Drzwi przesuwne: naścienne, kasetowe. Montaż, rodzaje, zalety i wady drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwneDrzwi przesuwne nie są nowością w aranżacji wnętrz, już wiele lat temu przesuwne drzwi stosowali praktyczni Japończycy, którzy w ten sposób "oszczędzali" przestrzeń. Współczesne drzwi przesuwne różnią zarówno wykonaniem jak sposobem montażu od japońskich. Nowoczesne drzwi przesuwne dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Ponadto można wybrać drzwi chowane w ścianę oraz takie, które po specjalnej szynie przesuwają na ścianę znajdującą się obok drzwi.

Drzwi przesuwne to bardzo modne rozwiązanie, które zdaniem producentów pozwala zaoszczędzić przestrzeń, jednak czy na pewno tak jest?. Zarówno drzwi przesuwne chowane w ścianie, jak i te na specjalnych wózkach są znacznie droższe od tradycyjnych drzwi rozwieranych i wymagają odpowiedniego przygotowania ściany. Sprawdź, jaki rodzaj drzwi przesuwnych lepiej sprawdzi w twoim domu oraz jakie wady i zalety mają drzwi przesuwne.

Rodzaje drzwi przesuwnych i właściwości

Obecnie na rynku są dostępne dwa rodzaje drzwi przesuwnych:

  • drzwi przesuwne naścienne;
  • drzwi przesuwne kopertowe.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne naścienne

Są to takie, które na specjalnych wózkach przesuwają się po ścianie. Drzwi naścienne przesuwają się na ścianę, obok otworu i po odsunięciu (otworzeniu pomieszczenia) są widoczne na ścianie. Wózki, po których przesuwają się drzwi, są ukryte pod estetycznymi maskownicami, dzięki czemu cały mechanizm prezentuje się ładnie.

Drzwi przesuwne naścienne możemy podzielić na:

  • drzwi przesuwne jednoskrzydłowe, czyli takie, których jedno skrzydło zasłania cały otwór w ścianie, a drzwi otwierają się na jedną stronę;
  • drzwi przesuwne dwuskrzydłowe - są najczęściej stosowane w salonach i w pomieszczeniach z szerokim wejściem. Takie drzwi otwierają się na dwie ściany lub na jedną szeroką, w zależności od potrzeb domowników i możliwości technicznych pomieszczenia.

Drzwi przesuwne kopertowe (kasetowe)

Są chowane w ścianie i po otworzeniu pomieszczenia są niewidoczne, gdyż znajdują się w kopertę umieszczonej wewnątrz ściany. Takie drzwi można zamontować, wydrążając w ścianie kopertę (szczelinę), w której zostanie ukryte skrzydło drzwi lub budując dodatkową ściankę G-K, która razem z właściwą ścianą działową stworzy kopertę na drzwi.

Drzwi przesuwne kasetowe dzielimy na:

  • drzwi przesuwne jednoskrzydłowe, czyli składające się z jednego skrzydła, chowane w kopercie znajdującej się po jednej stronie ściany;
  • drzwi przesuwne dwuskrzydłowe, czyli takie, które otwierają się na dwie ściany i wymagają budowy dwóch kopert, po dwóch stronach ściany.
  • Białe drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne - drewniane, szklane czy z płyty MDF?

Drzwi przesuwne drewniane naścienne i kopertowe dostępne są w sprzedaży w wielu wariantach, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza i możliwości finansowych inwestorów. Najdroższe drzwi przesuwne to te z naturalnego drewna. Piękne, stylowe i na lata, niestety są bardzo ciężkie, decydując się takie drzwi przesuwne, należy zainwestować w porządny system montażu. Ciężar drzwi drewnianych jest kilkakrotnie większy niż w przypadku szklanych i kilkanaście razy większy niż tych z tworzyw sztucznych.

Drzwi przesuwne szklane są nieco tańsze od drewnianych, ważą mniej i są dostępne w wielu wariantach od klasycznych z transparentnego szkła przez mleczne, matowe po wielobarwne, oraz z wybraną grafiką. Wybierając szklane drzwi przesuwne, nie warto oszczędzać na jakości szkła, które jak wiadomo, tłucze się i może kaleczyć. Z tego też powodu najlepszym wyborem będą drzwi przesuwne z hartowanego szkła. Innym bezpiecznym wyborem będą drzwi ze szkła klejonego żywicą, które jest równie odporne, jak hartowane lub ze szkła ze wklejoną folią, która sprawia, że potłuczone szkło pozostaje na folii.

