Ekologiczny opał z dostawą do domu

Ekologiczny opałWymagania konsumentów w kwestii wyboru opału cały czas rosną. Ma być nie tylko wydajny, niedrogi, ale i łatwy w użytkowaniu. Jednocześnie powinien być ekologiczny. Wymuszają to nie tylko coraz bardziej restrykcyjne, unijne normy. Również sami kupujący szukają rozwiązań jak najlepszych dla środowiska. Dlatego właśnie coraz większą popularnością na rynku paliw stałych cieszy się ekogroszek. Sprawdźmy co to za opał i czy rzeczywiście jest ekonomiczny, przyjazny środowisku i łatwy w użytkowaniu.

Ekogroszek - co warto o nim wiedzieć

Ekogroszek to paliwo stałe, produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Powstaje wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanego surowca, pozbawionego popiołu czy siarki. W procesie przesiewania pozyskiwane są "groszki" o rozmiarze od 5 do 25 mm, dostosowane do nowoczesnych kotłów z automatycznym podajnikiem. W celu dalszego oczyszczania, ekogroszek jest płukany i suszony. Pozwala to usunąć pył węglowy, miał oraz nadmiar wilgoci. Tak powstaje produkt końcowy, który trafia do odbiorców.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, to właśnie węgiel, obok drewna, jest najczęściej wybieranym paliwem. W Polsce wykorzystuje je do ogrzania aż 45% gospodarstw domowych.

Skąd taka popularność węgla i jego pochodnych? Czy niska cena jest wystarczającym argumentem by właśnie taki rodzaj opału wybrać? A co komfortem użytkowania? Czy opał produkowany na bazie węgla może mieć coś wspólnego z ekologią? Sprawdźmy to na przykładzie ekogroszku.

Ekogroszek - ekologiczne paliwo stałe

O tym czy dane paliwo jest ekologiczne decyduje kilka kwestii.

  1. Proces produkcji. Wspomniana wyżej staranna selekcja surowca i wieloetapowa obróbka sprawiają, że trafiający do odbiorców ekogroszek jest praktycznie pozbawiony siarki, wody i popiołu, co znacznie obniża ilość emitowanych zanieczyszczeń.
  2. Proces spalania. Ekogroszek spalany jest w nowoczesnych kotłach podajnikowych, o niskiej emisyjności i wysokiej sprawności, spełniających wymagania europejskiej dyrektywy Ecodesign i polskiej ustawy antysmogowej.
  3. Jakość. Dobrej jakości ekogroszek jest paliwem wysoce wydajnym. Do uzyskania takiej samej ilości ciepła można zużyć go mniej niż innego opału. To nie tylko ukłon w stronę środowiska, ale również oszczędności w domowym budżecie, a także wygoda wynikająca z rzadszego uzupełniania podajnika.

Wnioski? Ekogroszek jest eko. Podczas spalania wytwarza mniej zanieczyszczeń niż tradycyjny węgiel, a ze względu na skład nie są one tak szkodliwe dla środowiska.

Wydajne spalanie

Gwarancją wydajnego i efektywnego spalania jest jakość opału. Ekogroszek nie jest tu wyjątkiem. W wyborze dobrego produktu pomóc może znajomość kilku kryteriów, decydujących o jego jakości.

Jedną z najważniejszych jest kaloryczność - czyli wartość opałowa, wyrażona w megadżulach na kilogram masy opałowej (MJ/kg). Im wyższa tym więcej ciepła podczas spalania - czyli mniej zużytego opału i rzadsze uzupełnianie podajnika.

Na wartość opałową ekogroszku w dużej mierze wpływa wilgotność. Im więcej wody tym więcej energii potrzeba na jej podgrzanie i odparowanie. Wilgotny ekogroszek to mniej efektywne spalanie i większe zużycie surowca. Przy dłuższym użytkowaniu to również ryzyko rdzewienia niektórych części kotła.

Dlatego najlepiej kupować ekogroszek w workach. Po pierwsze dlatego, że na opakowaniu znajdują się wszystkie parametry. Szybko można więc zweryfikować jakość tego co znajduje się w środku. Po drugie - worki stanowią świetne zabezpieczenie przed wilgocią.

Chcesz palić efektywnie? Wybierz ekogroszek workowany, o wartości opałowej powyżej 23MJ/kg i wilgotności poniżej 10%.

Ile kosztuje tona ekogroszku

Cena za tonę ekogroszku uzależniona jest od jego parametrów. Tani ekogroszek to często opał niskiej jakości, który w dłuższej perspektywie generuje dodatkowe wydatki i może być niebezpieczny dla kotła. Ale nie zawsze tani znaczy gorszy. Trzeba tylko wiedzieć gdzie znaleźć dobry ekogroszek w przystępnej cenie.

Obecnie najtańszy jest ekogroszek syberyjski. Ze względu na niskie koszty wydobycia i transportu jego ceny są inne niż ekogroszku produkowanego z węgla wydobywanego w polskich kopalniach. Różnica może wynosić nawet kilkanaście złotych na tonie. Co ciekawe - ekogroszek syberyjski ma też lepsze parametry. Wyróżnia się mniejszą zwartością siarki, ma niższą spiekalność i wyższą kaloryczność.

Szukając oszczędności warto rozważyć zakup opału przed sezonem. Ceny są wtedy niższe, a sprzedawcy kuszą atrakcyjnymi rabatami. Z tego samego powodu warto sprawdzić ofertę internetowych sklepów z ekogroszkiem.

Ekogroszek online - darmowa dostawa

Kupując opał online oszczędzasz podwójnie. Po pierwsze - tona ekogroszku w internecie kosztuje mniej niż stacjonarnie. Po drugie - nie tracisz czasu i pieniędzy na wycieczki między skupami, w celu poszukiwania idealnego opału. Większość sklepów internetowych oferuje ekogroszek z dostawą za darmo. To nie tylko oszczędność, ale i wygoda. Opał dostarczany jest na paletach, co ułatwia jego rozładunek i przechowywanie. Zamawiając ekogroszek online masz też dużo czasu na porównanie produktów i cen i wybór tego najlepszego.

Wygoda użytkowania

Wybierając rodzaj opału warto zwrócić też uwagę na komfort i łatwość obsługi. Kotły na ekogroszek są pod tym kątem mało wymagające. Dzięki zautomatyzowaniu wielu funkcji ich praca jest właściwie bezobsługowa. Użytkownik nie musi głowić się nad szukaniem optymalnych ustawień, a jego wkład w działanie pieca ogranicza się do uzupełnienia podajnika co kilka-kilkanaście dni.

Kotły na ekogroszek są nie tylko proste w obsłudze, ale i efektywne. W połączeniu z wysokiej jakości opałem, zapewniają bardzo dobre efekty grzewcze, przy niewielkim zużyciu surowca.

Autor: www.grzejemnieto.pl.

Komentarze