Duże przeszklenia - modny trend w oknach domów nowoczesnych

Duże przeszklenia w domuDuże przeszklenia to aktualnie wyjątkowo modny trend, okna wielkoformatowe zajmują coraz częściej powierzchnię od podłogi aż po sam sufit, co pozwala na uzyskanie niesamowitego i budzącego zachwyt efektu. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych, szczególnie tych posiadających ogród tuż za szybą, co pozwala na wyjątkowe doświetlenie pomieszczeń, jak również poczucie bliskości z naturą.

Wszystko to brzmi pięknie, ale jakie są ograniczenia, jeżeli chodzi o okna wielkoformatowe oraz co należy o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich wyborze? Poniżej kilka przydatnych informacji dla osób zainteresowanych tą tematyką.

Kilka powodów, dla których przeszklenia cieszą się tak dużą popularnością

Widocznym trendem jest to, że z roku na rok przybywa domów, w których okna cechują się sporymi rozmiarami - i nie chodzi już tylko o salony, takie okna z powodzeniem wykorzystywane są w kuchniach czy sypialniach.

Przeszklenia doskonale wpisują się w styl związany z budownictwem nowoczesnym, które stawia przede wszystkim na prostotę i przestronność. Wielkoformatowe okna nadają bryle budynku lekkości, harmonijnie łącząc ją z otoczeniem oraz pozwalają na doświetlenie wnętrz, co sprawia, że wydają się one bardziej radosne.

Okna i drzwi tarasowe, które są najczęściej wykorzystywane jeżeli mówimy o dużych przeszkleniach, zajmują bardzo często powierzchnię całej ściany, co ma za zadanie podkreślić nowoczesny charakter domu oraz sprawić, że ogród i taras stają się naturalnym przedłużeniem salonu, co pozwala na uzyskanie efektu większej przestronności. Doskonałym rozwiązaniem jeżeli chodzi o tego typu przeszklenia, są drzwi tarasowe podnoszono – przesuwne, które nie zabierają przestrzeni wnętrza, ponieważ skrzydło przesuwa się równolegle względem drugiego. Dodatkową zaletą jest również tzw. niski próg, który dzięki temu, że jest licowany z powierzchnią podłogi, sprawia, że wyjście na taras staje się niezwykle komfortowe oraz co równie ważne - bezpieczne.

Okna aluminiowe - rozwiązanie idealne?

W dużych przeszkleniach aluminium jest z pewnością materiałem, który nie ma sobie równych. Posiada on najwyższą spośród wszystkich typów stolarki stabilność oraz bardzo duże możliwości związane z kształtami okien, jak również ich kolorem. Jeszcze nie tak dawno, jako ich wadę wymieniano to, że są to okna zimne, jednak wiele się już w tej kwestii zmieniło - obecnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom izolacyjność okien aluminiowych jest na naprawdę wysokim poziomie.

Ramy aluminiowe, jak to zostało już wspomniane wcześniej, są niezwykle stabilne, co z powodzeniem pozwala na konstruowanie przeszkleń o wysokości sięgającej 3 m. Dużym atutem stolarki aluminiowej jest również to, że pozwala ona na tworzenie wielkoformatowych okien narożnych z wykorzystaniem wąskiego i delikatnego słupka narożnego, który jest praktycznie niezauważalny i w żaden sposób nie odejmuje lekkości takiemu rozwiązaniu.

Należy jednak pamiętać, że choć zalet wynikających z okien aluminiowych jest sporo (wytrzymałość, odporność na warunku atmosferyczne, wysokie walory estetyczne), to jest to rozwiązanie kosztowne - większość firm wykonuje takie okna na indywidualne zamówienie, co oczywiście sprawia, że cena jest stosunkowo wysoka.

Duże przeszklenia to jednak nie tylko same zalety

Sporym minusem, jeżeli chodzi o posiadanie dużych przeszkleń, może być przegrzewanie się wnętrza latem, szczególnie, wtedy kiedy okna nie są odpowiednio przysłonięte. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że izolacyjność takich przeszkleń jest gorsza niż dobrze ocieplonych ścian zewnętrznych, co oczywiście może narazić nas na większe koszty jeżeli chodzi o ogrzewanie w zimie (kluczową sprawą jest odpowiednie usytuowanie takich okien, które może ten problem znacząco zminimalizować).

Kolejną wadą jest oczywiście cena takich okien, która znacząco zwiększa koszty budowy, z czym również musimy się liczyć. Uciążliwe jest też czyszczenie takich okien, które zajmuje sporo czasu i może stanowić nie lada wyzwanie, jeżeli nie zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt, który mógłby to nieco ułatwić (myjka do okien, to w takim przypadku konieczność).

Decydując się na okna wielkoformatowe i duże przeszklenia, musimy być więc świadomi przede wszystkim kosztów, jakie przez takie rozwiązanie poniesiemy (związanych z samym zakupem, jak i późniejszymi stratami energii cieplnej). Z drugiej jednak strony okna takie prezentują się niezwykle efektownie i sprawiają, że dzięki dużej ilości światła naturalnego, czujemy się w takich pomieszczeniach niezwykle dobrze, co oczywiście przekłada się nasze samopoczucie, które jest przecież nie do przecenienia. W końcu, gdzie jak nie we własnym domu mamy czuć się najlepiej?

Ocena: 5.0

Komentarze