Ekologiczne domy pasywne - rozwiązania, zalety i wady

Panele słoneczneDomy ekologiczne to nadal nowość w Polsce. Mimo ich zalet, koszty budowy przewyższają możliwości finansowe niejednego Polaka. Wiele osób nie jest też świadomych lub nie wierzy w takie rozwiązania. Dlaczego? Powodów jest sporo - od konieczności nauki nowego sposobu budowania domu przez firmy, aż po brak wiary w rzeczywiste oszczędności. Na czym polega ekologiczność domów pasywnych i czy ich budowa jest opłacalna?

Domy ekologiczne coraz bardziej zyskują na popularności. Przyczyną jest oczywiście długoletni zysk z oszczędności, które generują. Mimo wysokiego wkładu własnego, część osób decyduje się na domy ekologiczne po obliczeniu, ile zaoszczędzą m.in. na ogrzewaniu w ciągu kilku lat. A nie są to małe kwoty. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu i wody, a także surowców służących do ogrzewania pomieszczeń, warto już teraz pomyśleć o bardziej ekologicznym sposobie konstrukcji domu.

Na czym polega ekologiczność domu pasywnego?

Przyjmuje się, że dom pasywny to taki, który w ciągu roku wykorzystuje nie więcej niż 15 kWh/m2 energii do ogrzewania budynku, a 120 kWh/m2 do nagrzewania wody i działania innych urządzeń. Ogólnie rzecz biorąc, ekologiczność polega na takim skonstruowaniu budynku mieszkalnego, aby wykorzystać jak najwięcej zasobów naturalnych, bez konieczności sztucznego dogrzewania czy doświetlania. W ten sposób domy te niejako ogrzewają i oświetlają same siebie, z niewielkim wykorzystaniem energii elektrycznej. Prowadzi to do znacznego ograniczenia wykorzystania innych zasobów, a co za tym idzie - oszczędności pieniężnych.

Ekologiczność domu pasywnego zawiera się już w jego konstrukcji - chociażby w skonstruowaniu budynku w taki sposób, aby do każdego pomieszczenia docierało światło słoneczne. Dodatkowo stosuje się tu najwyższej jakości materiały izolacyjne, w tym okna trzy-szybowe, aby zapobiec uciekaniu ciepła. Niemniej ważny jest naturalny ruch powietrza wewnątrz. W utrzymaniu ekologiczności pomaga wiele nowoczesnych instalacji, których wykorzystywanie nie wiąże się z dużymi kosztami, jedyną wadą jest cena zakupu i montażu.

Systemy oszczędzania w eko-domu

Powyższe systemy muszą zostać zaprojektowane już na etapie projektowania samego domu. Pierwszym krokiem jest zatem konstrukcja budynku w taki sposób, aby wpadało do niego jak najwięcej światła o każdej porze roku. Jego ściany zewnętrzne powinny mieć jak najmniejszą powierzchnię. Każda z nich musi być dobrze zaizolowana, z czym wiąże się zakup droższych materiałów budowlanych. Służy to do zapobieżenia stratom ciepła. Ponadto w każdym pomieszczeniu powinny znajdować się duże solidne okna, dzięki czemu nawet zimą nie trzeba będzie włączać światła w ciągu dnia, a jednocześnie nie ucieknie przez nie ciepło. Do ogrzewania służą pompy ciepła, które pobierają energię z otoczenia: wody gruntowej, gruntu, powietrza… Często ich działanie wspomagają kolektory słoneczne zamieszczone na dachu budynku. Ogrzewają one również wodę i dom.

Ucieczce ciepła zapobiega system rekuperacji - nawiewu, który odzyskuje ciepło z powietrza wypuszczanego z domu i stosuje je do ogrzewania powietrza wpuszczanego. Dodatkowym smaczkiem ekologicznym jest kilkukrotne wykorzystanie wody, np. spod prysznica do toalety, lub wody gruntowej czy deszczówki właśnie w toalecie, do podlewania ogrodu itp. Ekologicznym pozyskaniem energii zajmują się także niewielkie wiatraki umieszczone na działce, z tym, że rozwiązanie to jest rzadko stosowane.

Zalety i wady domu pasywnego

Zaletą jest oczywiście energooszczędność takiego budynku. W ciągu roku dzięki licznym systemom ogrzewania potrafi on wygenerować dużą ilość energii, za którą nie trzeba płacić. To zysk długofalowy. Kolejną zaletą jest ekologiczność rozwiązania - brak konieczności stosowania drewna, węgla, czyszczenia kominów, wykorzystywania dużej ilości prądu etc. Za to właścicielom domów pasywnych podziękuje środowisko. Domy pasywne są także dobrze zaizolowane - dłużej trzymają ciepło, do ogrzania budynku w nocy wykorzystują energię uzyskaną w ciągu dnia z kolektorów słonecznych. Całokształt takiego rozwiązania prezentuje się bardzo kusząco.

Niestety ma ono też wady. Należą do nich przede wszystkim wysoka cena budowy wraz z kosztami systemów etc., konieczność znalezienia dobrego miejsca do budowy domu (nasłonecznionego, bez budynków wokół, które mogą zasłaniać światło), niewiele firm zajmujących się budową takich domów, ograniczenia architektoniczne podporządkowane ograniczeniu uciekania ciepła, długi czas zwrotu z inwestycji, a także drogi koszt naprawy systemów służących do pozyskiwania energii. Mimo powyższych wad, warto się zastanowić nad budową domu pasywnego lub zastosowaniem chociaż części rozwiązań, które przełożą się na oszczędności finansowe.

Autor: www.rynekpierwotny.pl.

Komentarze