Jak wybrać żaluzje na okna dachowe?

Żaluzje na okno dachoweNa rynku można dziś znaleźć wiele różnych systemów do regulowania ilości światła przenikającego przez okna. W przypadku pomieszczeń na poddaszach stosuje się rolety wewnętrzne i zewnętrzne, a także żaluzje. Te ostatnie są szczególnie cenione ze względu na wyjątkowy efekt rozpraszania światła. Jakie jeszcze są funkcje żaluzji na okna dachowe i na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego produktu tego typu? Piszemy.

Charakterystyka żaluzji wewnętrznych do okien dachowych

Żaluzje wewnętrzne na okna dachowe to systemy, które cieszyły się dużą popularnością przed laty. Obecnie jednak wracają do łask i są wybierane równie chętnie, jak rolety. Żaluzje na okno zbudowane są z następujących elementów:

  • poziomych profili aluminiowych (lameli),
  • prowadnic bocznych,
  • mechanizmu do sterowania.

Zasada działania żaluzji wewnętrznych na okna dachowe opiera się na zmianie kąta nachylenia lameli, dzięki czemu można swobodnie kontrolować ilość promieniowania słonecznego docierającego do pomieszczenia. Możliwe jest również zaciągnięcie żaluzji w górę, odsłaniając całkowicie okno. Specyficzne wykonanie dodatkowo stwarza niepowtarzalny klimat we wnętrzu.

Dlaczego warto zdecydować się na żaluzje wewnętrzne?

Możliwość ustawienia kąta nachylenie lameli i tym samym - regulowanie nasłonecznienia, to najważniejsza, ale niejedyna funkcja żaluzji wewnętrznych dachowych. Wśród innych ważnych cech można wymienić:

  • częściową redukcję ciepła w pomieszczeniach (ochronę przed przegrzewaniem);
  • ochronę przed promieniowaniem UV;
  • możliwość wprowadzenia niepowtarzalnego nastroju do wnętrz;
  • intuicyjną obsługę i prosty montaż;
  • możliwość zatrzymania rolety w dowolnej pozycji;
  • zapewnienie prywatności domownikom (bez konieczności całkowitego zaciemnienia pokoju).

Żaluzje to uniwersalne rozwiązania, które sprawdzają się nie tylko latem i wiosną, ale praktycznie przez cały rok - szczególnie podczas słonecznych dni. Ponadto, żaluzje na okno FAKRO objęte są 2-letnią gwarancją producenta.

Żaluzje na okno dachowe

Jak dobrać żaluzje dachowe wewnętrzne?

Jedną z najważniejszych kwestii na etapie poszukiwań idealnej żaluzji wewnętrznej dachowej jest dopasowanie rozmiaru. Aby tego dokonać, trzeba najpierw sprawdzić fabryczny rozmiar okna. Mowa tu o wielkości deklarowanej przez producenta, którą można odczytać z tabliczki znamionowej widocznej zwykle na skrzydle okna. Uwzględniając wymiary podane przez producenta, zyskamy pewność, że żaluzje zostaną odpowiednio dopasowane do danego modelu. A co wówczas, gdy nie da się odczytać tych informacji bądź na oknie nie ma tabliczki znamionowej? Jak podpowiadają specjaliści, w takiej sytuacji zaleca się skonsultować z pracownikiem w danym sklepie, który podpowie, jak zidentyfikować poszukiwany rozmiar. Przy czym nie należy samodzielnie dokonywać pomiaru bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii fachowców.

Nie bez znaczenia jest też miejsce zakupu żaluzji. Produkty dostępne w hurtowniach budowlanych lub supermarketach mogą być wątpliwej jakości. Bezpieczniej jest korzystać z usług firm specjalizujących się w rozwiązaniach do okien dachowych, takich jak firma FAKRO. Dodatkową zaletą jest możliwość skorzystania z fachowego doradztwa i pomocy w doborze odpowiedniego produktu.

Zasady montażu żaluzji dachowych

Żaluzje na okno będą funkcjonalne i niezawodne pod warunkiem prawidłowego zamocowania systemu. Aby poprawnie zamontować żaluzje, należy postępować zgodnie z instrukcją obrazkową dołączoną do opakowania produktu. Czynność ta nie jest skomplikowana i powinien poradzić sobie z nią nawet średnio wprawiony majsterkowicz. Do mocowania niezbędne jest zastosowanie podstawowych narzędzi, takich jak śrubokręt lub wkrętarka. W przypadku pojawienia się poważnych trudności, warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy fachowców. Trzeba bowiem pamiętać, że nieprawidłowy montaż może doprowadzić do wadliwego działania, a w skrajnych wypadkach - nawet do uszkodzenia i żaluzji i utraty gwarancji producenta.

Komentarze