Jak racjonalnie rozplanować przestrzeń w dużym domu, o co warto zadbać?

Rozplanowanie przestrzeni w dużym domuBudowa domu wymaga dobrego rozplanowania przestrzeni. Każde pomieszczenie musi być odpowiednio dopasowane do potrzeb użytkowników - zarówno pod względem użytkowym, jak i aranżacyjnym. Komunikacja między określonymi częściami budynku powinna charakteryzować się intuicyjnością. Konkretne strefy muszą być we właściwy sposób nasłonecznione. W dużych domach zadbanie o racjonalne rozplanowanie przestrzeni może pozornie wydawać się łatwe. Warto jednak przyjrzeć się temu aspektowi uważniej, aby zyskać pełen komfort użytkowania w każdej części budynku.

Optymalne nasłonecznienie

Salon i jadalnia to pomieszczenia części dziennej, które w dużym domu najlepiej zlokalizować od południa lub południowego zachodu. W ciągu dnia użytkownicy przebywają w nich najczęściej, dlatego powinny być nasłonecznione najdłużej. W tych pomieszczeniach zwykle montuje się duże zestawy okienne, które ułatwiają komunikację strefy dziennej z ogrodem. W ten sposób da się też wykorzystać do ogrzewania wnętrz naturalną energię słoneczną. Od strony północnej lub północnego zachodu usytuować można pomieszczenia techniczne oraz łazienkę, ponieważ nie potrzebują odpowiedniego oświetlenia. W tych wnętrzach z reguły montowane są mniejsze okna, dzięki czemu na zewnątrz ucieka mniej energii. W dużym domu nie trzeba lokować kuchni od strony południowej. Pomieszczenie to nagrzewa się podczas gotowania. Wystarczającym rozwiązaniem będzie umieszczenie kuchni obok wejścia do budynku, co pozwoli na komfortowe obserwowanie osób zbliżających się do domu. Prawidłowe usytuowanie pomieszczeń względem stron świata da gwarancję komfortu mieszkańcom przez cały roku. Zapewni też oszczędność do 20 proc. energii niezbędnej do ogrzewania budynku.

Wyraźny podział na strefy i komfortowa komunikacja

Kompleksowa budowa domu powinna obejmować podział na strefę dzienną oraz nocną. W pierwszej z nich powinna znaleźć się jadalnia, kuchnia oraz salon, a także sąsiadujący z nimi gabinet lub pokój gościnny. Strefę nocną należy nieco odizolować od reszty pomieszczeń. W tym miejscu najlepiej ulokować łazienkę, sypialnię, pokoje dziecięce, schowki czy garderoby. Dobrym rozwiązaniem może się także okazać uwzględnienie części gospodarczej, obejmującej spiżarnię, kotłownię oraz pralnię.

Rozplanowaniw przestrzeni w dużym domu

Kuchnia w dużym domu powinna być otwarta na salon. Wnętrza staną się dzięki temu jeszcze większe, a całość utworzy wspólną przestrzeń bardziej multifunkcjonalną. W strefie nocnej coraz częściej wydziela się tzw. master bedroom, czyli apartament obejmujący sypialnię, garderobę oraz prywatną łazienkę. W dużym domu jest sporo miejsca także na dodatkowe pomieszczenia rekreacyjne. W zależności od potrzeb warto odpowiednio rozplanować położenie domowej siłowni czy sauny, a nawet pokoju kąpielowego. Szlaki komunikacyjne w dużym domu należy zaplanować w sposób, który umożliwi domownikom swobodne poruszanie się pomiędzy konkretnymi wnętrzami. Najlepiej, żeby zabierały niewiele powierzchni użytkowej.

Optymalnie rozplanowana przestrzeń

Racjonalne rozplanowanie przestrzeni jest dużo łatwiejsze w przypadku budynków parterowych, które zapewniają wysoki komfort użytkowania. Dobrym rozwiązaniem są gotowe projekty domów, dające gwarancje optymalnego zagospodarowania. Jako przykład posłużyć może Willa Parkowa 6 z katalogu firmy New-House (https://new-house.com.pl/projekt/1191). Bryła domu zaprojektowana została w kształcie litery L, co umożliwia ulokowanie ogrodu z tyłu lub z boku. Propozycja ta idealnie sprawdza się w przypadku działek narożnych, zapewniając widok z każdego pomieszczenia. Od frontu dom ozdobiony został przeszkolonymi, dużymi drzwiami, a nad wejściem znajduje się podparte kolumnami stylowe zadaszenie. Od strony ogrodowej ulokowano patio z efektownym tarasem i zadaszeniem, dzięki czemu czas na powietrzu spędzać można w każdą pogodę. Interesującym dopełnieniem są duże przeszklenia z podziałami, nadające budynkowi elegancji. Wewnątrz domu znajduje się doskonale doświetlona kuchnia, przestronny salon, pokoje sypialniane oraz połączone z garażem pomieszczenie gospodarcze.

Komentarze