Jak ozdobić każdą jadalnię? O obrusach, bieżnikach i serwetkach słów kilka

Jak ozdobić jadalnię?Szczęśliwi ci, którzy posiadają jadalnię urządzoną w osobnym wnętrzu. W końcu jest to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu nie tylko z rodziną, ale także ze znajomymi. Dobrze więc mieć przestrzeń służącą głównie do spożywania posiłków. Jeżeli jednak naszą jadalnią jest wydzielone miejsce w kuchni lub salonie, to z pomocą eleganckich dekoracji sprawimy, że przestrzeń ta nabierze osobliwego charakteru.

Dzięki temu nie tylko każda chwila spędzona na rozmowach będzie przyjemniejsza, ale także odświeżymy nieco wygląd stołu i dopasujemy go do charakteru posiłku lub też aury za oknem. Wszystko to za pomocą obrusów, bieżników, serwetek i innych dekoracji, o których opowiadamy w poniższym artykule.

Nowoczesne obrusy na stół do jadalni na co dzień

Obrusy na stół kojarzą się z oficjalnymi okazjami, takimi jak ślub, chrzciny czy też Święta Bożego Narodzenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by taką okazją było codzienne spożywanie posiłków z rodziną. Obrusy pomogą celebrować wszystkie wspólne chwile spędzane z razem, a dzięki szerokiemu wyborowi możemy je dopasować do własnego stylu lub obecnego wystroju wnętrza. Unikajmy tylko białych i błyszczących tkanin, które choć eleganckie, kojarzą się z konkretnymi okazjami i dość szybko się brudzą. Świetnie za to sprawdzą się wszelkie kolorowe i plamoodporne materiały. W przypadku wnętrz stawiających na naturalność warto wybrać len lub bawełnę. Na co dzień jednak o wiele praktyczniejszy będzie trudno brudzący się obrus poliestrowy.

Modne bieżniki na stół do jadalni

Bieżniki na stół występują zarówno w wersjach lżejszych, jak i oficjalnych i świątecznych. W przeciwieństwie do obrusów nie zakrywają całego stołu, co daje durze pole do inwencji. Dzięki temu możemy wyeksponować elegancki mebel, a równocześnie nadać mu charakteru za pomocą strojnego materiału. Bieżniki na stół przyjmują formę podłużnego prostokątnego materiału i są wykonywane z różnych tkanin, dzięki czemu dopasujemy je do każdego wystroju. Poza tym sprawdzą się nie tylko jako ozdoba stołu w jadalni, ale także ławy kawowej lub komody w salonie. Bieżniki na stół są więc bardzo uniwersalną ozdobą, która stanowi bardzo praktyczny dodatek nie tylko od święta.

Materiałowe serwetki na stół

O ile obrusy i bieżniki na stół nie muszą się kojarzyć z oficjalną okazją, tak serwetki to ozdoba, którą zobaczymy głównie na ślubach, chrzcinach, a czasem także i na świętach. Dlatego w swej tradycyjnej formie lepiej zachować je na specjalne okazje. Warto jednak rozważyć kupno serwetek w formie materiałowych podstawek na stół. Będzie to dodatkowy element dekoracyjny do bieżnika lub obrusu, a możliwość wyprania pozwoli używać ich na co dzień.

Dekoracje na stół do jadalni

Poza wymienionymi wyżej tekstyliami nie zapominajmy o tym, że stół do jadalni można udekorować na wiele innych sposobów. Najczęściej jest to elegancki wazon z kwiatami lub też stylowa lampa stołowa. Taki charakterystyczny punkt na środku stołu na pewno zwróci uwagę naszych gości i doda wnętrzu przytulności, a w przypadku lampy zyskamy dodatkowe oświetlenie jadalnianej przestrzeni. Dodatkowe oświetlenie jest szczególnie istotne, gdy jadalnią jest wydzielona przestrzeń w kuchni lub salonie i przez to główne światło może okazać się niewystarczające.

Artykuł powstał we współpracy z room99.pl.

Komentarze