Jak urządzić salę kinową w domu?

Kino domoweWśród osób lubiących oglądanie filmów i seriali często pojawia się marzenie o własnej sali kinowej w domu. Rozwiązanie to nie tylko niesie za sobą lepsze wrażenia z oglądania hitów kinowych, ale również zapewnia wygodę i możliwość urządzenia prawdziwego wieczoru filmowego tylko dla siebie i przyjaciół. Warto wspomnieć, że do urządzenia domowej sali kinowej nie jest wymagane posiadanie ogromnej willi i ogromnej sumy pieniędzy.

Wystarczy wydzielić osobne pomieszczenie i odpowiednio przystosować je, aby wrażenia z oglądania były jak najlepsze. Od czego więc zacząć i jakie elementy powinna posiadać prywatna sala kinowa?

Po pierwsze: wydzielenie pomieszczenia

W pierwszym etapie projektowania domowego kina należy skupić się na wydzieleniu odpowiedniego pomieszczenia, które pozwoli na swobodne umiejscowienie elementów domowej sali kinowej, takich jak fotele lub sofy, duży ekran czy głośniki. W internecie istnieje wiele przydatnych treści związanych z projektowaniem własnego kina domowego, kliknij i sprawdź. Na względzie należy mieć odległość siedzisk od ekranu oraz rozstawienie urządzeń tak, aby jakość dźwięku i obrazu była jak najlepsza. Według ekspertów optymalna wielkość pomieszczenia przeznaczonego na zabudowę pod salę kinową wynosi od 20 do 38 m2. Warto zwrócić uwagę również na wysokość pomieszczenia, gdyż im wyższe ono będzie, tym lepszą można będzie osiągnąć jakość dźwięku i obrazu. Chcąc urządzić salę kinową w salonie, warto mieć na względzie, aby nie był on łączony z kuchnią, jadalnią lub innym pomieszczeniem. Pokój kinowy w domu najlepiej sprawdzi się, gdy będzie stanowił osobne pomieszczenie, niezależne od innych.

Po drugie: wentylacja

Mając na myśli kino domowe, zazwyczaj od razu do głowy przychodzą obrazy miłego spędzania czasu w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, z przekąskami i napojami. Należy jednak dodatkowo zwrócić uwagę na niesamowicie ważny element sali kinowej, jakim jest instalacja wentylacyjna. Przestrzeń, w której odbywać się będą seanse, powinna być regularnie wietrzona, jednak podczas seansu filmów i seriali trudno będzie zadbać o stałą cyrkulację powietrza, co dodatkowo utrudniać będą zamknięte okna. W takiej sytuacji w sali kinowej szybko zrobi się gorąco i duszno, szczególnie gdy wnętrze wypełni większa grupa. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, że brak stałego dostępu do świeżego powietrza może bardzo mocno wpłynąć na samopoczucie osób wokół, prowadząc nawet do omdleń. Dlatego też tak bardzo ważne jest zapewnienie instalacji wentylacyjnej, która świetnie poradzi sobie ze stałym dostarczaniem świeżego powietrza do domowego kina. Taką instalację bardzo łatwo jest ukryć w pomieszczeniu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o generowane przez wentylację hałasy i estetykę wnętrza.

Po trzecie: akustyka

Podstawą czerpania przyjemności z oglądania filmów i seriali jest odpowiednie przystosowanie pomieszczenia pod względem akustycznym. Odpowiednie wyciszenie sali kinowej pozwoli cieszyć się wrażeniami bez zwracania uwagi na hałasy dobiegające z zewnątrz. Warto również zadbać o innych domowników lub sąsiadów, maksymalnie zmniejszając dźwięk dobiegający z kina domowego.

Odpowiednie wykończenie ścian domowego kina z użyciem materiałów izolacyjnych pozwoli stworzyć przyjazną przestrzeń, w której nie trzeba będzie martwić się o hałas. Odpowiednia izolacja akustyczna ścian powinna oscylować w granicach 65 decybeli, a zapewnić ją mogą specjalne maty wygłuszające.

O odpowiednią akustykę zadbają również materiały wygłuszające na suficie. W ofertach sklepów budowlanych do wyboru jest wiele materiałów o różnej grubości i przepuszczalności dźwięku. Niezbędne również będzie położenie grubego dywanu na podłodze, co spełniać może dwie funkcje - wspomnianego wygłuszenia oraz ciekawego elementu designu. Dywan nie musi być szary i nudny, może być kluczowym elementem wystroju, a przy odpowiedniej grubości sprawdzi się również jako miejsce do siedzenia lub leżenia.

Domowe kino powinno również zostać wyposażone w porządne drzwi wewnętrzne, najczęściej wybierane w izolacyjności 45-50 decybeli. Choć zazwyczaj takie drzwi są dość ciężkie i masywne, stanowią ważny element w przypadku wyboru przedmiotów izolacyjności akustycznej.

