Dom z betonu komórkowego - czy warto?

Budowa domu z betonu komórkowegoBeton komórkowy to bardzo popularny materiał. Świetnie się sprawdzi również do budowy domu. Można bardzo łatwo stawiać ściany z betonu komórkowego, a do tego ten materiał ma wiele zalet.

Beton komórkowy znany jest już od lat, ale to właśnie w ostatniej dekadzie stał się prawdziwym hitem budowlanym. To materiał uniwersalny, a do tego łatwy w obróbce. Wszystko to sprawia, że pozwala budować łatwo i szybko. Istotne jest także to, że elementy z betonu komórkowego mają różne kształty i można z nich budować różne części wymarzonego domu. Beton komórkowy ma bardzo wiele zalet, które sprawiają, że dom wykonany z tego materiału jest nie tylko solidny, ale i bezpieczny oraz przyjazny mieszkańcom.

Zalety domu z betonu komórkowego

Nieprzypadkowo w Polsce powstaje coraz więcej domów z betonu komórkowego. Z jednej strony wynika to z zalet samego materiału podczas budowy, a z drugiej - z zalet, jakie dają ściany i stropy wykonane z betonu komórkowego.

Jeśli skupimy się zatem na korzyściach w czasie prac budowlanych, trzeba podkreślić, że beton komórkowy nie potrzebuje żadnych skomplikowanych narzędzi do obróbki, jest lekki do przenoszenia. Ten materiał pozwala bardzo szybko wznosić ściany - 7 bloczków wystarczy na zbudowanie 1 mkw. ściany.

Dom wybudowany z betonu komórkowego również ma wiele zalet. Przede wszystkim ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną - w zimie trzyma ciepło, a latem się nie przegrzewa. Ściany z betonu komórkowego są ognioodporne - nie palą się i nie wytwarzają szkodliwych substancji. Dom z betonu komórkowego wykazuje dużą mrozoodporność, paroprzepuszczalność, nie powstaje w nim pleśń i grzyb.

Projekty domów z betonu komórkowego

Czy projekt budynku musi uwzględniać materiał, jaki wcześniej opisaliśmy? Czy są gotowe projekty domów z betonu komórkowego? Wielu inwestorów zastanawia się nad tymi kwestiami, zatem warto je wyjaśnić. Każdy projekt domu musi uwzględniać technologię, jak zostanie użyta do jego wykonania. To kwestia zasadnicza. Zatem można bez problemu znaleźć projekty domów, które uwzględniają beton komórkowy jako materiał murowany. Mało tego, niektórzy producenci betonu komórkowego współpracują z architektami i biurami projektowymi, udostępniając projekty takich domów na swoich stronach internetowych (np. https://termalica.pl/projekty-domow-termalica).

Z betonu komórkowego można bez problemu budować zarówno bardzo małe domy (np. do 100 mkw.), jak i bardzo duże (np. 200 mkw.). To doskonały materiał do wznoszenia budynków mieszkalnych, ponieważ ma wiele zalet, które potem otrzymuje dom. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał budowlany.

Komentarze