Dom w stylu skandynawskim - cechy. Aranżacja salonu, kuchni w stylu skandynawskim

Dom w stylu skandynawskimStyl skandynawski już na stałe zagościł w naszych domach. Jak urządzić dom w stylu skandynawskim, aby był on nie tylko przytulnym zakątkiem dla naszej rodziny, ale również efektownym miejscem dla naszych gości?

Dom w stylu skandynawskim - cechy charakterystyczne

Wiele osób kojarzy Skandynawię z przenikliwym chłodem oraz jasnymi kolorami. Ma to spore przeniesienie na styl skandynawski, jednakże został on wzbogacony o wiele elementów, które powoduję, że styl skandynawski - mimo szeroko pojętego chłodu - charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem komfortu.

Czym charakteryzuje się dom w stylu skandynawskim? Możemy wyznaczyć kilka cech charakterystycznych dla tego nurtu:

  • naturalne materiały - są one obowiązkowym elementem każdego domu wykonanego w tym stylu. W dużej mierze przeważa drewno, które jest często wzbogacone elementami ceramicznymi, szklanymi oraz metalowymi. Kraje skandynawskie bardzo często kojarzą się nam z naturą. Ma to swoje odniesienie w materiałach, z których jest zbudowane wyposażenie;
  • jasna kolorystyka - jasne kolory bardzo mocno kojarzą nam się z chłodną Skandynawią. W ten sposób w naszym mieszkaniu będzie dominował kolor biały z różnym odcieniami szarości i beżu. W stylu skandynawskim występują również cieplejsze kolory, ale tyczą się one zazwyczaj tylko i wyłącznie dodatków;
  • wyraziste wzory - styl skandynawski wielokrotnie nawiązuje do świata roślinności. Dodatkowo są one przedstawianie w formie figur geometrycznych. Regularnie występują obok nich sentencje złożone z artystycznych liter. Finalnie wygląda to naprawdę bardzo dobrze, zwłaszcza jeżeli całość jest odpowiednio przemyślana i zaprojektowana przez projektanta;
  • ergonomiczne formy - meble w stylu skandynawskim mimo różnych kształtów i kolorów mają jedno, główne zadanie. Jest nim oczywiście zapewnienie wygody użytkowania. Wybierając meble, powinniśmy przede wszystkim kierować się komfortem, który będzie pozwalał nam na korzystanie z mebli przez długie godziny. Meble w tym stylu bardzo często charakteryzują się zaokrąglonym oraz opływowym kształtem.

Są to najważniejsze cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego. Do tej listy warto jeszcze dodać:

  • gładkie fronty mebli,
  • nowoczesne uchwyty do szafek,
  • industrialne dodatki z metalu i szkła.

Nie można również zapominać o wyglądzie mebli, które charakteryzują się prostotą i lekkością. Zdecydowanie jest to ich duża zaleta.

Wielokrotnie zapomina się o tym, że istnieje również tradycyjny styl skandynawski, który różni się dosyć znacząco od nowoczesnego i popularniejszego stylu skandynawskiego. Głównymi cechami charakterystycznymi tradycyjnego stylu są tradycyjne uchwyty, frezowane fronty oraz bardzo dużo folkowych motywów w całym mieszkaniu. Przed samym przygotowaniem koncepcji należy podjąć decyzję, w którym kierunku chcielibyśmy podążać.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Salon bardzo często kojarzy nam się z wypoczynkiem. Czy używanie chłodnych, skandynawskich kolorów będzie dobrym rozwiązaniem? Oczywiście! Warto jednak rozplanować dodatki. Praktycznie wszystkie z nich powinny mieć cieplejsze kolory, aby "ocieplić" wizerunek salonu, w którym przede wszystkim chcemy się zrelaksować. Warto również zainwestować w rośliny, które nadadzą pomieszczeniu życia. Standardowo powinniśmy umieścić je na parapetach oraz szafkach. W stylu skandynawskim bardzo popularnym rozwiązaniem jest również kładzenie roślin na podłodze w glinianych donicach. Zdecydowanie pozwoli to upiększyć całe pomieszczenie.

Salon w stylu skandynawskim

Co w przypadku zniszczonych mebli? Styl skandynawski również dopuszcza istnienie takich mebli w salonie. Warto je jednak przemalować na jasny kolor, aby idealnie komponowały się z kolorem ścian. Nie warto inwestować pieniądze w nowe meble, skoro w domu posiadamy już szafę, która po delikatnym lifcie może dać naprawdę dobry efekt, zarówno pod kątem wizualnym, jak i użytkowym.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

W przypadku kuchni w stylu skandynawskim prym wiedzie przede wszystkim drewno. Jak najwięcej wyposażenia powinno być wykonane z tego materiału. Rozpoczynamy od podłogi, która powinna zostać wykonana z desek. Następnie należy do kuchni dodać drewniany stół, który powinien znajdować się na środku pomieszczenia. Drewniane powinny być również elementy wyposażenia jak łyżki, pojemniki czy doniczki do kwiatów. Co zrobić ze ścianami? Optymalnie będzie zachować ściany w stanie surowym (z uwypuklonymi cegłami). Ewentualnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby ściany pomalować na biało, jeżeli efekt widocznych cegieł jest niemożliwy do osiągnięcia w naszym przypadku. W przypadku oświetlenia najlepiej postawić na lampy wiszące oraz kinkiety. To wszystko powinno być obudowane metalowymi oprawami.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Tak zaprojektowana kuchnia pozwoli nie tylko na swobodę działania, ale również osiągnąć fantastyczne poczucie w trakcie przebywania w kuchni. Wiele razy kuchnia jest połączona funkcjonalnie z jadalnią, dlatego powinno zależeć nam na tym, aby całość pełniła spójną całość.

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim? - podsumowanie

Dom w stylu skandynawskim to z pewnością spore wyzwanie dla osób, które nigdy wcześniej nie planowały wnętrza swojego domu. W takiej sytuacji warto zagłębić się w profesjonalnej lekturze, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym nurcie. Jeżeli nie posiadamy takich umiejętności, a mamy delikatną nadwyżkę gotówki, zawsze warto zgłosić się do projektanta, który nie tylko zaprojektuje dla nas wnętrze naszego wymarzonego domu, ale zapewni również najlepsze materiały w korzystnej cenie.

Jedno jest pewne. Styl skandynawski jeszcze przez długi czas będzie na topie, gdyż swoją prostotą i minimalizmem imponuje nie tylko osobom młodym, ale i również starszemu pokoleniu. Decyzja o wprowadzeniu skandynawskiego powiewu wcale nie musi być błędną, jeżeli po jakimś czasie stwierdzimy, że nie jest on dla nas. Dzięki zaledwie kilku modyfikacjom, możemy przekształcić wnętrze naszego domu w zupełnie w nowy styl. Warto zatem zaryzykować i sprawdzić, czy model skandynawski jest dla nas idealny.

Komentarze