Jak dobrać kwiaty na balkon? - zacieniony, słoneczny, wietrzny balkon

Kwiaty na balkonNie ma uniwersalnych gatunków kwitnących roślin letnich, które sprawdzą się na każdym balkonie bez względu na to, jakie warunki na nim panują. Aby cieszyć się pięknymi kaskadami kwiatów przez całe lato, trzeba odpowiednio dobrać gatunki. Jeśli zrobimy to źle, to rośliny będą kiepsko rosły i słabo kwitły, a ich codzienna pielęgnacja będzie bardzo trudna.

Inne gatunki nadają się na balkon zacieniony o wystawie północnej, a inne sprawdzą się na bardzo słonecznym wychodzącym na południe. Wybierając kwiaty, warto także wziąć pod uwagę warunki wietrzenie na nim panujące. Jeśli jest to osłonięta loggia, to wiatr nie połamie pędów, ale już na przykład w przydatku odsłoniętego balkonu szczytowego nie trudno nie tylko o zniszczenie roślin przez wiatr, ale również będziemy narażeni na ciągły bałagan spowodowany rozwiewanymi po całym balkonie przekwitniętymi kwiatami. Można tego uniknąć, sadząc odpowiednie gatunki roślin.

Sprawdź, jak dobrać kwiaty do warunków panujących na balkonie.

Jakie kwiaty nie nadają się na słoneczny balkon?

Najbardziej słoneczne są balkony i tarasy o wystawie południowej, gdzie słońce operuje bardzo silnie właściwie przez cały dzień. Jednak duże nasłonecznienie występuje również na balkonach wychodzących na południowy wschód oraz południowy zachód. Nie wszystkie rośliny będą dobrze rosły w warunkach silnego nasłonecznienia. Nie sprawdzą się tutaj gatunki cieniolubne, które wystawione na silne słońce nie tylko będą bardzo szybko więdnąć i słabo kwitnąć, ale również ich liście mogą ulec poparzeniu do tego stopnia, że rośliny całkowicie zmarnieją.

Do uprawy na bardzo słonecznym balkonie lub tarasie nie nadają się takie gatunki popularnych kwiatów letnich jak:

1. Niecierpek

Zarówno niecierpki walleriana, jak i nowogwinejskie to rośliny wybitnie cieniolubne. Są one bardzo wrażliwe na nadmiar słońca i zdecydowanie powinny rosnąć w cieniu. Najodpowiedniejszy będzie dla nich balkon lub taras wystawie północnej. W miejscu silnie nasłonecznionym będą więdły, a ich liście będą poparzone. Nie będą również kwitły. Z kolei w cieniu kwiaty niecierpków są naprawdę przepiękne. Pamiętajmy, że niecierpki są niezwykle wrażliwe na niedobór wody i wymagają częstego podlewania nawet na zacienionym balkonie. Z pewnością więc nie są to rośliny odpowiednie dla osób zapominalskich lub takich, które często wyjeżdżają.

Niecierpek
Niecierpek

2. Żurawka

Żurawki to piękne i bardzo trwałe byliny, które najczęściej uprawia się w ogrodzie, ale nadają się również do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach. Żurawka bardzo ładnie się rozrasta. Jej główną ozdobą są liście, ale gatunek też również wytwarza subtelne kwiaty. Niestety rośliny nie będą dobrze rosły na każdym stanowisku.

W ogrodzie najlepiej posadzić je w cieniu drzew lub krzewów, a na balonie w miejscu bez silnego promieniowania słonecznego. W ostrym słońcu liście żurawek ulegają poparzeniu, ponadto rośliny więdną i wymagają bardzo obfitego podlewania. Lepiej więc zrezygnować z ich uprawy na stanowisku wychodzącym na południe i zdecydować się na posadzenie innego gatunku, który będzie czuć się dobrze w pełnym słońcu.

