Hit ostatnich sezonów - spieki kwarcowe

Spieki kwarcoweSpieki kwarcowe należą do najczęściej stosowanych we współczesnym wnętrzarstwie materiałów pochodzenia mineralnego. Pod względem popularności dorównują już konglomeratowi, granitowi i marmurowi, a liczba decydujących się na ich użycie inwestorów stale rośnie.

To wynik ich licznych zalet - świetnego wyglądu, wytrzymałości i stosunkowo mało skomplikowanego montażu. Jeśli zainteresowały was korzyści związane z wyborem tego materiału, przeczytajcie nasz artykuł na jego temat. Wyjaśniamy w nim, jakie rodzaje spieków kwarcowych znajdziecie na rynku oraz na co powinniście zwrócić uwagę przy ich wyborze i montażu.

Czym są spieki kwarcowe i czemu warto z nich korzystać?

Mimo naturalnego wyglądu, spieki kwarcowe nie występują w przyrodzie. Powstają poprzez połączenie różnych surowców mineralnych. Do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim takie materiały jak piasek kwarcowy, iły łupkowe i skały granitowe, a pożądany wygląd uzyskuje się dzięki barwnikom. Przygotowaną tak mieszaninę kształtuje się poprzez prasowanie, a następnie wypala. Służą do tego piece hybrydowe rozgrzewające się do temperatury 1200 stopni Celsjusza, gwarantującej wysoki stopień utwardzenia gotowego produktu.

Spiek kwarcowy

Dobór materiałów oraz specjalnie opracowany proces produkcyjny przekładają się na wiele zalet spieków. Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, wśród nich największe znaczenie mają:

  • niewielka masa: przy grubości 6 milimetrów, metr kwadratowy płyty ze spieku kwarcowego waży zaledwie 15 kilogramów, co znacznie ułatwia jej montaż;

  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne: ich współczynnik twardości wynosi 6,7 w skali Mohsa;

  • odporność na wilgoć (mała nasiąkliwość) i promieniowanie UV: dzięki temu mogą być stosowane nawet w łazienkach i na zewnątrz;

  • atrakcyjny wygląd, świetnie komponujący się zwłaszcza z nowoczesnymi aranżacjami;

  • gładka powierzchnia ułatwiająca czyszczenie i zapobiegająca wnikaniu zabrudzeń w głąb struktury;

Spieki kwarcowe - gdzie można je stosować?

Atuty spieków kwarcowych sprawiają, że mogą one być stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Doskonale sprawdzają się w mieszkaniach, ale z powodzeniem można użyć ich również do aranżacji obiektów użyteczności publicznej. Najważniejsze zastosowania spieków kwarcowych to:

  • blaty kuchenne i stoły;

  • okładziny na drzwi, ściany, podłogi, parapety lub schody;

  • fronty meblowe;

  • dekoracyjne elementy elewacji domu;

  • zabudowa filarów, kominka, kuchni lub łazienki.

Spiek kwarcowy

Montaż i pielęgnacja elementów ze spieków kwarcowych

W porównaniu z kamieniem naturalnym lub konglomeratem, montaż blatów, okładzin czy frontów ze spieków jest znacznie mniej problemowy. Wynika to nie tylko z niższej wagi, ale też łatwiejszej obróbki. Kupując spieki kwarcowe na Franko.pl, możecie zamówić je z otworami w dowolnych kształtach, dzięki czemu idealnie dopasujecie je do każdego projektu.

Po zakończeniu prac docenicie też łatwą pielęgnację spieków kwarcowych. Mała nasiąkliwość tego materiału sprawia, że nie chłoną one zabrudzeń, a ich czyszczenie nie wymaga stosowania specjalistycznych środków. Wystarczy przetrzeć je szmatką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń lub mydłem, a następnie wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym.

Komentarze