Ile kosztuje ogrzewanie gazowe? Sprawdzamy czy ogrzewanie gazem się opłaca

Ogrzewanie gazoweOgrzewanie domu w naszym klimacie to podstawa. Koszty z tym związane to często ponad połowa stałych kosztów w gospodarstwie. Warto zatem sprawdzić alternatywy, które mogą skutecznie obniżyć koszta eksploatacji domu. Jakie wydatki są związane z ogrzewaniem gazowym?

Co wpływa na koszty ogrzewania domu?

Kwoty jakie płacimy miesięcznie na ogrzewanie domu w okresach grzewczych (lub przez cały rok) zależą od kilku istotnych czynników. Pierwszym i najważniejszym jest wielkość samego budynku. Jest to naturalne, że większa przestrzeń wymaga więcej czasu, oraz energii do ogrzania. Dlatego z roku na rok małe domy jednorodzinne cieszą się takim zainteresowaniem. W dobie rosnących cen, budowa dużego domu jest zwyczajnie nieopłacalna.

Drugim aspektem, który wpływa bezpośrednio na cenę ogrzewania jest stopień izolacji termicznej budynku. Czyli krótko mówiąc ocieplenie. W starych domach o "gołych" ścianach bez żadnej izolacji zapotrzebowanie na energię cieplną sięga nawet 200kWh na każdy metr kwadratowy rocznie. Jest to ogromna liczba, która zdecydowanie znacząco podwyższa rachunki. Dla porównania dom, który posiada ocieplenie, oraz wymienione okna spokojnie zadowala się energią około 110kWh na metr kwadratowy. Jak widać różnica jest blisko dwukrotna. Ciekawe są także nowe energooszczędne budynki zyskujące na popularności. W przypadku takiego domu na każdy metr kwadratowy musimy wyprodukować około 50kWh rocznie!

Oczywiście nikt nie będzie wyburzał starego domu na rzecz nowoczesnego energooszczędnego, ale inwestycja w izolację newralgicznych punktów ma jak najbardziej sens. Jest to inwestycja, która niewątpliwie się zwróci, a jej efekty będą zauważalne gołym okiem. Dlatego sugeruję w pierwszej kolejności skupić się na tym, gdzie nam nasze ciepło ucieka, a następnie przejść do kolejnych punktów.

Typ kotła również ma znaczenie!

To w jakim kotle produkujemy energię potrzebną do ogrzania domu również odgrywa kluczową rolę. Wszystko przez to, że efektywność pracy naszego kotła przekłada się w głównej mierze na to jak dużo energii jesteśmy w stanie wyprodukować z paliwa. Jeśli porównamy stare kotły z nowymi możemy uzyskać nad wyraz zaskakujące efekty badań. Gdyż to samo paliwo z tego samego źródła może dać zupełnie inne wyniki w ilości wyprodukowanego ciepła przez wgląd na zastosowanie odmiennych systemów wspomagających efektywność.

Skupmy się na kotłach gazowych. Wyróżniamy trzy typy kotłów gazowych.

Kocioł tradycyjny, który jest najtańszy i najprostszy w konstrukcji. Posiada on zamkniętą, bądź też otwartą komorę spalania. Średni koszt wytworzenia 1kWh to ok. 0.43 zł. Kocioł pulsacyjny to najbardziej zaawansowane urządzenie, które do spalania gazu wykorzystuje kondensację z systemami pulsacyjnymi. W tym kotle za 1kWh musimy zapłacić ok. 0.25 zł. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny. Zastosowany system odzyskiwania ciepła ze spalin gazu potrafi zbić cenę 1kWh do ok. 0.23 zł.

Kalkulacja kosztów przy ogrzewaniu gazowym

Dla łatwiejszych obliczeń ustalmy, że wyliczamy cenę ogrzewania domu o powierzchni 100 m2. Nasze wyliczenia będą oparte o wcześniej założone dane szacunkowe. Co za tym idzie porównamy sobie wszystkie trzy typy kotłów, oraz domów aby bardziej zobrazować różnice pomiędzy nimi.

W pierwszej kolejności obliczmy koszty ciepła w 100 metrowym domu bez ocieplenia, dla którego założyliśmy zapotrzebowanie roczne na poziomie 200kWh/m2. Zatem do ogrzania takiej powierzchni będziemy potrzebować w tym wypadku 20 000 kWh rocznie.

