Elewacje drewniane - co warto o nich wiedzieć?

Elewacja z drewnaElewacje drewniane zachwycają swym wyglądem, są dostępne w dość przystępnych cenach, a szerokie możliwości ich zastosowania sprawiają, że cieszą się wielkim powodzeniem. Drewno ma się doskonale, a ściany zewnętrzne ozdobione tym materiałem mogą się prezentować wybornie. O czym jednak powinni pamiętać ci, którzy stawiają na elewacje z drewna? Jak postępować, by takie ściany mogły swym wyglądem i funkcjonalnością zachwycać przez wiele lat?

Krótka charakterystyka elewacji drewnianych

Elewacje z drewna to rozwiązanie idealne dla tych, którzy stawiają na kontakt z naturą oraz tradycyjne rozwiązania. Drewno to materiał przyjazny dla człowieka i miły dla oka, a korzystając z niego, można osiągnąć wiele wspaniałych rezultatów. Elewacje z drewna są modne od lat. Zaczęto z nich korzystać w połowie XIX wieku, a i dziś grono ich sympatyków jest bardzo szerokie. Zarówno te proste elewacje, jak i ściany przyozdabiane licznymi motywami dekoracyjnymi, są ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć piękne i przytulne domy. Z jakich możliwości można skorzystać?

Elewacje z drewna: jakie okładziny cieszą się największą popularnością?

Okładziną, z której korzysta się najchętniej, są to tradycyjne deski elewacyjne, montowane pionowo jedna przy drugiej. To proste rozwiązanie daje wspaniale efekty zarówno w przypadku budowy nowych domów, jak i w sytuacji, gdy za pomocą takiej okładziny stara się wyremontować starszy budynek. Popularnością cieszą się też okładziny w podwójną nakładkę, w przypadku których deski montowane są w większych odstępach, a przerwy między nimi zakrywane są kolejną, szerszą deską. Ciekawe elewacje drewniane mogą też powstawać z desek poziomych, łączonych na pióro. I tu można osiągnąć wspaniałe efekty oraz zapewnić sobie skuteczną ochronę przed wilgocią.

Drewniane ściany: jakie są ich słabe punkty?

Elewacje drewniane mogą się prezentować wspaniale, jednak należy o nie systematycznie dbać. Nie brak tu słabych punktów oraz zagrożeń, których nie można lekceważyć. Miejscami wyjątkowo ważnymi są dolne krawędzie deski, które - w przypadku braku odpowiedniego ukosu - mogą sprzyjać gromadzeniu się wody. Miejscami, na które również trzeba uważać, są też złącza desek o różnych kierunkach. W takiej sytuacji drewno elewacyjne należy zamontować w taki sposób, by woda zawsze spływała po zewnętrznej stronie deski. Miejsce, w którym drewniana okładzina łączy się z fundamentem, to kolejny czuły punkt takiej ściany. Zakrywanie takiego punktu kawałkiem blachy jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań, choć bardzo często blachę może zastąpić odpowiednio zaimpregnowane drewno.

Okładziny drewniane i ich konserwacja

Elewacje z drewna mogą się prezentować wspaniale, jednak by mogły one dłużej cieszyć nasze oczy, niezbędna staje się odpowiednia ich konserwacja. Polega ona głownie na częstym malowaniu ściany przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów. Niezbędna jest też szybka naprawa drobnych pęknięć, gdyż każda taka usterka może stać się przyczyną narastających problemów z wilgocią. Szybkiego usunięcia wymagają też te elementy elewacji, które zaczynają butwieć. Im szybciej się ich pozbędziemy, tym mniej uszkodzeń i problemów związanych z kondycją danej ściany. Systematycznej konserwacji oraz malowania wymagają też blachy, które tak często zabezpieczają najbardziej czułe punkty elewacji drewnianej.

Dobrze obrobione drewno może służyć rzez wiele lat, a ściany ozdobione tym materiałem mogą prezentować się wspaniale. Warto zatem postawić na elewacje z drewna, gdyż są one jednym z tych rozwiązań, które z mody tak szybko nie wyjdą.

Komentarze