Fotowoltaika: koszt, okres zwrotu, finansowanie. Poradnik inwestycji w fotowoltaikę

Inwestowanie w fotowoltaikeWysokie ceny prądu i kolejne, zapowiadane podwyżki sprawiają, że szukamy sposobów na uniezależnienie się od sprzedawców energii elektrycznej. Jednym z bardziej opłacalnych rozwiązań na pewno jest inwestycja w fotowoltaikę. Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej? Kiedy inwestycja się zwróci? Oto kompleksowy poradnik od A do Z.

Co wpływa na koszt fotowoltaiki?

Bez przeanalizowania danych dotyczących potrzeb gospodarstwa domowego oraz optymalnych parametrów systemu nie da się oszacować jego kosztu. Cena instalacji fotowoltaicznej może wynieść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co na nią wpływa?

Moc instalacji

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na koszt, jest wielkość, czyli moc instalacji. Ta z kolei wynika m.in. ze średniego rocznego zapotrzebowania domu na prąd. Aby je wstępnie oszacować, wystarczy sprawdzić zużycie energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym. Jeżeli planujemy montaż czy modernizację jakichkolwiek systemów (np. grzewczego) lub zakup dodatkowych sprzętów, to również musimy uwzględnić je w naszych obliczeniach.

Miejsce oraz sposób montażu paneli

W przypadku dachu znaczenie ma jego stan techniczny i kąt nachylenia. Koszt fotowoltaiki zwiększy się, jeżeli konieczna będzie jego modernizacja i wzmocnienie. Również w sytuacji, kiedy panele będziemy montować na dachu płaskim, koszt instalacji wzrośnie ze względu na wykorzystanie bardziej rozbudowanej konstrukcji wsporczej, która pozwala na umieszczenie paneli pod optymalnym kątem 30-35 stopni. W przypadku montażu na gruncie należy również doliczyć koszty związane z wykonaniem konstrukcji wsporczej, a także ułożeniem dłuższych kabli łączących panele fotowoltaiczne z inwerterem. Koszt konstrukcji mocującej oraz przewodów nierzadko stanowi aż 15% całej inwestycji.

Rodzaj i jakość modułów fotowoltaicznych

Możemy wybierać pomiędzy tańszymi modułami polikrystalicznymi a droższymi monokrystalicznymi. Rozwiązania monokrystaliczne wyróżniają się wyższą sprawnością, co oznacza, że produkują więcej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Tego rodzaju moduły kosztują więcej, ale potrzeba ich mniej niż polikrystalicznych, aby wyprodukować taką samą ilość energii. Może mieć to niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy dysponujemy ograniczoną powierzchnią na naszym dachu lub działce. Oprócz tego na cenę modułów wpływają ich parametry mechaniczne i elektryczne, jak również liniowa gwarancja mocy. Podsumowując, jeden moduł może kosztować od kilkuset do około tysiąca złotych.

Cena inwertera

Moduły fotowoltaiczne to tylko jeden z elementów systemu. Należy doliczyć także cenę inwertera. Ta z kolei uzależniona jest głównie od mocy urządzenia, jakości oraz długości gwarancji udzielonej na zakup. W zależności od wybranego rozwiązania może ona stanowić nawet 20% całej inwestycji.

Wsparcie profesjonalistów

Zadanie zaprojektowania oraz wykonania instalacji fotowoltaicznej należy powierzyć profesjonalnej firmie. Zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej ekipy może stanowić do 20% inwestycji, jednak nie warto na tym oszczędzać. Błędy projektowe i wykonawcze prawdopodobnie spowodują spadek wydajności instalacji, czyli mniejsze korzyści z fotowoltaiki w przyszłości.

Inwestowanie w fotowoltaike

Ile kosztuje fotowoltaika?

Im większy system i większe zapotrzebowanie na prąd, tym wyższe będą koszty inwestycyjne. W przypadku trzyosobowego gospodarstwa domowego zużywającego rocznie 3000 kWh egzamin zda instalacja o mocy 3 kWp. Jej koszt wynosi od 16 do 20 tysięcy złotych.

Kiedy zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?

Równie istotny, co koszt fotowoltaiki, są zyski, jakie nam ona zapewni. Dopiero zestawiając te dwie wartości, będziemy w stanie oszacować opłacalność całej inwestycji.

Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od sprzedawców energii elektrycznej, czyli jednocześnie od podwyżek cen prądu oraz opłaty mocowej wprowadzonej na początku 2021 roku. Korzystając z własnej energii, ponosimy jedynie koszty stałe, związane z opłatą handlową i świadczeniem usług dystrybucyjnych.

Na zwiększenie opłacalności inwestycji wpływa także możliwość rozliczenia w ramach modelu prosumenckiego. Dzięki temu nie tracimy nadwyżek energii, a magazynujemy je w sieci elektroenergetycznej. W momencie zwiększonego zapotrzebowania na prąd, np. zimą, kiedy instalacja pracuje z mniejszą wydajnością, możemy odebrać 70-80% oddanej wcześniej energii.

To kiedy zwróci się koszt instalacji fotowoltaicznej, zależy od wielu różnych czynników. Odwołajmy się ponownie do przykładu trzyosobowej rodziny zużywającej rocznie 3000 kWh energii. Oszczędności z fotowoltaiki sięgną w tej sytuacji ok. 1340 złotych rocznie. Okres zwrotu z inwestycji, której koszt wyniósł 15 tysięcy złotych, wyniesie około 11 lat.

Jak zdobyć dodatkowe środki na montaż fotowoltaiki?

Aby zmniejszyć nakłady inwestycyjne, najlepiej sięgnąć po jeden z dostępnych programów dofinansowań proponowanych przez rząd oraz samorządy. Najpopularniejszym jest program Mój Prąd. W ramach jego trzeciej edycji możemy uzyskać 3 tysiące złotych (nie więcej niż 50% całej inwestycji) bezzwrotnej dotacji na zakup i montaż instalacji o mocy od 2 do 10 kWp. W przypadku wspomnianej trzyosobowej rodziny oznacza to skrócenie okresu zwrotu do około 9 lat. Można skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej, wynoszącej od 17 do 32%. Dzięki temu koszt instalacji zwróci się po jeszcze krótszym czasie. Zdaniem ekspertów najkrótszy możliwy czas zwrotu to ok. 5 lat.

Panele fotowoltaiczne pracują ze swoją pełną wydajnością nawet przez ćwierć wieku. Po tym czasie efektywność systemu spada, ale nie więcej niż o 20%! Oznacza to, że zyski z fotowoltaiki będziemy mogli czerpać przez naprawdę długie lata.

Komentarze