3. Fuksja

Fuksja to wyjątkowej urody roślina o zwisających pędach i kwiatach o charakterystycznym kształcie, które mogą być ciemno lub jasnoróżowe, różowo- fioletowe, różowo-białe, a u niektórych odmian również szkarłatne czy szkarłatno-białe. Fuksje w pełnym rozkwicie wyglądają po prostu zjawiskowo. Kwiatów jest bardzo dużo, a roślina dosyć szybko i mocno się rozrasta. Jest jednak jeden warunek sukcesu w jej uprawie - fuksja powinna rosnąć w cieniu. Wystawiona na silne słońce po bardzo krótkim czasie zwiędnie. Liście mogą ulec poparzeniu, a kwiaty i pąki kwiatowe będą zasychać i opadać. Pamiętajmy więc, by nie sadzić fuksji na słonecznym balkonie.

Fuksja
Fuksja

4. Bluszczyk kurdybanek

Ta niezwykłej urody płożąca się i pnąca roślina ma drobne listki i urocze niebieskawe kwiaty, które zakwitają wiosną. Bluszczyk kurdybanek i bluszcz pospolity to dwa różne gatunki. Bluszczyk jest drobny i raczej nie osiąga dużych rozmiarów. Jego listki są delikatne, a roślina jest dosyć wrażliwa. Jest to gatunek cieniolubny, który nie będzie czuł się dobrze w miejscach słonecznych.

5. Lobelia

Lobelia to bardzo delikatna roślina. Co prawda rozrasta się ona bardzo mocno i pięknie obficie kwitnie, ale jej pędy, kwiaty i liście są subtelne i cienkie. Roślina na południowym balkonie będzie bardzo cierpieć. Z pewnością byłaby narażona na szybkie więdnięcie i wymagałaby bardzo częstego podlewania- w upalne dni nawet trzy razy w ciągu dnia. Niestety także podczas upałów na stanowisku, gdzie słońce bardzo silnie operuje, lobelie często po prostu usychają.

Lobelia
Lobelia

Jakie kwiaty nie nadają się na zacieniony balkon?

Wśród letnich roślin kwitnących jest też wiele gatunków, które wprost uwielbiają słońce i zupełnie nie nadają się na zacienione balkony. W cieniu będą one bardzo słabo kwitły i marnie się rozrosną. Może też dojść do etiolacji ich pędów - staną się one nadmiernie wydłużone i blade.

Na zacienionych balkonach i tarasach lepiej więc nie sadzić takich gatunków roślin jak:

1. Pelargonia

Zarówno klasyczne pelargonie angielskie, jak i te rabatowe oraz bluszczolistne zwisających pędach kochają słońce. Są one dosyć odporne na niedobór wody i z pewnością nie będą więdnąć nawet w czasie upałów. Oczywiście rośliny należy regularnie podlewać i nawozić, ale do ich pięknego kwitnienia przez całe lato niezbędne jest także słoneczne stanowisko. W cieniu pelargonie rosną, ale nie rozkrzewiają się tak ładnie, a ich kwitnienie jest bardzo słabe.

2. Surfinie

Choć surfinie to delikatne rośliny o dosyć wiotkich pędach i dużej wrażliwości na niedobór wody, to jednak do obfitego kwitnienia potrzebują one słonecznego stanowiska. W cieniu nie tylko kwiatów będzie mało, ale też pędy będą blade i nadmiernie wydłużone, a roślina słabo się rozkrzewi. Wybierając kwiaty na balkon, pamiętajmy, że pielęgnacja surfinii jest o wiele trudniejsza niż pelargonii. Rośliny ze względu na delikatne pędy są nieodporne na silne wiatry i bardzo nie lubią suszy. Trzeba więc je często i dosyć obficie podlewać.

Lepiej nie sadzić ich na balkonie zacienionym o wystawie północnej, bo będą tam mało dekoracyjne, ale ich uprawa może okazać się trudna także w silnym słońcu na balkonach i tarasach wychodzących na południe. Ten gatunek jest dobrym wyborem na stanowiska pośrednie na przykład takie o wystawie południowo- wschodniej lub południowo-zachodniej bądź północno- wschodniej czy północno-zachodniej.

