Jak dbać o drewniany domek rekreacyjny?

Domek rekreacyjnyWiele osób marzy o drewnianym domku letniskowym, w którym można spędzić miło wolny czas. Idealnie sprawdza się podczas wakacji, otoczony zielenią i umożliwiający wypoczęcie od zgiełku miasta i codziennej rutyny. Ceny takich domków z drewna nie są wysokie, stają się wręcz coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów. Jest to świetna inwestycja, która nie traci na wartości.

Jak dbać o drewniany domek, aby pięknie się prezentował i służył przez lata?

Istotne w całej inwestycji jest to, żeby odpowiednio zadbać o drewniany domek. Trzeba pamiętać o regularnym myciu i impregnacji drewnianej elewacji, aby zachowała prawidłowy stan wizualny i była wytrzymała. Na szczęście obecnie do dyspozycji jest wiele ułatwień w postaci gotowych preparatów, wielorakich sprzętów i mniej lub bardziej profesjonalnych urządzeń.

Odpowiednia pielęgnacja drewnianego domku sprawi, że będzie się pięknie prezentował, zachowa swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne. Trzeba pamiętać o tym, że nie wystarczy jednorazowe nałożenie jakiegoś preparatu raz na kilka lat, bo elewacja drewniana jest każdego dnia narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Problem stanowi promieniowanie słoneczne, opady atmosferyczne, owady, porosty. Drewno i woda to najgorsze połączenie - wilgoć przyczynia się do niszczenia surowca, sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Koniecznością staje się regularne malowanie drewnianej elewacji domku letniskowego i przeprowadzanie różnych zabiegów impregnacyjnych. Zaleca się robić to co trzy lata, aby nieruchomość nie straciła na wartości i służyła użytkownikom przez wiele lat. Przykładowo drewno sosnowe wymaga wielokrotnej impregnacji - może być tylko pomalowane impregnatem lub w nim zanurzone. Drewno modrzewiowe jest odporne na działanie wody, ale niestety bardzo drogie. Zdecydowanie częściej wybór pada na drewno świerkowe, jodłowe czy wymienione wcześniej sosnowe.

Pierwszą czynnością będzie czyszczenie drewna, co można zlecić firmie zewnętrznej lub wykonać samodzielnie. Im domek będzie miał większą powierzchnię, tym trudniej przeprowadzić wszystkie zabiegi. Nie trzeba jednak sięgać po profesjonalny sprzęt ani specjalistyczne preparaty, bo wystarczy tak naprawdę wiadro wypełnione ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego i miękka szczotka. Za jej pomocą można pozbyć się zabrudzeń z drewnianej elewacji, łącznie z plamami, osadami i zaciekami.

Jako że drewno jest podatne na działanie wody, mogą rozwinąć się różne grzyby i pleśnie. Należy im przeciwdziałać, stosując odpowiednie środki - w sklepach nie brakuje specjalistycznej chemii na tego typu problemy, ale zawsze trzeba pamiętać o stosowaniu jej zgodnie z zaleceniami producenta. Nakłada się je na oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię, a po upływie określonego czasu zmywa czystą wodą.

Można poprzestać na czyszczeniu, jeśli wszystkie deski są w dobrym stanie, a nałożony poprzednim razem impregnat nadal spełnia swoje funkcje. Przy pojawieniu się jakichkolwiek uszkodzeń i siedlisk owadów koniecznością będzie zaimpregnowanie powierzchni.

Konserwacja domu z drewna - jak zaimpregnować ten naturalny surowiec?

Drewnu nie służą opady atmosferyczne, szczególnie kwaśne deszcze, które niszczą jego strukturę. Problemem jest także wysoka wilgotność powietrza, co ma często miejsce w przypadku domku otoczonego roślinnością, znajdującego się niedaleko źródła wody lub mieszczącego się w lesie. Wahania temperatury także stanowią problem. Jeśli zauważy się szarzenie desek, ogniska pleśni i grzybów, rozwijające się porosty, przetarcia, rysy, uszkodzenia, należy jak najszybciej zdecydować się na renowację elewacji drewnianej.

Pierwszym krokiem będzie pozbycie się starej warstwy lakieru czy farby. Można ułatwić sobie pracę, sięgając po szlifierkę i papier ścierny - na początku gruboziarnisty w celu usunięcia zabrudzeń, osadów, patogenów, zarysowań, a na koniec drobnoziarnisty do zmatowienia powierzchni. Jeśli warstwa ochronna nie jest uszkodzona, to nie trzeba stosować szlifierki, wystarczy oczyścić ją i zmatowić za pomocą papieru ściernego. Nierzadko zdarza się tak, że w drewnie powstaną ubytki, które należy wypełnić. W tym celu wystarczy zastosować masę szpachlową przeznaczoną do drewna. Tak przygotowana powierzchnia jest już gotowa do położenia na nią impregnatu do drewna - zawsze trzeba sprawdzić, czy nadaje się on do stosowania na zewnątrz.

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów impregnatów do drewna, dlatego należy dobrze przemyśleć swój zakup. Nie powinno się sięgać po najtańsze rozwiązanie, bo będzie to tylko pozorna oszczędność. Kiepskiej jakości preparat nie spełni należycie swojej funkcji, będzie mało skuteczny. Nadal częstym wyborem są tradycyjne impregnaty na bazie alkoholu, zawierające rozpuszczalniki czy lakiery. Mają one jednak sporo wad pomimo tego, że są stosunkowo tanie. Nie można mówić w ich przypadku o oddychaniu drewna, trzeba też liczyć się z łuszczeniem się nałożonej powłoki, co nie wygląda estetycznie i stanowi dodatkowe utrudnienie. Warto zdecydować się na impregnat do drewna na bazie naturalnych składników, za czym przemawia wiele zalet tego rozwiązania:

  • Naturalne impregnaty do drewna są w pełni bezpieczne, przyjazne człowiekowi i środowisku.
  • Stanowią skuteczną ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych w postaci promieniowania słonecznego, deszczu, śniegu itd.
  • Chronią drewnianą elewację przed gniciem, rozwojem pleśni i grzybów.
  • Zabezpieczają deski przed szkodnikami, przyczyniającymi się do niszczenia drewna.
  • Impregnaty na bazie składników naturalnych mogą być pokrywane innymi środkami w przyszłości.
  • Są skuteczne i ekonomiczne, gdyż nie wymagają częstej aplikacji. Za ich pomocą można zaimpregnować drewnianą elewację raz na kilkanaście lat.

Za pomocą impregnatu można nie tylko zabezpieczyć drewnianą elewację, ale też zmienić jej zabarwienie. Preparaty mogą być bezbarwne lub mieć konkretny kolor. Jeśli chce się podkreślić naturalne piękno drewna, jego unikalną strukturę, to warto wybrać impregnat transparentny lub ewentualnie biały. Istotne jest to, aby zabieg impregnacji został przeprowadzony zaraz po wybudowaniu domku letniskowego, a następną warstwę powinno się zaaplikować po sześciu miesiącach, po czym po upływie roku trzecią. Tak zabezpieczona elewacja drewniana może być impregnowana już rzadziej, nawet co kilka lat.

Źródło: www.drewnolandia.pl.

Komentarze