Fotowoltaika krok po kroku - jak zacząć oszczędzać na prądzie?

FotowoltaikaKonsumenci prywatni lub instytucjonalni, którzy zdecydowali się zainwestować w montaż instalacji fotowoltaicznej, coraz szerzej dzielą się pozytywnymi opiniami na temat oszczędności, które udało im się poczynić dzięki prywatnej mini elektrowni słonecznej. Nic więc dziwnego, że grono osób zainteresowanych montażem systemu paneli słonecznych w swoim domu lub firmie wciąż rośnie. Brak doświadczenia w tego typu inwestycjach może jednak skutkować niewystarczającą wiedzą na temat samego procesu planowania i realizacji przedsięwzięcia. Jak zatem wygląda instalacja fotowoltaiki krok po kroku i jak się do tego zabrać?

Audyt fotowoltaiczny - sprawdź, jakie masz możliwości

Większość przyszłych inwestorów, którzy nie mieli wcześniej styczności z branżą fotowoltaiczną, rozpoczyna swoje przedsięwzięcie od znalezienia profesjonalnego instalatora. Jeżeli może się on bowiem pochwalić kompleksowością swoich usług, to szybko i kompetentnie przeprowadzi każdego klienta przez cały proces planowania i montażu instalacji fotowoltaicznej. Większość firm fotowoltaicznych oferuje wykonanie bezpłatnego audytu, który powinien być pierwszym krokiem na drodze do realizacji projektu instalacji. Warto pamiętać, że skorzystanie z takiej nieodpłatnej analizy nie powinno nakładać na klienta obowiązku podpisania z firmą umowy na całość usługi. Jest to szczególnie ważne w przypadku,w którym już na etapie wykonywania audytu okaże się, że z instalatorem nie współpracuje się na takim poziomie, jak oczekiwano.

Co bada się w ramach audytu fotowoltaicznego? Przede wszystkim zużycie energii w budynku, który ma być zaopatrzany w prąd z przyszłej instalacji słonecznej. Najczęściej analizuje się w tym celu rachunki za energię wystawione w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jest to podstawa do określenia łącznej mocy, jaką powinna mieć planowana instalacja. Audyt bada także orientację, kąt nachylenia dachu, jego konstrukcję, kształt i pokrycie. Aspekty te mają wpływ na wydajność paneli słonecznych, a także sposób ich montażu i poziom skomplikowania działań leżących w gestii ekipy montażowej. Przekłada się to między innymi na koszty usługi. W ramach audytu specjalista ocenia również, jaki wpływ na wydajność całego systemu będa miały przesłony konstrukcyjne lub naturalne rzucające cień na planowaną instalację. Dodatkowo, niezwykle ważna jest ocena bezpieczeństwa, które podczas montażu będą w stanie osiągnąć instalatorzy. Uwarunkowane jest to możliwościami konstrukcyjnymi w lokalizacji wskazanej przez klienta.

Projekt, finansowanie i montaż, czyli fotowoltaika krok po kroku

Rzetelnie wykonany audyt pozwala przejść firmie fotowoltaicznej do kolejnego etapu obsługi inwestora, a więc stworzenia projektu instalacji. Bardzo ważne, aby instalator oferował w tym obszarze kompleksowe usługi, gdyż wówczas specjaliści będą najlepiej zorientowani w możliwościach inwestora wynikających z audytu. Projekt instalacji zakłada wykorzystanie konkretnego rodzaju oraz ilości paneli fotowoltaicznych przy zastosowaniu odpowiednio dobranego inwertera. W planie musi zostać ujęta łączna moc instalacji, wdrożenie niezbędnych zabezpieczeń, zastosowanie ewentualnych niestandardowych rozwiązań oraz wreszcie koszt całkowity podzespołów oraz montażu instalacji.

Po wyliczeniu kwoty, jaką inwestor będzie musiał uiścić celem zrealizowania przedsięwzięcia montażu instalacji fotowoltaicznej, powinien zastanowić się w jaki sposób sfinansować tę inwestycję. Jeżeli nie posiada na ten cel środków własnych, kompleksowo działające firmy fotowoltaiczne oferują zazwyczaj pośredniczenie w uzyskaniu kredytu, pożyczki bądź leasingu na fotowoltaikę. Warto dodać, że po zrealizowaniu przedsięwzięcia i zgłoszeniu instalacji do zakładu energetycznego, inwestor ma prawo wnioskować o przyznanie mu dofinansowania z jednego z rządowych programów takich, jak np. "Mój Prąd". Kompetentny instalator powinien zaoferować swoje usługi także w zakresie pomocy w wypełnieniu i złożeniu wniosku w odpowiedniej instytucji.

Po uregulowaniu całości lub części należności względem instalatora, inwestor może oczekiwać rozpoczęcia prac montażowych. Zazwyczaj firmy fotowoltaiczne zapewniają w tym względzie terminy od 2 do 3 dni, po których powinna rozpocząć się instalacja paneli. Najlepiej jednak sprawdzić, choćby w opiniach dotychczasowych klientów, czy czas ten jest rzeczywiście przez instalatora dotrzymywany. Sam montaż instalacji nie powinien zająć ekipie więcej niż kilka dni chyba, że już na etapie audytu został zasygnalizowany niestandardowy kształt bądź pokrycie dachu, które będą wymagały zastosowania bardziej czasochłonnych rozwiązań. Po zamontowaniu i podłączeniu wszystkich podzespołów, specjalista powinien przeszkolić inwestora w zakresie obsługi instalacji i zaoferować mu posprzedażowe wsparcie w tym zakresie.

Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej? Pamiętaj o gwarancji

Zwieńczeniem procesu inwestowania w fotowoltaikę krok po kroku są gwarancje, jakich na montaż oraz podzespoły jest w stanie udzielić instalator. Profesjonalna firma fotowoltaiczna, taka jak np. https://krajowa-energia.pl/fotowoltaika-dla-domu-panele-bezplatny-audyt/ powinna zabezpieczyć pod tym kątem interesy klienta. Trzeba bowiem pamiętać, że system fotowoltaiczny składa się z podzespołów, które mogą być zawodne, ulegać awariom bądź posiadać ukryte wady fabryczne. Zazwyczaj, najlepsi producenci paneli udzielają na swoje urządzenia nawet 25 lat gwarancji. Oznacza to, że są pewni niezawodności swoich produktów. Ważne, aby te kwestie omówić z instalatorem jeszcze przed podpisaniem umowy na wykonanie zlecenia i tym samym uczynić swoją inwestycję bardziej bezpieczną.

Komentarze