3. Aksamitki

Aksamitki to bardzo wdzięczne, łatwe w uprawie i odporne rośliny. Pamiętajmy jednak, że nie będą one ładnie kwitły w cieniu. Na stanowiskach zacienionych, gdy lato okaże się deszczowe, są one także bardziej narażone na choroby grzybowe. Wszystkie gatunki aksamitek bardzo dobrze czują się w miejscach jasnych i słonecznych. Są one dosyć odporne na krótkotrwały niedobór wody, ale jeśli chcemy, by ładnie obficie kwitły, warto pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Aksamitki
Aksamitki

4. Lawenda

Lawenda to roślina śródziemnomorska, która wręcz kocha słońce. To właśnie na bardzo słonecznych stanowiskach najobficiej kwitnie, a jej pędy wydzielają najsilniejszy aromat. Lawenda nie nadaje się do uprawy w cieniu. W warunkach dużego zacienienia słabo się rozrośnie i nie będzie obficie kwitła. Ten gatunek zdecydowanie lepiej sprawdzi się na balkonach i tarasach o wystawie południowej, południowo-zachodniej czy południowo- wschodniej niż na tych wychodzących na północ.

5. Heliotrop

Heliotropy to przepiękne duże rośliny o fioletowych silnie pachnących wanilią kwiatach. Są one uwielbiane przez owady - szczególnie upodobały je sobie motyle. Heliotrop nie jest trudny w uprawie, ale wymaga dobrych warunków wzrostu. Aby roślina był okazała i ładnie kwitła, koniecznie posadźmy ja w miejscu słonecznym. W cieniu gatunek ten nie będzie obficie kwitł.

Jakie kwiaty nie nadają się na wietrzny balkon?

Oprócz nasłonecznienia wybierając kwiaty na balkon albo taras warto wziąć pod uwagę także warunki wietrzne na nim panujące. O ile na obudowanym balkonie (loggii) będą się dobrze czuły w zasadzie wszystkie rośliny, to już na takim nieosłoniętym od wiatru wiele gatunków będzie kiepsko rosło. Gatunki o bardzo delikatnych lub kruchych pędach będą narażone na połamanie. Z kolei te o subtelnych kwiatach na wietrznym balkonie będą bardzo śmiecić. Przy każdym powiewie wiatru bowiem drobne przekwitnięte kwiatki będą rozprzestrzeniać się po całym balkonie.

Odradzamy więc sadzenie na bardzo wietrznym balkonie takich gatunków jak:

  • pelargonia bluszczolistna,
  • surfinia,
  • lobelia,
  • fuksja,
  • begonia kaskadowa.

Jeśli więc na nasz balkon często wpadają silne podmuchy wiatru, to wybierzmy raczej rośliny to solidniejszym pokroju. Zrezygnujmy z tych o zwisających pędach. Na przykład zamiast pelargonii bluszczolistnej wybierzmy rabatową lub angielską. Wybierając kwiaty na balkon czy taras oprócz ich wymagań stanowiskowych, warto także wziąć pod uwagę ich zapach. Choć wśród popularnych balkonowych i tarasowych roślin ozdobnych raczej nie ma gatunków o bardzo intensywnym nieprzyjemnym zapachu, to jednak dla osób szczególnie wrażliwych woń niektórych roślin może się okazać trudna do zniesienia.

Do gatunków ozdobnych o specyficznym zapachu, który nie wszystkim będzie odpowiadał, możemy zaliczyć na przykład takie rośliny jak aksamitki czy nagietki oraz szachownica cesarska. Z kolei spośród krzewów, które wiele osób sadzi na tarasach w dużych ozdobnych donicach nie sprawdzi się czarny bez, którego kwiaty mają bardzo specyficzny mdły i duszący zapach.

Komentarze