Dym z odkurzacza - o czym świadczy?

OdkurzanieDym z odkurzacza najczęściej świadczy o nieprawidłowej pracy silnika. Za tego typu uszkodzenia winę ponoszą niestety sami użytkownicy eksploatujący sprzęt w niewłaściwy sposób. Dym może też być oznaką złego czyszczenia odkurzacza.

Dym z odkurzacza - co robić, gdy się pojawi?

Dym z odkurzacza to sygnał poważnych problemów z urządzeniem, najczęściej spowodowanych nieprawidłową pracą silnika. W przypadku zauważenia takiego kłopotu odkurzacz należy natychmiast odłączyć od źródła zasilania i poczekać, aż ostygnie. Jeśli ktoś nie ma pojęcia o elektryce, nie powinien sam ponownie uruchamiać sprzętu, tylko oddać go w ręce specjalisty.

Czasami jednak zdarza się, że przyczyna problemu jest bardzo błaha i nie ma nic wspólnego z samym silnikiem. Warto więc najpierw sprawdzić, czy:

  • worek w odkurzaczu lub pojemnik na śmieci nie jest przepełniony,
  • był ostatnio wymieniany filtr w odkurzaczu bezworkowym.

Trzeba jednak pamiętać, że dopiero po ostudzeniu sprzętu można zajrzeć do jego środka. Nowoczesne odkurzacze posiadają specjalne czujniki, które w przypadku przegrzania silnika automatycznie go wyłączają. Takie rozwiązanie nie występuje jednak w starszych modelach.

Dym z odkurzacza a regularne czyszczenie

Dym z odkurzacza to często oznaka, że system filtracji lub chłodzenia jest zabrudzony. Uniemożliwia to pracę na tak wysokich obrotach, na jakie zaprogramowane zostało urządzenie. Bardzo często zanieczyszczenia, o których mowa, powstają w wyniku nieregularnej wymiany worków lub opróżniania pojemnika na kurz. Modele bezworkowe pozwalają co prawda wyizolować zebrane brudy od systemu odkurzania, nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o regularnym czyszczeniu zbiornika i wymianie filtra. Jeśli odkurzacz zaczyna się przegrzewać, to znaczy, że przepływ powietrza jest już częściowo zablokowany. Trzeba więc jak najszybciej wymienić worek/filtr lub opróżnić specjalny pojemnik.

Nieprawidłowa eksploatacja odkurzacza

Dym z odkurzacza może oznaczać również nieprawidłową eksploatację sprzętu. Stosowanie urządzenia do usuwania zanieczyszczeń, do których sprzątania nie jest on przystosowany, to jedna z częstszych przyczyn problemów ze sprzętem. Większość modeli nie jest zaprogramowana do eliminowania takich pyłów jak cukier puder, mąka, gips czy popiół z kominka. Zanieczyszczenia te mogą zatykać otwory filtra lub worka na kurz. Lepiej większości z nich pozbyć się za pomocą mokrej ścierki lub szczotki. Na samym końcu można sięgnąć po odkurzacz.

Przyczyną problemów ze sprzętem sprzątającym może być także zapchana rura. Na szczęście w tym przypadku po usunięciu przeszkody możliwe jest przywrócenie odkurzacza do pełnej sprawności.

Zużyte szczotki w odkurzaczu

Dym w odkurzaczu to nie zawsze wina użytkownika. Zdarza się, że szczotki silnika z czasem ulegają uszkodzeniu lub zużyciu. W takim przypadku nie obędzie się jednak bez pomocy serwisowej lub kupna nowego sprzętu.

Autor: www.domwporzadku.pl.

Komentarze

Cela
Jasna sprawa z odkurzaczem jak z dzieckiem trzeba spokojnie ;p A tak poważnie duże znaczenie naprawdę ma model. Bo możemy wydać kilka stówek i mieć w domu po prostu grzmota, który jedynie jeździ po powierzchni, ale jej nie odkurza i nie czyści. Powiem więcej, bo jak zauważyłam to wcale nie marka ma znaczenie a po prostu moc ssania. Przykładowo za workowy Zilan daliśmy niecałe 170 zł a ma moc 1200W gdzie poprzednie kosztowały nas około 600 zł i moc miały do 1000W w maksie