Jak bezpiecznie korzystać z drabin przystawnych?

Drabina przystawnaPrace z wykorzystaniem drabiny, w tym również przystawnej, zaliczane są do prac niebezpiecznych. Praca na drabinie przystawnej opartej o ścianę budynku, może być jeszcze bardziej ryzykowna, ze względu na mniejszą stabilność tego sprzętu. Aby uniknąć nieprzewidzianych wypadków, przed rozpoczęciem pracy, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami pracy na drabinie. Oto one.


Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jak w przypadku każdego sprzętu, przed zakupem drabiny przystawnej warto zapoznać się z parametrami produktu oraz instrukcją bezpiecznego użytkowania. Należy zwrócić uwagę na charakter wykonywanej pracy. Drabina przystawna jest bardzo uniwersalnym sprzętem - nie oznacza to jednak, że sprawdzi się w każdych warunkach.

Stabilność

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy podłoże na którym będzie postawiona jest równe, twarde i stabilne. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia lub chwiania się drabiny podczas ruchu. Należy również pamiętać o tym, aby końce górnych krawędzi były podparte o stabilną, prostą powierzchnię. Jeśli jest możliwość dodatkowego przymocowania drabiny np. do rynny, to jest to jak najbardziej wskazane. Jeśli już rozłożymy drabinę na stabilnym podłożu, to pamiętajmy o tym, aby kąt pomiędzy nim a drabiną, wynosił około 65°-75°. Drabina oparta zbyt blisko budynku lub zbyt płasko względem ziemi to większe ryzyko upadku.

Waga

Korzystając z drabiny, należy mieć na uwadze maksymalną nośność, którą określił producent. Maksymalne obciążenie dotyczy wagi użytkownika, ale także wagi przedmiotów, które są za jej pomocą transportowane.

Zasada 2+1

Chcąc pracować bezpiecznie na drabinie, warto pamiętać o jednej zasadzie dotyczącej zachowania równowagi. Zawsze ciało powinno mieć 3 punkty styku z drabiną: 2 ręce i 1 noga lub 2 nogi i 1 ręka. Stosowanie się do tej prostej reguły, pozwala pracować w sposób odpowiedzialny i kontrolowany.

Przegląd techniczny

Obowiązkowo, przed użyciem drabiny, należy sprawdzić jej stan techniczny. Skontrolowanie sprawności sprzętu to pierwszy krok do efektywnej i komfortowej pracy. Sprawdźmy więc, czy aby na pewno wszystkie elementy drabiny są dobrze zamocowane - luźne przemieszczanie się części względem siebie jest niedopuszczalne.

Normy

Sprawność drabiny regulują europejskie normy PN-EN 131. Zgodność z nimi potwierdza certyfikat TUV dołączony do produktu. Przed zakupem, dowiedzmy się, czy produkt takowy posiada.

Drabiny przystawne świetnie sprawdzą się w warsztatach, na placach budowy, czy na halach produkcyjnych. Mogą okazać się niezastąpione również podczas zwykłych prac w domu lub w ogrodzie. Decydując się na tego typu drabinę, wybierz tę z oferty renomowanego producenta.

Dowiedz się więcej o drabinach przystawnych na https://www.alve.pl/oferta/drabiny-aluminiowe/drabiny-przystawne,237.

Komentarze