Jak wybrać materac, który posłuży na lata?

MateracWybór materaca to wbrew pozorom bardzo ważna decyzja. Od materaca zależy jakość Waszego snu, który jest kluczowy dla regeneracji całego organizmu. Wyspani lepiej funkcjonujemy - zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dobry materac powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, a także dostosowany do Waszej sytuacji zdrowotnej oraz preferencji. Taki materac też posłuży Wam na lata. Dlaczego? Bo będzie wygodny, więc nie będziecie czuli potrzeby go wymieniać, a dobrej jakości tkaniny i wypełnienie przedłużą jego żywotność. Ale jak go wybrać?

Czym kierować się przy wyborze materaca?

Wybierając materac należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Nie kierujcie się jedynie ceną, aktualną promocją, wyglądem czy np. twardością. Lepiej poświęcić więcej czasu na analizę najważniejszych kwestii, by rzeczywiście wybrać materac, który posłuży Wam na lata. Na jego jakość, a co za tymi idzie, również jakość Waszego snu i wypoczynku wpływa kilka parametrów. Jakich?

Wypełnienie i konstrukcja materaca

W bardzo dużym stopniu wpływają one na żywotność i przede wszystkich wygodę materaca. Materace sprężynowe (bonellowe) były kiedyś najpopularniejszą opcją i obecnie również dostępny jest bogaty wybór takich materacy, ale warto wybrać ich odmienioną, nowoczesną formę. W materacach kieszeniowych każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszeni, dzięki czemu materac lepiej dopasowuje się do sylwetki, a sprężyny się nie wyginają.

Materace piankowe są bardzo trwałe, świetnie podpierają ciało i zapewniają dobry przepływ powietrza. Mogą też wykazywać się właściwościami antygrzybicznymi i antybakteryjnymi, jak w przypadku pianki lateksowej.

W materacach termoelastycznych jedną z warstw stanowi specjalna pianka, która dopasowuje się do ciała pod wpływem jego ciepła. Takie materace są wskazane dla osób z wadami kręgosłupa. Równie dobre dla kręgosłupa są materace kokosowe, w których stosuje się przewiewne, antyalergiczne i stanowiące świetną podporę dla kręgosłupa, włókna kokosowe.

Twardość materaca

Materac powinien stanowić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, więc istotną kwestią jest jego twardość. Kiedyś funkcjonowało przekonanie, że należy wybierać jedynie twarde materace. Obecnie stosuje się innowacyjne wypełnienia, więc materac wcale nie musi być twardy, by świetnie podpierać całe ciało. Stopień twardości dopasowuje się bardziej do wagi ciała: osoby ważące poniżej 50 kg powinny wybierać materace o stopniu twardości H1, dla przedziału 50-80 kg odpowiednia będzie twardość H2, materac H3 sprawdzi się dla wagi 80-100 kg, etc.

Polecamy też wybrać materac posiadający strefy twardości. Im jest ich więcej, tym materac stanowi lepsze podparcie, lepiej dopasowuje się do sylwetki, chroni kręgosłup, no i jest bardziej komfortowy. Materace mogą mieć 1, 3, 5, 7 lub 9 stref twardości. Świetnym wyborem będzie już materac 7-strefowy.

Odpowiedni stelaż i wielkość materaca

Materac należy też oczywiście dopasować do swoich wymiarów. Powinien być dłuższy od Waszego wzrostu o 20 cm, a minimalna szerokość materaca dla jednej osoby wynosi minimum 70 cm - w przypadku prawidłowej wagi. Jeśli użytkownik materaca jest osobą o większe wadze, wtedy materac musi być odpowiednio szerszy.

Dla żywotności materaca ważny jest też stelaż, który ułatwia jego wentylację, wpływa na twardość i trwałość. Twarde materace kokosowe lub kieszeniowe mogą leżeć na stelażu, z odstępami między listwami do 8 cm. W przypadku pozostałych modeli, listy mogą być rozstawione co 3-4 cm. W przypadku elastycznych materacy warto stosować stelaże z elastycznymi listwami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając materac na lata?

Wybierając materac należy też kierować się indywidualnymi kwestiami jak choćby sytuacja zdrowotna. W przypadku zaawansowanych problemów z kręgosłupem być może warto skorzystać z materaca ortopedycznego? Z kolei dla osoby leżącej, na pewno będzie wymagany materac przeciwodleżynowy. Jeśli nie wiecie, jaki materac będzie najlepszy w Waszym przypadku, to zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Kolejną istotną kwestią są normy i atesty. Materac powinien posiadać potwierdzenie tego, że użyte w nim materiały lub substancje (np. do kleje) są dla człowieka bezpieczne. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujecie materac dla alergika. Na rynku dostępne materace antyalergiczne i warto, by zostało to potwierdzone odpowiednim atestem. Materac powinien też posiadać gwarancję, która potwierdzi, że rzeczywiście jest to zakup na lata.

Materac powinien też znajdować się w ściąganym pokrowcu, które zabezpiecza go przed kurzem i poplamieniem. Łatwiej wtedy zadbać o higienę, wystarczy pokrowiec zdjąć i wyprać. Dzięki niemu materac pozostanie dłużej w idealnym stanie. Mamy nadzieję, że już wiecie, jak wybrać materac, który posłuży na lata?

Więcej na temat materacy znajdziesz u https://materace-dla-ciebie.pl.

Komentarze