Elastomery, powłoki elastomerowe

Elastomery i ich zastosowanieElastomerami nazywamy naturalne lub sztuczne powłoki pochodzenia polimerowego, posiadające zdolność do odkształcania się do wpływem działania czynników mechanicznych, przy czym deformacja ta jest procesem odwracalnym.

Elastomery są substancjami, których jedną z klas stanowią gumy, będące grupą węższą niż pojęcie elastomerów. Przykładem materiału o cechach elastomeru jest kauczuk, który można rozciągnąć nawet o wartość 1000%, a wróci on do swojej pierwotnej postaci bez zmiany właściwości.

Sekret elastomerów polega na ich wyjątkowej budowie chemicznej, a dokładniej na właściwościach polimerów amorficznych. Ich niska temperatura zeszklenia, która podobna jest do temperatury pokojowej sprawia, że możliwe jest wykonywanie tak zwanych ruchów segmentalnych, czyli prostowania i skręcania łańcuchów polimerowych bez rozrywania poszczególnych cząsteczek.

Zastosowanie elastomerów

Elastomery, dzięki swoim rewolucyjnym właściwościom, są coraz chętniej wykorzystywane i cenione w wielu dziedzinach życia. W naszym kraju w ostatnich latach znacznie upowszechniła się technika natrysku, znana już od ponad 30 lat. Jej długoletnia tradycja jest dowodem na to, że metoda natryskowa jest nie tylko wygodna, ale również bardzo skuteczna. Z jej wykorzystaniem możliwe jest bowiem tworzenie wysokiej jakości powłok ochronnych, które są warstwami jednorodnymi oraz bezstykowymi.

Powłoki elastomerowe

Co ciekawe, powłoki elastomerowe zyskują swoje właściwości praktycznie od razu po nałożeniu warstwy. Nie trzeba więc czekać ani na wyschniecie ani na zyskanie cech, jakich oczekujemy. Ponadto, powłoka jest odporna na ścieranie oraz działanie innych, niekorzystnych czynników zewnętrznych. Materiałem podobnym do elastomerów jest pianka PUR - poliuretanowa, również nakładana na żądaną powierzchnię techniką natryskową. Jeszcze jakiś czas temu izolacje wykonywane z użyciem takich materiałów jak elastomery kojarzyły się nam jedynie z sektorem przemysłowym.

Obecnie praktycznie w każdej dziedzinie zastosowanie tych innowacyjnych metod zyskuje na popularności. Z wykorzystaniem elastomerów wykonuje się ocieplenia dachów, co pozwala na stworzenie nowoczesnej i trwałej izolacji termicznej, nawet w trudno dostępnych miejscach. Materiał ten doskonale sprawdza się również w przypadku zabezpieczania posadzek, zarówno tych typowo przemysłowych (tzw. posadzki przemysłowe), jak i podłóg na basenach, w halach sportowych czy innych tego rodzaju obiektach.

Komentarze