ja jestem zwolennikiem tradycyjnych domów murowanych. Warto znać firmę, która jest w stanie zrobić dom i z tego, i z tego materiału. Pracownicy z JW Budownictwo postawili mi piękny murowany dom, ale widziałem w ich ofercie też domy z prefabrykatów. Solidna robota - polecam niezależnie od budowlanych upodobań.