Sala kinowa w domu, kino w domu

Po czwarte: sprzęt

Każdy projekt kina domowego będzie miał w planie inne sprzęty związane z odtwarzaniem obrazu i dźwięku. Istnieje jednak kilka podstawowych elementów kina domowego, bez których nie mogłoby ono powstać:

  • Telewizor panoramiczny o najwyższej jakości lub duży ekran - im większy telewizor lub ekran zostanie umieszczony w salonie, tym lepsze będą wrażenia z oglądania filmów i seriali. Zarówno telewizor, jak i ekran zamontowane zostać mogą na różne sposoby, takie jak podwieszenie, wysuwanie ze ściany lub wyjeżdżanie od góry z podwieszanego sufitu, co dodatkowo będzie spektakularnym widowiskiem.
  • Projektor (w przypadku wybrania ekranu) - urządzenie to pozwala na wyświetlanie na ekranie wybranego filmu z możliwą regulacją wielkości i jakości obrazu.
  • Odtwarzacz DVD - choć obecnie większość filmów i seriali odtwarzana jest przez internet za pomocą specjalnych platform, wciąż wiele osób kolekcjonuje płyty z prawdziwymi klasykami. Odtwarzacz DVD lub Blu-ray pozwala obejrzeć wybraną pozycję bez połączenia z internetem.
  • Zestaw głośników w systemie dźwiękowym 5.1 lub 7.1 - odpowiedni sprzęt audio przy odpowiednim rozstawieniu na prywatnej sali kinowej zapewni dobrą jakość dźwięku, co przełoży się na świetne wrażenia. Dodatkowo zestaw głośników zamontować można również w suficie, co spotęguje efekty audio, a dźwięk będzie zdecydowanie wyraźniejszy.
  • Amplituner - z pozoru jedno z rzadziej kupowanych urządzeń przy projektowaniu pomieszczenia kina domowego, jednak niesamowicie przyczyniające się do poprawy jakości dźwięku z głośników. Amplituner pozwala podłączyć do siebie głośniki, dzięki czemu swobodnie sterować można takimi funkcjami jak redukcja szumu czy zarządzanie basem.

Po piąte: podstawowe wyposażenie wnętrza

Nieodłącznym elementem, jaki musi posiadać sala kinowa w domu, jest wygodne miejsce do oglądania hitów kina. Przede wszystkim należy zadbać o duże sofy lub obszerne fotele, najlepiej obszyte aksamitnym, przyjemnym w dotyku materiałem. Odradza się wybieranie mebli skórzanych, gdyż jeśli w pokoju kinowym zrobi się duszno, zdecydowanie wpłynie to na komfort oglądających. Odpowiednio duży salon pozwoli stworzyć warunki wręcz kinowe. W dużym pomieszczeniu sofy i fotele można ustawić tak, aby tworzyły rzędy. Do mniejszego pokoju zaleca się zakup pojedynczych, wygodnych siedzisk, kilku podwójnych sof lub dużego narożnika. Wybór zależy od preferencji użytkownika.

Kolejnym niezbędnym elementem w pokoju kinowym jest stolik lub kilka mniejszych pomocniczych stoliczków. Ważne jest, aby zapewnić oglądającym możliwość swobodnego odłożenia blisko siebie napojów czy przekąsek. Każde udogodnienie wpływające pozytywnie na oglądającego pozwoli poczuć się jak w prawdziwym kinie. Nawet niewielki salon lub pokój kinowy dają możliwości do stworzenia komfortowego i ciekawego wnętrza.

W przypadku, gdy projekt przewiduje w pomieszczeniu telewizor, warto pomyśleć o szafce lub konsoli RTV, która zwyczajnie ułatwi korzystanie z urządzenia, chyba że będzie ono podwieszone. Domowa sala kinowa jednak może stać się również prawdziwym pokojem gier, który wymagał będzie dodatkowego mebla na konsolę i jej elementy. Najczęściej wybiera się minimalistyczne, zajmujące niewiele miejsca szafki, aby pomieszczenie nie zostało dodatkowo przytłoczone ogromem mebli.

Po szóste: dodatki i udogodnienia

Sala kinowa w domu to marzenie wielu osób. Decydując się na pokój kinowy, warto dobrze zadbać o projekt, uwzględniając w nim różne dodatki i udogodnienia. Kino w domu można przede wszystkim ozdobić lub unowocześnić ciekawymi obrazami, lub przedmiotami związanymi z hobby użytkowników. Ściany pokryć można ciekawą tapetą, a wokół stanąć mogą stojaki na płyty DVD lub kasety.

Aby wyeliminować wpadające do domowego kina światło dzienne, warto kupić wyciemniające rolety lub zasłony. Światło emitowane przez telewizor lub projektor i ekrany w ciemnym pomieszczeniu stworzy świetne efekty wizualne. Aby pogłębić wrażenia, można zainwestować w punktowe oświetlenie, na przykład w postaci wiszących na ścianach lampek lub małych żarówek w suficie, które dodatkowo stworzą efekt gwieździstego nieba, dostarczając odpowiednią ilość światła.

Urządzając salę kinową, warto zadbać o przestrzeń na okablowanie, które nie musi być widoczne. W tym celu można zasłonić przewody różnymi meblami lub poprowadzić je przez ściany. Chcąc stworzyć dodatkowe efekty audio, można nabyć specjalne nagłośnienie, potęgujące doznania. Najlepiej wykorzystać profesjonalny sprzęt polecany przez fachowców od muzyki.

Kino w domu - kto stworzy projekty?

Wnętrze pokoju kinowego zaprojektowane może zostać przez architekta wnętrz, który profesjonalnie przygotuje projekty techniczne i wizualne. Wiele osób jednak zdaje się na swoją intuicję i decyduje opracować plan działania samodzielnie. Prywatna sala kinowa to miejsce relaksu, w którym poczuć się można w pełni swobodnie. Odpowiednie urządzenie pokoju kinowego z uwzględnieniem własnych potrzeb pozwoli stworzyć świetne miejsce, idealne na spokojne wieczory. Zadbanie o nagłośnienie, wygodne siedziska i przyjemny wystrój sprawi, że kino w domu będzie mogło dostarczyć o wiele lepsze wrażenia niż tradycyjne seanse kinowe w towarzystwie innych, obcych osób.

Komentarze