Jak dobrać brodzik do prysznica?

Brodzik do prysznicaStuletnia walka pomiędzy wanną a prysznicem coraz częściej kończy się zwycięstwem tego drugiego. W nowoczesnych łazienkach zabiegani właściciele chcą odczuwać komfort, jaki zapewnia im szybkie odświeżenie się pod natryskiem. Jego zaletą jest też możliwość dowolnej modyfikacji kabiny oraz dostosowania jej konstrukcji do potrzeb użytkowników i dostępnej przestrzeni. Ważną jej częścią jest brodzik.

Kabina z brodzikiem czy bez?

Brodzik od zawsze był uważany za integralną część kabiny prysznicowej. Jego obecność gwarantowała skuteczne odprowadzenie ścieków do odpływu kanalizacji. W większości dawnych kabin połączenie brodzika z obudową zapewniało izolację zewnętrznej strefy przed działaniem wilgoci. Obecnie stosuje się nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, które pozwalają na wyeliminowanie tego elementu. Brudna woda w takich kabinach jest odprowadzana bezpośrednio przez podłogę, za pomocą zamontowanego w niej odpływu liniowego.

Kabiny bez brodzików mają wiele zalet funkcjonalnych. Są też estetyczne i bardzo eleganckie. Jednak ich montaż nie zawsze jest możliwy ze względu na wymagania architektoniczne. Brodzik również ma liczne zalety. Wyznacza strefę kąpieli, a przy szczelnej obudowie - minimalizuje ryzyko przenoszenia wilgoci na ściany łazienki czy znajdujące się w niej meble. Odpowiednio głęboki może też spełnić funkcję mini wanny czy pojemnika do namoczenia prania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze brodzika?

Dostępność brodzików prysznicowych jest bardzo duża, a poszczególne modele różnią się kształtem, wymiarami, głębokością oraz materiałem, z którego zostały wykonane. W ofercie sklepu Twoja Bateria są zarówno brodziki prysznicowe prostokątne, jak i kwadratowe w różnych wariantach. Cechy, które są ważne przy wyborze właściwego modelu, to przede wszystkim:

  • kształt brodzika dopasowany do typu kabiny - prostokątny, kwadratowy, półokrągły narożny,
  • wymiary boczne - w ofercie sklepów są dostępne brodziki, w których krótszy bok ma od 70 do 109 cm a dłuższy - od 80 do 209 cm, przy czym liczba kombinacji jest ogromna,
  • głębokość brodzika - wysokie ścianki mogą utrudniać wchodzenie dzieciom lub osobom starszym, niskie będą sprzyjać wychlapywaniu wody,
  • średnica odpływu,
  • materiał wykonania - obecnie brodziki produkuje się głównie z akrylu i konglomeratów, dawniej wykonywano je też z metali bardziej podatnych na korodowanie,
  • kolor - te elementy są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, od białych, przez kremowe i piaskowe po czarne.

Dodatkowe udogodnienia

Typowe brodziki mają formę prostego zbiornika z płaskim dnem i podwyższonymi brzegami. Nie są to jedyne modele dostępne w sprzedaży. Decydując się na głębszy wariant, w którym możesz np. kąpać małe dziecko, warto zwrócić uwagę na różne udogodnienia. Mogą to być np. powierzchnia antypoślizgowa lub specjalna półeczka do posadzenia dziecka czy położenia mydła.

Jeśli poszukujesz modelu brodzika o atrakcyjnym designie, do wyboru masz też wersje stylizowane na szary kamień lub cement, koralowe, czarne i w wielu innych odmianach. Ta różnorodność pozwoli na dopasowanie nie tylko wymiarów, ale też wzornictwa do ogólnej aranżacji łazienki.

Komentarze