Inteligentny dom dla początkujących

Inteligentny domRaczej trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat, a nawet nasz dom, bez elektroniki. Nie zatrzymamy postępu technologicznego i nic w tym złego, ponieważ nie ma się czego obawiać. Odpowiednio dobrany sprzęt z kategorii smart house pomoże nam w codziennym funkcjonowaniu, a niekiedy może nawet uratować życie. Warto prześledzić nowinki elektroniczne i wybrać coś dla siebie.

Niech stanie się światłość!

Jeżeli chcemy mieć tzw. inteligentny dom, czujniki światła to podstawa. Przydadzą się szczególnie w takich miejscach, jak: weranda, ganek, garaż, a nawet balkon. Mogę uchronić przed bolesnym wypadkiem, jeżeli nie zdołamy w ciemnościach odnaleźć klasycznego włącznika światła. Czujniki światła przy wjeździe na podjazd, docenią z kolei nasi goście, jeżeli dookoła nie ma zbyt wielu latarni. Czujnik światła, to także przydatny gadżet w kuchni, szczególnie pod szafkami nad blatem. Ułatwia pracę, bo światło włączysz jednym płynnym ruchem dłoni, bez konieczności dotykania czegokolwiek.

Inteligentne oświetlenie jest obsługiwane za pomocą dedykowanego sterownika lub aplikacji na smartfona. Dzięki temu z dowolnego miejsca w domu lub mieszkaniu, możemy sterować oświetleniem w reszcie pomieszczeń. Nie musimy także wstawać z kanapy, jeżeli chcemy nieco przyciemnić lub rozjaśnić światło w salonie.

Kto chce się dostać do twojego domu?

Domofon z kamerą, to bardzo przydatne urządzenie w dzisiejszych czasach. Pozwala zweryfikować, kim naprawdę jest osoba, która próbuje dostać do naszego mieszkania lub domu. Bardzo przydatne dla samotnych starszych osób, ponieważ duży wyświetlacz pozwoli zobaczyć dokładnie osobę po drugiej stronie drzwi. To także możliwość ograniczenia działalności akwizytorów, którzy regularnie zasypują nasze skrzynki pocztowe ulotkami. Kamery w domu można połączyć z monitoringiem zewnętrznym, dzięki czemu będziemy wiedzieli, czy ktoś nie próbuje bezprawnie dostać się na nasz teren. Uzupełnieniem i kamery zewnętrznej może być również czujnik ruchu.

Na rynku dostępne są również wizjery elektroniczne, które zapewniają dużo lepszy obraz, aniżeli klasyczny "judasz".

Inteligentne czujniki

Czujniki dymu i gazu to gadżet, który powinien znaleźć się w każdym domu, gdzie jest piec gazowy lub węglowy, a także łazienkowy piecyk do grzania wody. Pamiętajmy, że niektórych szkodliwych substancji nie wyczujemy od razu, co może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego warto zadbać o zainstalowanie czujnika dymu lub gazu, aby zapewnić spokój sobie oraz domownikom. To nie tylko kwesta mody, ale zachowania podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Czujnik poinformuje także o awarii urządzenia docelowego, co pozwoli odpowiednio szybko zareagować.

Kontrolowanie temperatury mieszkania

Przydatnym elementem wyposażenia komfortowego, inteligentnego wnętrza jest także czujnik temperatury. Pozwala on na utrzymanie konkretnego poziomu ciepła w mieszkaniu, wykrywa utraty ciepła, np. nagłe otwarcie okna. Dzięki temu czujnik pozwala na optymalne zarządzanie energią, czyli po prostu na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Jeżeli mamy problem z utrzymaniem prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, możemy zdecydować się na urządzenie dwa w jednym. Wówczas czujnik temperatury jest połączony z czujnikiem wilgotności. Takie urządzenie przyda się szczególnie alergikom lub osobom, które wyjątkowo źle znoszą przesuszone powietrze w mieszkaniu. W przypadku większości modeli można je połączyć z aplikacją na smartfona.

Komentarze