Jak dobrać moc grzewczą kominka do wielkości domu?

KominekZakup kominka do domu wiąże się z szeregiem istotnych decyzji - trzeba przemyśleć wybór technologii wkładu, rodzaj opału, sposób codziennej eksploatacji i aspekty aranżacyjne. Najważniejszą, choć marginalizowaną kwestią, jest moc grzewcza kominka dobrana odpowiednio do kubatury budynku. Jeśli będzie zbyt niska, kominek nie sprawdzi się jako źródło ciepła. Zbyt wysoka moc grzewcza doprowadzi do przegrzania budynku, czyli dyskomfortu domowników i kosztownych strat energii. Jak dobrać moc kominka do wielkości domu? To nie takie trudne!

Jak przygotować się do zakupu kominka?

Decyzji zakupowych nie warto podejmować z marszu. Zdecydowanie lepiej jest dobrze przygotować się do zakupu kominka - przemyśleć kilka kwestii, poczytać o nowoczesnych technologiach, zasięgnąć opinii ekspertów i oszacować budżet.

Czy kominek ma być głównym źródłem ogrzewania?

Polskie prawo w kwestii ogrzewania budynków jest jednoznaczne - kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Mimo to, dzięki nowoczesnym technologiom grzewczym, palenie w kominku może być głównym sposobem ogrzewania całego domu i jeszcze z powodzeniem zaoszczędzić nieco środków w sezonie grzewczym.

Jeśli jednak kominek ma ogrzewać całą powierzchnię domu, to trzeba go połączyć z instalacją grzewczą - centralnym lub podłogowym ogrzewaniem - bądź zorganizować w budynku system dystrybucji gorącego powietrza. Decyzję należy podjąć przed zakupem.

Ile pomieszczeń ma ogrzać kominek?

Kominek może być też jedynie dodatkowym źródłem ogrzewania - emitować ciepło w salonie bądź ewentualnie rozprowadzać je po sąsiednich pomieszczeniach. W takim wypadku sprawdzi się nieco inna technologia, a potrzebna moc grzewcza będzie niższa.

Przed zakupem trzeba też zdecydować się na lokalizację kominka oraz sprawdzić, jaki rodzaj komina został wybudowany. Jeśli jeszcze go nie ma, warto oddać całość prac jednej firmie. W Kominki-Godzic działamy kompleksowo - doradzamy, zapewniamy sprawdzone rozwiązania i przeprowadzamy wszystkie prace montażowe.

Jak obliczyć moc grzewczą kominka?

Najważniejszą kwestią z praktycznego punktu widzenia jest dobór właściwej mocy grzewczej kominka. Trzeba jedynie znać kubaturę (objętość) budynku - niezbędne obliczenia można wykonać samodzielnie lub poprosić specjalistów o wyliczenie właściwej wartości. To prosty wzór:

D= V × G × Dt [W]

  • D - strata ciepła, czyli potrzebna moc grzewcza w watach.
  • V - kubatura budynku w m³ (objętość).
  • G - współczynnik przenikalności cieplnej W/°C/ m³ (w nowo budowanych, dobrze izolowanych domach ma wartość 0,75).
  • Dt - różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku (zwykle przyjmuje się 40°C - dotyczy skrajnych sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz spada do -20°C, a wewnątrz musi utrzymać się na poziomie +20°C).

Jaka moc kominka do domu o powierzchni 100 m²?

Załóżmy powierzchnię domu na poziomie 100 m² i wysokość ścian 2,5 m, czyli kubaturę 250 m². Podłóżmy wszystkie wartości do wzoru.

D= 250 m² × 0,75 × 40°C = 7500 W

7500 W to 7,5 kW. Do wyliczonej wartości należy dodać jeszcze ok. 15% "na zapas", więc potrzebna moc kominka to 9 kW.

Dlaczego odpowiedni dobór mocy grzewczej jest ważny?

Nietrudno wyobrazić sobie konsekwencje wyboru kominka o niewłaściwej mocy grzewczej, choć zwykle po prostu się o tym nie myśli. Kominek o mocy niższej niż wynosi zapotrzebowanie, nie będzie w stanie zapewnić wystarczającej ilości ciepła. Jeśli jednak ma pełnić funkcję wyłącznie ogrzewania dodatkowego, wtedy jakoś można sobie z tym poradzić.

W o wiele gorszej sytuacji stawia domowników zbyt wysoka moc grzewcza kominka, bo prowadzi do:

  • nieprzyjemnego i niezdrowego przegrzewania się pomieszczeń,
  • dyskomfortu mieszkańców - jest zbyt gorąco, a to uciążliwe,
  • konieczności wietrzenia pomieszczeń (a to do strat energii i pieniędzy),
  • prób zamykania dopływu powietrza do kominka, aby go nieco przygasić (a to prosta droga do ogromnej ilości sadzy w kominie i czarnej szyby paleniska).

Jaki kominek wybrać do ogrzewania całego domu?

  • Kominek z płaszczem wodnym - czyli tradycyjne palenisko na drewno ze zbiornikiem na wodę, połączone z instalacjami sanitarnymi i grzewczymi. Spaliny ogrzewają wodę, która zostaje odprowadzona do grzejników czy "podłogówki". Nadmiar ciepła można wykorzystać też do podgrzewania wody użytkowej.
  • Kominek akumulacyjny - z obudową z "ciepłych" materiałów (np. ceramiki) oraz z akumulacyjnym wymiennikiem ciepła, który gromadzi energię, aby już po wygaśnięciu paleniska oddawać ją jeszcze przez wiele godzin. Ciepło rozchodzi się po pomieszczeniach za pomocą systemu rur i kratek.

Jaki kominek wybrać do salonu?

Jeśli kominek ma wyłącznie dodatkowo ogrzewać salon i pełnić funkcję bardziej dekoracyjną niż praktyczną, to kupujący staje przed ogromnym wyborem. Oczywiście można zdecydować się na niewielki, klasyczny kominek na drewno, lecz warto rozważyć też bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku alternatywy, czyli kominek gazowy lub elektryczny.

Ich ogromną zaletą jest ultrawygodna obsługa pilotem, brak konieczności przygotowywania opału, wybierania popiołu i sprzątania. A mimo to potrafią stworzyć dokładnie taki sam przytulny klimat domowego paleniska jak klasyczne kominki. W paleniskach wykorzystuje się ceramiczne atrapy szczap. W kominkach elektrycznych stosuje się technologie, które imitują ogień, a nawet smużki dymu i dźwięki trzaskających polan.

FAQ:

Jak dobrać moc kominka do wielkości domu?

Trzeba znać kubaturę budynku oraz użyć wzoru: D= V × G × Dt [W], w którym "V" jest kubaturą, "G" jest współczynnikiem przenikalności cieplnej (w nowoczesnym budownictwie wynosi 0,75), a "Dt" jest różnicą temperatury zewnętrznej i wewnętrznej (40°C). Do wyliczonej wartości należy dodać ok. 15%.

Czym grozi zbyt niska moc grzewcza kominka?

Kominek o zbyt niskiej mocy grzewczej w stosunku do powierzchni domu nie zapewni wystarczającej ilości ciepła.

Czym grozi zbyt wysoka moc grzewcza kominka?

Kominek o zbyt wysokiej mocy będzie przegrzewał budynek - powietrze stanie się gorące i suche, a mieszkańcy będą odczuwać duży dyskomfort.

Źródło: www.kominki-godzic.pl.

Komentarze