Elektrozaczepy do furtek, bram i drzwi

Elektrozaczepy do furtek, bram i drzwiUdostępnianie dostępu na teren posiadłości, firmy czy lokalu za pomocą klucza wydaje się metodą dość archaiczną. O ile sprawniej jest sterować bramą, furtką lub drzwiami wykorzystując jeden przycisk? Warto poznać możliwości, jakie oferują elektrozaczepy do furtek, i nie tylko.

Elektrozaczep, domofon

Połączenie jak najbardziej funkcjonalne. Po potwierdzeniu tożsamości przybysza, za pośrednictwem panela sterującego użytkownik jest w stanie zwolnić blokadę zamka, udostępniając tym samym dostęp na teren chroniony bądź do wnętrza budynku.

Elektrozaczepy wykorzystują energię elektryczną wymuszającą działanie cewki wyposażonej wewnątrz w rdzeń elektromagnesu. Podniesienie kotwicy elektrozaczepu zwalnia zapadkę blokującą zaporę, którą mogą być drzwi wejściowe, furtka lub brama.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż użytkownik nie ma potrzeby fatygowania się osobiście z kluczem. Wystarczy jeden przycisk.

Ponieważ kontrola mechanizmu odbywa się zdalnie, czasami na dużą odległość, kluczowe jest wsparcie systemu kontroli dostępu domofonem lub monitoringiem. Niezwykle ważne jest, by przed autoryzacją danej osoby potwierdzić jej tożsamość.

Elektrozaczep, furtka. Na co zwrócić uwagę?

Elektrozaczepy różnią się od siebie pod względem sposobu działania, obudowy, specyfikę zapadki czy wreszcie funkcje.

Najprostszy podział będzie wyglądał następująco:

  • Elektrozaczepy standardowe;
  • Elektrozaczepy rewersyjne.

Elektrozaczepy standardowe

W tym przypadku mechanizm uruchamia się pod wpływem przepływu prądu. Przycisk na panelu włącza energię, uruchamiając cewkę we wcześniej opisany sposób. Metoda stosowana głównie w posesjach prywatnych np. w furtkach i bramach.

Elektrozaczepy rewersyjne

W odróżnieniu od poprzedników blokada jest cały czas zwolniona, aż do momentu uruchomienia urządzenia impulsem elektrycznym. Tego typu rozwiązania są szczególnie przydatne w obiektach użyteczności publicznej (urzędy, lokale, sklepy), czyli wszędzie tam, gdzie przepływ petentów i klientów jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania jednostki.

Kolejny podział wynika z budowy elektrozaczepów:

  • Elektrozaczepy symetryczne;
  • Elektrozaczepy asymetryczne.

Elektrozaczepy symetryczne

Są częściej występującymi mechanizmami na rynku. Ich ujednolicony kształt znakomicie upraszcza montaż, tym bardziej że elektrozaczepy symetryczne pasują do większości zamków dostępnych w sprzedaży.

Elektrozaczepy asymetryczne

Wykazują zmienność gabarytów względem osi symetrii. Są przeznaczone do zamków nietypowych, rzadziej spotykanych.

Elektrozaczepy do furtek różnią się także rodzajem zasilania, które także należy dostosować do już funkcjonującej instalacji elektrycznej. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę zastosowanie prądu przemiennego (AC- alternating current) lub stałego (DC-direct current).

Rodzaje zasilania elektrozaczepów:

  • zasilanie prądem stałym i zmiennym 12 V AC/DC;
  • zasilane prądem stałym i zmiennym 24 V AC/DC;
  • zasilanie prądem stałym 12 V DC lub zmiennym 12 V AC;
  • zasilanie prądem stałym 24 V DC;
  • zasilanie niskoprądowe 12 V lub 24 V.

Najczęściej spotykaną metodą zasilania jest wykorzystanie prądu stałego i zmiennego 12 V AC/DC. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące wymaganej formy zasilania urządzenia znajdują się w specyfikacji produktu.

Elektrozaczepy do furtek, funkcje

Pośród wielu udogodnień dwa zasługują na szczególną uwagę. Mianowicie, chodzi o elektrozaczepy z wyłącznikiem oraz z pamięcią. W pierwszym przypadku istnieje możliwość czasowej rezygnacji z kontroli mechanizmu, pozostawiając dostęp do obiektu chronionego bez nadzoru.

Elektrozaczep z pamięcią zachowuje dane o impulsie elektrycznym, które zostają skasowane po ponownym zamknięciu drzwi. Funkcja jest przydatna w przypadku konieczności udostępnienia pewnej liczby wejść w ciągu komunikacyjnym

Elektrozaczepy gwarantują bezpieczeństwo w domu lub firmie. Z tego powodu zakupy powinny być dokonywane w renomowanej firmie, posiadającej stosowne atesty oraz dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia produktów.

Zaufany dostawca jest jedyną gwarancją poczucia pewności i spokoju.

Komentarze