Jak pozyskiwać energię ze słońca dla domu?

FotowoltaikaBranża fotowoltaiczna w Polsce rozwija się prężnie, ponieważ coraz więcej Polaków chce korzystać z darmowej, ekologicznej energii Słońca. Warto jeszcze przed sporządzeniem projektu domu przemyśleć instalację paneli, by zredukować rachunki za prąd.

Do tego dochodzi świadomość, że dzięki fotowoltaice można ograniczyć przyczynianie się do zmian klimatycznych. Właściciel paneli może też stać się prosumentem i czerpać wymierne korzyści z produkcji energii, a także uzyskać spore dofinansowanie na montaż systemu. Jakich oszczędności można się spodziewać dzięki tej inwestycji? Jakie korzyści płyną z fotowoltaiki?

Co trzeba wiedzieć o fotowoltaice?

Na każdy metr kwadratowy powierzchni Polski przypada około 1000 kWh energii Słońca rocznie. To wystarczy, by w znacznym stopniu pokryć zapotrzebowanie przeciętnego domostwa na prąd. Energię promieniowania słonecznego skupiają panele fotowoltaiczne, system składa się także z szeregu urządzeń, służących do dostosowania otrzymanej energii do instalacji elektrycznej w domu. Dzięki fotowoltaice zasilisz wszystkie urządzenia domowe; doskonale funkcjonuje także połączenie fotowoltaiki z nowoczesnymi systemami grzewczymi takimi jak pompy ciepła, które wymagają prądu. Dom wykorzystujący energię Słońca jest najczęściej podłączony do sieci energetycznej, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne w dni o słabszym nasłonecznieniu. W ten sposób można także oddawać do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii, a następnie pobierać prąd bezpłatnie, czyli pełnić rolę prosumenta.

Fotowoltaika

Korzyści z fotowoltaiki

  • Z badań BOŚ wynika, że po instalacji fotowoltaiki za energię z sieci zapłacisz rocznie około 275 złotych, czyli około 23 złotych miesięcznie. Oznacza to, że system zaspokaja około 90% zapotrzebowania energetycznego czteroosobowej rodziny, która rocznie zużywa około 5000 kWh, a która zainwestowała w system o mocy 5 kWp. To wydajniejszy sposób na oszczędności niż odkładanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych.
  • Według firmy FlexiPower Group, oferującej kompleksową realizację takich inwestycji, koszty poniesione przy zakupie i montażu instalacji zwracają się nawet w 5-7 lat.
  • To co nie pozostaje bez znaczenia, to wymiar środowiskowy. Choć Polska przyjęła pakiet klimatyczno-energetyczny, wdrażanie jego założeń jest nadal problematyczne i budzi sporo kontrowersji. Instalując panele fotowoltaiczne dokładasz swoją cegiełkę do rozwoju zielonej, bezpiecznej energii w Polsce. Warto mieć przy tym na uwadze, że według specjalistów - paliw kopalnych starczy nam tylko na około 40 lat.
  • Odpowiednio zamontowane panele (na dachu lub na podłożu) są bezawaryjne, a jedyny niezbędny zabieg konserwacyjny to ich regularne mycie minimum dwa razy w roku, które najczęściej zleca się zewnętrznym firmom, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni paneli.
  • Duże znaczenie mają dotacje i dofinansowania. Największym zainteresowaniem cieszy się dofinansowanie "Mój Prąd", pozwalające uzyskać pięć tysięcy złotych na instalację systemu. Dofinansowań jest jednak znacznie więcej, zarówno regionalnych, jak i krajowych i międzynarodowych.
  • Jeśli będziesz chciał sprzedać dom z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi, możesz wliczyć w jego cenę koszt instalacji. Kupujący są bardziej skłonni do zakupu domu z gotowym systemem niż do instalowania go samodzielnie.
  • Uniezależniasz się od podwyżek cen prądu.
  • Jak długo będziesz mógł czerpać korzyści z paneli? Trudno to określić z niezachwianą pewnością. Przykładowo FlexiPower udziela dwunastoletniej gwarancji na moduły, dziesięcioletniej - na falownik, a dwudziestopięcioletniej na liniowy spadek mocy modułów. Panele jednak, jak pokazuje doświadczenie innych państw, pracują bezawaryjnie po kilkadziesiąt lat, a roczne spadki mocy są niewielkie.

Fotowoltaika

Oszczędności dzięki fotowoltaice

Zapotrzebowanie energetyczne czteroosobowej rodziny w zdecydowanej większości pokryje instalacja o mocy 5 kWp, która produkuje około 4200 kWh w skali roku. Rocznie zaoszczędzisz więc około dwóch i pół tysiąca złotych. Korzyści z fotowoltaiki doceniają już nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przedsiębiorcy, co pokazuje, że fotowoltaika jest wydajna i opłacalna. Jeśli złożysz dokumenty niezbędne do uzyskania dofinansowania, inwestycja zwróci się jeszcze szybciej niż w ciągu 5-7 lat. Zaufaj zielonej energii - postaw na oszczędności!

Fotowoltaika

Komentarze