  • kocioł tradycyjny - 8 600 zł rocznie
  • kocioł pulsacyjny - 5 000 zł rocznie
  • kocioł kondensacyjny - 4 600 zł rocznie

Nasza testowa setka w wersji z ociepleniem i szacunkowym apetytem na energię na poziomie 110 kWh/m2 będzie wymagać 11 000 kWh rocznie. Jak to wygląda cenowo?

  • kocioł tradycyjny - 4 730 zł rocznie
  • kocioł pulsacyjny - 2 750 zł rocznie
  • kocioł kondensacyjny - 2 530 zł rocznie

W przypadku domów energooszczędnych różnice będą największe. Rocznie do ogrzania 100 m2 domu energooszczędnegomusimy wyprodukować jedynie 5 000 kWh.

  • kocioł tradycyjny - 2 150 zł rocznie
  • kocioł pulsacyjny - 1 250 zł rocznie
  • kocioł kondensacyjny - 1 150 zł rocznie

Dla kogo ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe mimo stosunkowo niskich kosztów utrzymania jest jednak wciąż droższe niż standardowy opał węglem. Dla kogo zatem jest taka metoda ogrzewania? Dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę jaką ten system daje. Nie da się tego wymienić na żadne pieniądze, gdyż ogrzewanie gazem jest najzwyczajniej w świecie intuicyjne i praktycznie bezobsługowe. Jedyne co użytkownik musi robić to kontrolować stan gazu w zbiorniku i zamówić go kiedy będzie się kończył. Nie posiadamy w tym przypadku popiołu, który trzeba wyrzucać przynajmniej raz dziennie. Nie musimy dosypywać węgla i pilnować, aby w piecu nie zgasło. Wszystko za nas wykonuje komputer, a raz ustawiona temperatura będzie utrzymywana w domu przez cały czas.

Wielu zapewne zaraz zacznie wyliczać ile kosztuje ogrzewanie najpopularniejszymi paliwami w Polsce do jakich zalicza się chociażby węgiel kamienny czy różnego rodzaju brykiety. Oczywiście różnica jest. Nie próbuję tutaj wmówić, że ogrzewanie gazem jest nadzwyczaj ekonomiczne. Należy jednak zadać sobie jedno zasadnicze pytanie. Otóż, co zyskuję dzięki tej wygodzie jaką oferuje mi ogrzewanie gazem? W pierwszej kolejności kupujemy swój czas. Pozbywamy się obowiązku chodzenia kilka razy dziennie, aby kontrolować stan w piecu. Jeśli się spóźnimy to musimy rozpalać w nim ponownie. Minimum raz dziennie należy wyczyścić popielnik, a to z kolei generuje kolejne koszta wywozu śmieci. Pomijam już całkowicie poziom czystości w samej kotłowni pozbawionej zbędnego popiołu.

Jak widać korzyści jest wiele, od nas samych jedynie zależy czy tego chcemy. Zaoszczędzony czas w ciągu doby można wykorzystać na przyjemności, pracę czy spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Do tego dochodzi również komfort, kiedy wracamy do stale ciepłego domu. Tutaj warto również nadmienić, że przy sterowaniu ogrzewaniem przez komputer mamy dużo mniejsze lub praktycznie żadne spadki temperaturowe w ciągu dnia czy nocy kiedy to pieca nie kontrolujemy. Stała dostawa ciepła z grzejników nie pozwala nazbyt wychłodzić się pomieszczeniom, meblom i murom powodując kolejne oszczędności energii traconej przy ponownym rozpalaniu w piecu.

Źródło cen: "Czym najtaniej ogrzejesz dom? Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne, gazowe, węglowe i inne?", www.zaradnyfinansowo.pl.

Komentarze

Krys
Dla zainteresowanyc h tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl
Renata
Trudno moim zdaniem jednoznacznie określić ze takie rozwiązanie będzie najlepsze. Przecież każda powierzchnia do ogrzania jest inna - ba! każdy teren wymaga innego zapotrzebowania energetycznego. Nam akurat bardziej podpasowała jednak pompa ciepła vitocal z Levady niż piecyk gazowy, który zresztą też na początku braliśmy pod uwagę