Przewaga kuchennych frontów meblowych akrylowych nad frontami lakierowanymi, czyli połysk połyskowi nie równy. Meble na wysoki połysk zarówno te do kuchni jak i salonu biją od kilku lat rekordy popularności. Elegancja i piękno takich mebli ustępuje miejsca funkcjonalności. Do nie dawna na rynku dostępne były tylko trzy rodzaje frontów meblowych na wysoki połysk.
Fronty meblowe na wysoki połysk
- popularne lakierowane, które łatwo zarysować i obić, a także wymagające częstego czyszczenia, gdyż każdy odcisk palca i smuga psuje efekt nieskazitelnego połysku
- foliowane, które choć pięknie się prezentują to bardzo łatwo je uszkodzić, gdyż cienka warstwa folii pcv nie jest odporna na zarysowania, wysokie temperatury czy wilgoć, co w przypadku mebli kuchennych stanowi poważną wadę tego materiału
- lacobel - czyli hartowane szkło oprawione w aluminiowe ramki, materiał ten jest znacznie bardziej odporny na zarysowania czy wilgoć, ale nie zapominajmy że jest to szkło, które odpowiednio mocno uderzone może się stłuc, nie stanowi to zagrożenia dla mieszkańców, gdyż zbity lacobel zachowuje się podobnie jak szyba samochodowa, czyli pęka na tysiące kawałków jednak nie wypada i nie można się nim skaleczyć.
Rewolucja wśród połysków - fronty akrylowe
Materiałem, który zrewolucjonizował rynek mebli na wysoki połysk jest coraz popularniejszy w ostatnim czasie akryl. Popularność zawdzięcza wysokiej wytrzymałości na zarysowania, obicia, wysokie i niskie temperatury. Fronty akrylowe charakteryzuje nieprawdopodobny połysk, niemalże lustrzany, który rozświetla wnętrze i dodaje mu szyku i elegancji. Ponadto meble wykonane z akrylu są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, gdyż wystarczy je przetrzeć szmatką z mikrowłókien by lśniły jak nowe. Akrylowe fronty zawdzięczają swoją wytrzymałość połączeniu okleiny z kilku milimetrowej warstwy twardego akrylu z płytą meblową i nietypowej fakturze okleiny z lewej strony, która przypomina skórkę pomarańcza, dlatego też znacznie mocniej przylega do płyty meblowej i w przeciwieństwie do innych oklein nie powinna odchodzić ani odpryskiwać nawet po wielu latach użytkowania. W praktyce skórka pomarańcza zapewnia lepsze przywieranie do płyty meblowej, niż w przypadku gładkich płyt, ponieważ mamy do czynienia z różnej grubości warstwami kleju.
Meble akrylowe - zalety i wady
Jak wszystkie meble na wysoki połysk tak i meble akrylowe są bardzo pracochłonne, gdyż na gładkiej akrylowej tafli widoczny jest każdy odcisk palca, zaciek czy kropla wody, zaletą jest natomiast łatwość ich czyszczenia, gdyż najczęściej wystarczy miękka szmatka, jednak w przypadku cięższych do usunięcia zabrudzeń można z powodzeniem zastosować gąbkę i płyn do naczyń lub dla uzyskania jeszcze większego połysku płyn do mycia szyb. Mimo, iż producent przekonuje o odporności na zarysowania nie poleca się natomiast używania do czyszczenia mebli szczotek i druciaków.
Okres ochronny akrylu
Kolejnym ważnym aspektem jest 24 godzinny okres ochronny akrylu, każda płyta akrylowa jest pokryta folią chroniącą front przed uszkodzeniem, po odklejeniu jej przez okres 24 godzin fronty się utwardzają, jest to czas kiedy najlepiej jest ich nie dotykać, w żadnym wypadku nie stosować na ich powierzchni żadnych środków czyszczących itp. Dla przykładu frontów lakierowanych nie należy myć przez okres około 21 dni od polakierowania płyty, gdyż tyle czasu potrzebuje lakier do pełnego wyschnięcia i utwardzenia.
Komentarze
http://kuchnie-wnetrza.pl