Drzwi przesuwne PCV, czyli z tworzywa sztucznego, które są lżejsze oraz tańsze niż drewniane i są dostępne w wielu kolorach, a także w okleinie imitującej drewno.

Drzwi przesuwne z płyty MDF, czyli najtańsza wersja drzwi przesuwnych, są wykonane podobną techniką jak klasyczne rozwierane drzwi wewnętrzne. Zaletą tego rodzaju drzwi przesuwnych jest niska cena oraz waga, która jest znaczne mniejsza niż w przypadku drzwi drewnianych, szklanych czy PCV. Drzwi z płyty MDF są dostępne w wielu wzorach imitujących drewno, dlatego bez problemu można je dopasować do ram okiennych lub mebli w pomieszczeniu.

Nowoczesne drzwi przesuwne

Jak działają drzwi przesuwne naścienne?

Drzwi przesuwne naścienne przesuwają się po dedykowanych wózkach zamontowanych nad otworem w ścianie lub na suficie. Mechanizm, na którym przesuwają się drzwi, jest ukryty pod estetycznymi maskownicami. Na rynku dostępne są proste minimalistyczne maskownice srebrne, złote, czarne oraz w wybranym kolorze, które zlewają się ze ścianą. Inną możliwością są maskownice w stylu retro przypominające solidne okucia drzwi sprzed lat.

Jak działają drzwi przesuwne kopertowe, czyli chowane w ścianie?

Drzwi przesuwne chowane w ścianie, czyli fachowo nazywane kopertowymi lub kasetowymi wymagają wydrążenia w ścianie otworu na specjalną kopertę, po której przesuwają się drzwi. Taki system drzwi przesuwnych pozwala całkowicie, ukryć w ścianie otwarte drzwi, dzięki czemu nie zajmują ściany po zewnętrznej stronie. W pomieszczeniach, w których niemożliwe jest wykucie otworu wewnątrz ściany działowej, należy postawić dodatkową ścianę gipsową, która wraz ze ścianą działową tworzy otwór na kopertę.

Jakich wymiarów drzwi przesuwne są dostępne?

Drzwi przesuwne są dostępne w standardowych wymiarach, czyli takich jak najpopularniejsze otwory na drzwi w domach: 80, 90 i 100 cm. Jednak producenci drzwi przesuwnych wykonują również drzwi na zamówienie od 60 do 160 cm szerokości na jedno skrzydło. Warto pamiętać, że wykonanie szerszych drzwi niż 160 cm jest możliwe, ale znalezienie systemu montażowego, który udźwignie takie drzwi, może być trudne i kosztowne.

Do jakiego pomieszczenia warto zamontować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne można zamontować do każdego pomieszczenia. Na rynku dostępne są drzwi przesuwne do salonu, sypialni czy łazienki. Jednak najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż drzwi przesuwnych tylko w bardzo szerokich otworach, w których tradycyjne rozwierane drzwi zajmowałyby za dużo miejsca. Ponadto wiele osób decyduje się na montaż drzwi przesuwnych ze względu na oszczędność przestrzeni np. w domach zbudowanych w amfiladzie, czyli takich, w których pomieszczenia są przechodnie a ściany nieustawne. Montując drzwi przesuwne chowane w ścianie, możemy w pełni wykorzystać przestrzeń na ścianie, w której chowają się drzwi. W przypadku drzwi przesuwnych naściennych, ścianę również można wykorzystać, ale należy zachować minimalny odstęp 10 cm od ściany działowej, czyli pozostawić przestrzeń dla drzwi.

Jak zamontować drzwi przesuwne?

Montaż drzwi przesuwnych jest różny w zależności do rodzaju drzwi. Jednak w obu przypadkach drzwi montujemy po ułożeniu podłogi, dzięki czemu mamy już gotową wysokość skrzydeł.

