Jak dobrać klamkę do okna?

Dobór klamek do okienKlamka, którą wybieramy do okna, powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Najczęściej decydujemy się na zakup klamek do okien, ale również klamka może nam posłużyć do otwierania i zamykania drzwi balkonowych oraz tarasowych. Klamki okienne mogą być również elementem dekoracyjnym okna. Mimo iż jest to niewielki element stolarki okiennej i nie ma większego znaczenia przy wyglądzie, to jednak klamka powinna być idealnie dopasowana do pomieszczenia, w których będzie użytkowana.

Funkcjonalne klamki do okien

Klamka do okien lub drzwi balkonowych albo tarasowych, przede wszystkim musi spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest prawidłowe działanie. Za pomocą klamki powinniśmy swobodnie otwierać i zamykać okna oraz drzwi, a dodatkowo powinna ona być kompatybilna z rodzajem skrzydła, które obsługuje.

Klamki zbytnio nie różnią się od siebie, ale te występujące w oknach rozwierno-uchylnych są zupełnie inne niż te zamontowane w oknach rozwiernych. Tak samo jest w przypadku drzwi balkonowych, ponieważ inne będą występować w drzwiach rozwierno-uchylnych, a inne w drzwiach przesuwnych. Klamka ma więc ogromne znaczenie użytkowe i musi być prawidłowo zamontowana, aby umożliwić korzystanie z całego potencjału w oknach lub drzwiach balkonowych.

Klamki różnią się od siebie między innymi materiałem, z którego zostały wykonane, a także dodatkowymi cechami. Klamki do okien mogą posiadać dodatkowe przyciski, a nawet specjalny zamek na kluczyk. Najpopularniejsze klamki wykonane są z aluminium oraz tworzywa sztucznego.

Różne rodzaje klamek

Klamki okienne oraz balkonowe mogą zostać wykonane z metalu lub plastiku albo aluminium, ale również mogą być połączeniem wszystkich materiałów. Najczęściej klamki plastikowe występują w oknach plastikowych i producenci okien PCV zawsze w takich oknach dodatkowo montują specjalne klamki wykonane z tworzywa PCV.

Bardzo dobrym materiałem, który służy do produkcji klamek balkonowych i okiennych jest również metal. Klamki wykonane najczęściej zostają z mosiądzu lub stali, ale także możemy spotkać na rynku klamki cynkowo-aluminiowe. Najpopularniejsze na rynku są klamki wykonane z PCV w połączeniu z aluminium, a także te wyprodukowane z plastiku z połączeniem mosiądzu.

Klamki dzielą się również ze względu na budowę i kształt. Najczęściej są one jednoramienne oraz dwuramienne. Klasyczne jednoramienne klamki najczęściej montowane są przy zwykłych oknach, które posiadają kształt standardowy. Natomiast dwuramienne klamki przypominają kształt kotwicy i mogą mieć zarówno wygląd klasyczny, ale także specjalnie stylizowany i nowoczesny. Wszystko zależy głównie od tego, w jakim miejscu będą montowane klamki, ponieważ można je również zaprojektować na indywidualne zamówienie.

Każdy właściciel posiadający okno drewnopodobne lub w nietypowym kolorze powinien również zdecydować się na klamkę, która będzie dopasowana kolorem do całego okna. Wybierając okna do domu, warto postawić na wybór klamki, która będzie wykonana z tego samego materiału oraz w tym samym lub bardzo podobnym kolorze.

Źródło: sklep.winkhaus.pl.

Komentarze