Jak skutecznie ogrzać taras lub oranżerię? Uniwersalne i wydajne rozwiązanie

Ogrzewanie tarasuTaras czy oranżeria to obiekty pozwalające na komfortowe korzystanie z uroków ogrodu od wiosny do wczesnej jesieni. Dobra pogoda i sprzyjające okoliczności sprawiają, że w ciągu lata w tego typu miejscach chce się przesiadywać praktycznie przez cały dzień. Coraz niższe temperatury nie muszą być powodem do rezygnacji ze spotkania towarzyskiego na tarasie czy w szklanej oranżerii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, gwarantujących ocieplenie nawet na zewnątrz. Przekonaj się z jakiego rodzaju ogrzewacze okazują się najskuteczniejsze w tym kontekście.

Dlaczego zwykłe grzejniki nie ogrzewają tarasu?

Tradycyjne grzejniki wykorzystują technikę konwencji, polegającą na cyrkulacji gorącego powietrza. Z uwagi na to, iż w pobliżu chłodnego szkła powietrze gwałtownie się ochładza, metoda ta okazuje się nieskuteczna i kosztowna w kontekście ogrzewania obiektów oszklonych lub tarasu. Warto również podkreślić, iż do zastosowania tradycyjnego grzejnika koniecznym jest przygotowanie dodatkowej instalacji. To zadanie może okazuje się niemożliwe na przeszklonych ścianach, a dodatkowo takie rozwiązanie będzie dalekie od idealnego pod względem estetycznym. Z jakich metod ogrzania tarasu warto więc skorzystać?

Ogrzewanie tarasu

Taras ogrzewany promiennikiem Veito Blade

Ogrzewanie tarasu na podczerwień

Jedną z najlepszych metod ogrzania przestrzeni tarasowej lub wnętrza oranżerii jest zastosowanie metody na podczerwień. Grzejniki tego typu korzystają z energii łudząco podobnej do tej obecnej w promieniach słonecznych. Dzięki zastosowaniu grzałek na podczerwień możliwym jest szybkie i wydajne ocieplenie przestrzeni. Warto zaznaczyć, iż emisja ciepła podczerwonego jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Podczerwień może zostać wykorzystana zarówno do ogrzania powietrza, jak i przedmiotów czy ścian. Efektywna metoda grzewcza nie emituje szkodliwego promieniowania, a to zaledwie jedna z zalet korzystania z tego rozwiązania.

Zalety ogrzewania metodą na podczerwień

 • Emitowane ciepło jest natychmiast odczuwalne,
 • Możliwość ukierunkowania promienia ciepła,
 • Energooszczędny charakter,
 • Urządzenia proste w obsłudze i montażu,
 • Nie wydzielają zapachów,
 • Bezpieczne dla zdrowia,
 • Długa żywotność urządzeń.
 • Promiennik podczerwieni

Promienniki podczerwieni a parasole grzewcze

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem ogrzania otwartej przestrzeni tarasowej było zastosowanie parasolu grzewczego. Warto jednak mieć świadomość wad związanych z wykorzystywaniem tej metody. Po pierwsze, urządzenia tego typu wykorzystują do ogrzania gaz, który po zetknięciu z zimnym powietrzem dość szybko ulatnia się do góry. Aby parasole mogły być skuteczne koniecznym jest więc zastosowanie kilku sztuk jednocześnie. Ponadto, grzejniki tarasowe na podczerwień cechują się lepszą efektywnością, gdyż w przeciwieństwie do parasoli - ogrzewają bezpośrednio ludzi.

Ogród zimowy

Na koniec warto wspomnieć o aspekcie czysto praktycznym. Parasole grzewcze wymagają regularnych wymian butli z gazem, jak również przeglądów i konserwacji. W przypadku promienników podczerwieni wystarczy jedynie dokonać wymiany żarnika raz na 5-10 lat. Te argumenty przemawiają za tym, aby skorzystać z nowoczesnego rozwiązania jakim jest ogrzewanie na podczerwień.

Ogrzewaniepromiennikiem podczerwieni

Porównanie termowizyjne promiennika Solamagic Eco Pro i popularnego parasola grzewczego na gaz

Gdzie można zamontować promiennik ciepła na podczerwień?

Grzejniki tarasowe wykorzystujące metodę na podczerwień są możliwe do zamontowania w dowolnym miejscu. Do najpopularniejszych należą:

 • sufit tradycyjny,
 • sufit podwieszany,
 • ściana,
 • miejsce pod parasolem,
 • stojące na statywie.

Szybki montaż, uniwersalny charakter, niski koszt utrzymania oraz szybkie efekty w postaci ogrzanej przestrzeni - te aspekty świadczą o niezawodności grzałek tarasowych na podczerwień. Chcąc skutecznie ogrzać przestrzeń na tarasie lub w oranżerii warto skorzystać z tego rozwiązania.

Ogrzewanie tarasu

Promiennik Veito AERO S na statywie

Źródło: https://sklep.enerzon.pl/.

Komentarze

Lolaa
Znajomi nam polecili na taras kupić sobie gazowy ogrzewacz Umbrella z Kratki.com, mega się sprawdza. Dzięki temu możemy dalej spędzać miło czas na tarasie w ciepełku