Montaż drzwi przesuwnych

Montaż drzwi przesuwnych naściennych
Zaczynamy od przygotowania otworu. Futryna i ściana wokół niej powinny być idealnie równe i gładkie - to jeden z głównych warunków. Na chropowatej ścianie drzwi mogą się blokować. Kolejna kwestia to gniazda elektryczne i włączniki światła, które nie mogą się znajdować na torze, po którym przesuwają się drzwi. Prowadnicę przykręcamy bezpośrednio do ściany na wysokości wskazanej przez producenta. W tym wypadku należy zachować wymaganą odległość między prowadnicą, rolkami a drzwiami. Montaż skrzydła drzwi wymaga przytwierdzenia wózków do górnej krawędzi drzwi. Potem wózki wraz ze skrzydłem drzwi wsuwany w prowadnicę. Następnie montujemy ograniczniki odchylenia i otwarcia. Właściwy montaż drzwi przesuwnych jest gotowy, na koniec zakładamy maskownice, które zakrywają mechanizm rozsuwanych drzwi.

Montaż drzwi rozsuwanych kopertowych
Są nazywane również kasetowymi (chowanymi w ścianie) - wymagają wcześniejszego przygotowania kasety (otworu w ścianie). W przypadku istniejących już budynków, w których nie ma możliwości wykonania w ścianie otworu, należy zbudować dodatkową ściankę działową, dwie równoległe ściany stworzą potrzebną do montażu drzwi przesuwnych przestrzeń. W uzyskanym otworze montujemy dedykowaną kasetę, w sprzedaży dostępne są kasety dedykowane do ścian o grubości od 10 do 12,5 cm. Jest to wymiar pozwalający na montaż drzwi przesuwnych w standardowej grubości ścianie działowej. Kasetę można również zbudować samodzielnie, wzorując się na gotowej, ale zachowując niezbędne wymiary do montażu zakupionych drzwi. Warto pamiętać, że podczas samodzielnego budowania koperty, należy pozostawić miejsce na ograniczniki i mocowanie szyny. Ponadto koperta powinna być nieco szersza niż skrzydło drzwi. Po wykonaniu lub montażu gotowej koperty (kasety) osadzamy prowadnicę na spodzie nadproża. Uwaga: czynność tą wykonujemy z poziomicą, ponieważ ewentualne odchylenia nie mogą być większe niż 0,5 cm. Następnie na górnej zewnętrznej krawędzi otworu montujemy dedykowane wózki, teraz montujemy prowadnik dolny i na koniec osadzamy drzwi. W przypadku drzwi przesuwnych kasetowych (kopertowych) nie ma uniwersalnej instrukcji montażu, gdyż ten może się różnić w zależności od zakupionego systemu - dlatego przed przystąpieniem do montowania drzwi należy bardzo dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do zestawu i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Zalety drzwi przesuwnych

Zalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne są idealnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach, w których skrzydło drzwi rozwieranych burzy całą aranżację i zajmuje ścianę, na której można ustawić meble lub powiesić dzieła sztuki. Ponadto drzwi przesuwne doskonale sprawdzają się w domach zbudowanych w amfiladzie, w których przechodzi się z pomieszczenia do pomieszczenia i na każdej ścianie lub prawie każdej ścianie znajdują się drzwi. Montaż drzwi przesuwnych pozwala wówczas na ustawienie mebli i sprzętów na ścianach, na których są drzwi, a więc pełne wykorzystanie przestrzeni. Drzwi przesuwne są doskonałym uzupełnieniem luksusowych aranżacji, tym bardziej że są dostępne w wielu wzorach i z różnych materiałów. Drzwi przesuwne doskonale sprawdzają się w przypadku szerokich skrzydeł drzwi, które w klasycznej rozwieranej wersji zajmowałyby zbyt wiele miejsca.

Wady drzwi przesuwnych

Wady drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne wymagają odpowiedniego przygotowania ściany. Ponadto drzwi przesuwnych naściennych nie można montować na ścianach, na których znajdują się gniazdka i kontakty elektryczne. Ściana do montażu drzwi przesuwnych naściennych musi być idealnie gładka, a to w wielu domach wiąże się ze szpachlowanie i docieraniem, a więc z bałaganem znacznie większym niż w przypadku montażu klasycznych drzwi rozwieranych. Z kolei montaż drzwi przesuwnych kopertowych (kasetowych) wiąże się z wydrążeniem koperty wewnątrz ściany lub budową dodatkowej ściany działowej, co oznacza utratę przestrzeni. W przypadku drzwi przesuwnych naściennych na ścianie, na którą otwierają się drzwi, meble można ustawić nie bliżej niż 10-15 cm od ściany, a to również oznacza utratę przestrzeni.